Найулюбленіша дружина султана з України: хто така Роксолана і що вона зробила для своєї Батьківщини

Однією з найвеличніших українок всіх часів вважається Роксолана, відома також як Хюррем-султан

Сьогодні багато хто знає Роксолану з серіалів і художніх творів. 15 квітня 1558 року велична українка пішла з життя. У цей день "Дивогляд" ділиться з вами справжньою історією великої українки, яка стала дружиною Султана Османської імперії, а також розповідає, який внесок вона зробила для України.

Як Роксолана з України приворожила турецького султана

За батьківським прізвищем ім'я Роксолани – Анастасія Лісовська. Вона родом із сім'ї православного священика з Рогатина (нині Івано-Франківська область). Коли Анастасії було 15 років, вона потрапила в полон під час набігу кримських татар і була продана на невільничому ринку в Стамбул, після чого опинилася у гаремі султана Сулеймана. З того часу вона стала Роксоланою.

Роксолана
Роксолана
Фото: відкриті джерела

Молода дівчина приворожила султана настільки, що він видав своїх інших жінок заміж за офіцерів турецької армії та віддав своє серце Роксолані. Він настільки захопився дівчиною, що навіть коли Роксолані було за п'ятдесят, султан не запрошував до своїх покоїв іншої жінки.

І хоча ніхто з оточуючих не вважав українку красунею, султан Сулейман І бачив у ній приховану красу та світлий розум. На той час ніхто не міг зрівнятися з Роксоланою розумом.

Хюрем Султан – четверта дружина Сулеймана І

З першою дружиною Фюлане султан Сулейман одружився у 1511 році, під час перебування у Кафі. Вона народила йому сина Махмуда (1512), який помер під час епідемії віспи (1521)

Друга дружина Сулеймана І – Гюльфем Султан. Вона народила правителю Османської імперії сина Мурада (1513/1519) та доньку Фатьма Нур. Мурад помер під час епідемії віспи 12.10.1521 року.

Третя дружина султана – Махідевран Султан, відома також як Гюльбахар – Весняна троянда. У 1515 вона народила сина Мустафу, а у 1518-му – Ахмеда, який теж помер під час епідемії віспи 1521 року. Після смерті старших братів Мустафа став наступником престолу. У 1525 народилась її єдина донька Разіє.

Четвертою дружиною Сулеймана стала Гюррем Султан. Гучне весілля Сулеймана і Роксолани відбулося у 1530 році. Султан призначив своїй четвертій дружні посаг у 5 тис золотих і запровадив спеціально для Хюррем титул хасекі султан (в перекладі з османської означає "султана, особисто відзначена султаном")‎. Це другий за значимістю в гаремі титул після валіде, який за традицією гарему належав матері старшого сина султана – Махідевран.

Роксолана стала найбагатшою наложницею у гаремі

У гаремі наложниці отримують зарплату, але виплати для кожної відрізняються. Так, якщо жінка народила сина, вона має шанс отримати "кар'єрний ріст" у провінції, куди її сина відправлять правити.

Коханки султана також отримували виплати. Наложниці найменшого рангу (аджеми) мали близько шести акче на день ($18). Роксолана, яка була улюбленицею султана Сулеймана І, отримувала дві тисячі акче на день (майже $6 тис).

У гаремі Роксолану називали ідеальною коханкою, хоча, крім майстерності у сексі їй приписували навички чарування. По іншому ніхто не міг пояснити, як вона приворожила султана.

Роксолана
Роксолана
Фото: відкриті джерела

Також варто відмітити, що у XVII ст. прийняття гаремними жінками мусульманства було обов'язковим непорушним правилом. Роксолана скористалася цим і завдяки асиміляції у вигляді прийняття мусульманства вона покращила своє становище і ще більше наблизилася до султана.

Роксолана була досить хитрою інтриганкою. Вона добилася того, що наступником султана став її син Селім ІІ Мест (П'яниця). Старшого сина Сулеймана від іншої дружини сам султан наказав стратити за зраду і посягання на місце батька. 

Чи було справжнє кохання між Роксоланою і Султаном?

При зверненні до султана Роксолана постійно говорила "Душа моєї душі". І хоча вчинки жінки інколи були досить корисливими, вона мала тривогу і за себе, і за Сулеймана І. Річ у тому, що коли помирає султан, його дружина навряд залишиться на своїй "посаді". Але, у випадку з Роксоланою, жінка подбала про своє майбутнє і статус свого сина. По смерті матері султана у 1534 році вона стала управителькою гарему.

Якщо узагальнити, то велич Роксолани полягає в тому, що вона, будучи наложницею, яку викрали з України і перепродали в Туреччину, стала улюбленою дружиною султана і зробила їхнього сина наступником.

Діяльність Роксолани в Османській імперії

Султан Сулейман брав свою дружину у військові походи. Кажуть, що завоювання Османською імперією Європи – це чари Роксолани. Але ж, звичайно, що доказів цьому немає.

Будучи дружиною султана Сулеймана І, Роксолана відігравала важливу роль у зовнішній політиці Османської імперії. Вона активно розвивала освіту – просувала школи та інші заклади для навчання, а також зводила караван-сараї та фінансувала будівництво мечетей. Роксолана запропонувала султанові збудувати мечеть, названу його ім'ям – Сулейманіє Джамі. У ній Роксолану і поховали разом із чоловіком.

Що Роксолана зробила для України?

Уродженка України зробила все можливе для того, щоб зупинити походи турецьких і татарських військ на рідні землі. Історики знайшли підтвердження тому, що султан Сулейман І стримував татарську орду від нападів на терени, які того часу підпорядковувалися Речі Посполитій. 

Роксолана не забувала про місце, де народилася, і намагалася придушувати агресію османського війська щодо українських земель. Вона також піклувалася про слов'янських невільників і козаків.

Існує твердження, що багато європейських послів до переговорів з султаном дуже хотіли поговорити саме з Роксоланою, оскільки вона могла зрозуміти щирі прохання їхніх правителів. Інколи це змушувало Сулеймана змінити свої плани у зовнішній політиці.

Також за життя Роксолана листувалася з польським королем Сигізмундом II Августом. Таке спілкування сприяло підписанню між ним і султаном низки взаємовигідних угод. 

Смерть Хюррем Султан

Останні роки свого життя Роксолана намагалася проводити якомога більше часу з чоловіком. Зиму 1557-1558 року вони разом провели в Едірне, а після цього повернулися до Стамбулу. Хюррем Султан пішла з життя 15 квітня 1558 року. У пам'ять про неї султан збудував по всій імперії велику кількість об'єктів. Кажуть, що ще до смерті Роксолани султан присягнув не мати інших жінок, окрім неї.

Сам Султан помер у ніч проти 6 вересня 1566 року під час військового походу на Угорщину. Його тіло перевезли до Стамбулу і поховали поруч з Роксоланою.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше