Сонцепоклонник, який зраджував дружині та мав шкідливі звички: 10 маловідомих фактів про Михайла Коцюбинського

25 квітня 1913 року помер Михайло Михайлович Коцюбинський, який був видатним українським письменником, громадським діячем, головою "Просвіти" в Чернігові та титулярним радником

Цей представник української літератури був майстром психологічної прози. З нагоди річниці смерті видатного письменника "Дивогляд" розповість про життєвий шлях Коцюбинського.

Біографія та цікаві факти 

Михайло Михайлович Коцюбинський народився у 1864 році у місті Вінниця (колишня Подільська губернія) у родині дворян. Освіту отримав спочатку в початковій школі (в місті Бар), а потім в духовному училищі у Шаргороді.

Рідна садиба Коцюбинського у Вінниці, яка нині є музеєм письменника
Рідна садиба Коцюбинського у Вінниці, яка нині є музеєм письменника
Фото: Фото з відкритих джерел

На жаль, внаслідок скрутного фінансового становища майбутньому письменнику не вдалося завершити навчання. Він підробляв приватними уроками та паралельно продовжував самостійно здобувати освіту.

Перші його твори не мали успіху, а його найвідоміші праці – "Тіні забутих предків", "Fata Morgana" та "Що записано в книгу життя" – побачили світ лише через багато років після початку літературної діяльності. Письменник помер у 1913 році, залишаючись вірним своїй творчості до останнього дня.

Михайло Коцюбинський мав нелегке життя, але все ж зміг досягти своєї мети та отримав визнання. Ми підготували для вас найцікавіші факти про українського письменника.

  • Хотів бути "великою людиною"

12-річний Михайло полюбив дівчину, старшу за нього на 4 роки, коли навчався в духовному училищі. Щоб завоювати її серце, він вирішив стати "великою людиною".

Для цього юнак глибоко занурився в українську літературу. Знайомство з творами Тараса Шевченка та Марка Вовчка опомогло Коцюбинському зрозуміти, що він хоче стати письменником.

  • Мовні здібності письменника

Крім літературного таланту, Михайло Коцюбинський мав неймовірні здібності до мов. Протягом життя він вивчив дев'ять мов, серед яких три слов'янські (українська, російська, польська), три романські (румунська, французька, італійська) та три східні (татарська, турецька, циганська). За деякою інформацією, письменник володів також грецькою мовою.

  • Початок літературної діяльності

Перша творча робота, яку написав Михайло Коцюбинський, була оповіданням "Андрій Соловійко". Друг майбутнього письменника, прочитавши рукопис, відповів:

"Ніколи більше не пиши, щоб не калічити святу нашу мову"

Втім, Михайло не прислухався до поради друга, і завдяки наполегливості зміг вдосконалити свої літературні здібності.

На відкритті пам'ятника Іванові Котляревському в Полтаві, 1903 рік. Зліва направо: Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Олена Пчілка, Леся Українка, Михайло Старицький, Гнат Хоткевич, Володимир Самійленко
На відкритті пам'ятника Іванові Котляревському в Полтаві, 1903 рік. Зліва направо: Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Олена Пчілка, Леся Українка, Михайло Старицький, Гнат Хоткевич, Володимир Самійленко
Фото: Фото з відкритих джерел
  • Інновації в літературі

Михайло Михайлович вніс значний внесок в українську літературу, вперше використавши у своїх творах елементи імпресіонізму, глибокого психологізму, неореалізму, експресіонізму та інших. Одним з його ключових досягнень вважається модернізм.

  • Громадська діяльність письменника

Михайло Коцюбинський був сильною особистістю з вираженою громадянською позицією. У 1882 році через свою активність та зв'язки з національно-визвольним рухом письменник був заарештований. Вже після звільнення поліція таємно стежила за ним і кілька разів проводила обшуки у його житлі.

  • Сонцепоклонник і Сонях

Михайла Коцюбинського іноді називали Сонцепоклонником і Соняхом, бо він дуже любив квіти, сонце та дітей. На роботу клерком у статистичному відділі Чернігівської земської управи Михайло Михайлович завжди приходив з квіткою в бутоньєрці. Його любов до природи часто виявлялася у творах, де він оспівував цвіт яблуні, спів жайворонка, дитячі очі та інші теми.

  • Сімейне життя та зрада

Зі своєю майбутньою дружиною, Вірою Устимівною Дейшу, письменник познайомився у 1898 році у Чернігові. Їхнє життя було далеким від ідеалу, оскільки Михайло зраджував, зокрема з Олександрою Аплаксіною, яка була молодшою від нього на 16 років. Проте, Віра Устимівна залишилася вірним другом і матір'ю їхніх чотирьох дітей.

  • Проблеми зі здоров'ям

Михайло Коцюбинський не мав міцного здоров'я. Він хворів на астму та туберкульоз, лікування яких не дало поліпшення. У результаті письменник помер у віці 48 років. Він був похований на улюбленому місці своїх прогулянок – на Болдиній горі у Чернігові.

  • Куріння та інші звички

Попри талант у письменництві, Михайло Коцюбинський був звичайною людиною і мав погані звички. Він часто курив і любив каву (хоча в його сім'ї її не вживали).

Як стверджує Наталія Коцюбинська, заступниця директора Чернігівського музею-заповідника М. Коцюбинського:

"Він палив безбожно. В нього були прокурені жовті зуби і вуса. Збереглося навіть кілька його попільничок…У подорожах він дружині писав, що п’є каву з молоком і вона йому не шкодить"

  • Подорожі

Михайло Коцюбинський любив подорожувати. Одне з його улюблених місць – Галичина. Найвідоміший твір письменника, "Тіні забутих предків", був написаний під враженням від подорожі на Гуцульщину. За сюжетом цього твору Сергій Параджанов зняв культовий фільм.

Раніше "Дивогляд" розповідав вражаючу історію письменниці Клариси Ліспектор. Це уродженка України, яка стала одним з найзагадковіших і найглибших голосів бразильської літератури XX століття.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше