Ніхто його ніколи не бачив: де знаходиться найбільший водоспад на Землі та чим він вражає

Навіть найвищі споруди не можуть зрівнятися з неймовірними розмірами найбільших водоспадів планети

Серед них Ніагарський водоспад на кордоні США та Канади, водоспад Вікторії в Зімбабве та Замбії, а також водоспад Анхель у Венесуелі. Але жоден з них, попри свої вражаючі розміри, не є найбільшим водоспадом на нашій планеті. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.

Ніхто з людей його ніколи не бачив

Висота водоспаду Анхель складає 979 метрів, що еквівалентно трьом Ейфелевим вежам, але це лише найбільший водоспад на суходолі. Коли мова заходить про планету в цілому, найбільший водоспад фактично знаходиться під водою в Данській протоці – океанському каналі між Гренландією та Ісландією. Фактично, цей водоспад перебуває під водою, і тому ніхто з людей його ніколи не бачив.

За словами професорки морських наук в Університеті Барселони Анни Санчес Відаль, неймовірний підводний водоспад існує завдяки градієнтам температури та солоності, що роблять активними більшість океанських течій. Данська протока перетинає Північне полярне коло та є свого роду лійкою для полярних вод, які пересуваються з північних морів в Атлантичний океан. Але, як відомо, океани неоднорідні.

Науковці встановили, що на північ від Данської протоки поверхневі води, які контактують з холодним арктичним повітрям, охолоджуються та стають більш солоними при замерзанні частини води. В результаті сіль концентрується в незамерзлій частині, і холодна та солона вода стає щільнішою за теплу, тому опускається на морське дно, водночас як менш холодна вода підіймається на поверхню. Цей процес живить глибоку крижану течію, що протікає на південь через протоку в море Ірмінгера в північній частині Атлантичного океану.

Усі водоспади відрізняються тим, що мають обрив, і Данська протока не є винятком. Висота уступу морського дна біля південного краю Гренландії становить близько 3500 метрів і утворилася в період між 17 500 і 11 500 років тому, під час останнього льодовикового періоду.

Анна Відаль, яка очолювала дослідницьку експедицію 2023 року, розповіла, що води на північ від водоспаду, відомі як "катаракта", мають глибину близько 400 метрів. Тільки нижні 200 метрів спускаються схилом, а решта перебуває на поверхні та змішується з теплішими водами. Для порівняння, це схоже на те, що половина водяного стовпа розлилася, а інша – ні.

У Данській протоці холодна вода з Північних морів, яка тече на південь, зустрічається з теплішою водою з моря Ірмінгера
У Данській протоці холодна вода з Північних морів, яка тече на південь, зустрічається з теплішою водою з моря Ірмінгера
Фото: NOAA National Ocean Service

Попри висоту урвища, дослідники вважають, що висота самого переливу трохи менша та складає приблизно 2 км, що вдвічі більше, ніж висота водоспаду Анхель. Керівник відділу морських геосистем у Національному океанографічному центрі Великої Британії Майк Клер розповів, що навіть якщо технічно Данська протока – це найбільший водоспад на Землі, його малоймовірно побачити людям. Нюанс у тому, що він не має вигляд водоспаду із суходолу.

Клер додав, що Данська протока падає вертикально в глибини Атлантичного океану на приблизно 2 км, але "довжина схилу" коливається від 500 до 600 км. Якщо уявити цей водоспад, він скоріше матиме вигляд схилу, який має відносно маленький ухил.

Також зазначимо, що вода в Данській протоці падає з надзвичайно малою швидкістю – тільки 0,5 метра за секунду, що значно менше, ніж у водоспадів на суходолі. Наприклад, швидкість руху вод Ніагарського водоспаду становить 109 км/год або 30,5 метра за секунду.

Раніше "Дивогляд" розповідав про нову інтригуючу теорію про початок і кінець Всесвіту, яка працює без Великого вибуху.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше