Терпіли до смерті: як королівська родина приховувала свої таємничі хвороби, завдаючи шкоди монархії та породжуючи конспірологію

У Георгіанську епоху британські королівські особи були відомі своїм прагненням приховувати свої проблеми зі здоров'ям, інколи навіть від самих себе

Проте ця практика не завжди виявлялася корисною для монархії та країни в цілому. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Phys.org.

Спекуляції, теорії змов і дебати навколо монархії

Це стало очевидним у випадку королеви Кароліни, бабусі Георга ІІІ. Протягом 13 років вона страждала від болючої грижі, яку приховувала від усіх, крім свого чоловіка, Георга ІІ. Вона відмовлялася від медичної допомоги, доки грижа не прорвалася в листопаді 1737 року, що призвело до її смерті.

Коли в жовтні 1788 року сам Георг ІІІ захворів, то це викликало загальний розголос і спекуляції. Проте "королівська хвороба" стала об'єктом гарячих політичних та громадських дебатів через те, що вона викликала непрацездатність монарха. Це призвело до кризи регентства і збурення в мас-медіа, де кипіла конспірологія.

Георг ІІІ правив майже 28 років, але у жовтні 1788 року він почав виявляти дивні симптоми. Після того, як звичайні лікарі не змогли діагностувати його хворобу, вони звернулися до доктора Френсіса Вілліса, відомого як "божевільний лікар".

На сьогодні історики не можуть прийти до єдиного висновку щодо природи хвороби Георга ІІІ. Дехто вважає, що це була порфірія, розлад печінки, тоді як інші вказують на біполярний розлад.

Георг III, королева Шарлотта та їхні шестеро дітей
Георг III, королева Шарлотта та їхні шестеро дітей
Фото: Фото з відкритих джерел

Хоча діагностика хвороби короля з пізнього XVIII століття є серйозним викликом, його нездатність до правління викликала дискусії про регентство. Його старшого сина, принца Уельського, вважали ймовірним кандидатом на престол, що викликало побоювання щодо відставки у прем'єр-міністра Вільяма Піта, якщо б принц опинився на троні.

Разом зі своєю партією вони не погоджувалися з претензіями на владу та пропонували принцу обмежене регентство. Це стало причиною початку пристрасних парламентських дебатів, деякі члени яких вважали, що мати принца, королева Шарлотта, повинна взяти на себе відповідальність за догляд за монархом.

Під час цього розголосу преса намагалася зберегти прозорість інформації про стан здоров'я короля, що призвело до того, що навіть при важкій хворобі Георг ІІІ залишався публічною особою, від якої не можна було очікувати усамітнення.

Через політичні та медійні збурення з'явилося чимало різноманітних теорій змов. Згідно однією з них, існував корисливий союз прем'єр-міністра і королеви Шарлотти задля захоплення влади. Це набуло таких масштабів що газета "Таймс" прямо звинувачувала членів опозиції в наклепі на них обох, намагаючись проштовхнути проєкт закону про регентство, який підтримував їхнього прихильника, принца Уельського.

До цього інциденту королева Шарлотта була доволі популярною. Однак після цього почали з'являтися зображенню з нею в сатиричних образах, де вона була підступною матір'ю і дружиною, готовою зрадити власного сина задля влади.

Насправді вона не прагнула втручання в політичні процеси того, що стало відомим як "криза регентства". Однак після того, як її старший син швидко почав контролювати королівський дім, її настрої змінилися. Хоча він був спадкоємцем престолу, внаслідок величезних боргів принца Уельського та його любові до легковажності не можна було сказати, що це зрілий і розсудливий король.

У лютому 1789 року Шарлотта взяла на себе відповідальність за догляд за королем, але Георгу ІІІ вдалося одужати, коли прийняли Білль про регентство. Водночас члени опозиції продовжували висувати звинувачення в сторону королеви та прем'єр-міністра в тому, що вони приховували одужання монарха задля утримання при владі.

Тільки після того, як Георг ІІІ з'явився в парламенті в березні 1789 року, конспірологія стихла. Ця історія показує роль ЗМІ у формуванні сприйняття громадськістю поведінки королівської родини.

Раніше "Дивогляд" розповідав, з яким видом раку бореться Кейт Міддлтон.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше