Люди вигадали цифру 0 через страх – кого саме боялися

Експерти стверджують, що ідея нуля має давнє походження в історії людства

Сама ідея нуля знаходить застосування у різноманітних аспектах нашого буття, включаючи такі області як астрономія, так і бухгалтерія чи література. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на New Scientist.

Аналогія з антилопою

Вивчаючи процес формування цієї концепції, Бенджі Барнетт та Стів Флемінг із Лондонського університетського коледжу застосували метод магнітоенцефалографії (МЕГ). Ця техніка дозволила їм фіксувати магнітні хвилі мозку у 29 осіб під час виконання ними двох типів завдань.

У першому завданні від учасників вимагалося розташувати зображення з точками за порядком, починаючи з 0 до 5. Друге завдання передбачало демонстрацію 10 чисел у діапазоні від 0 до 5, кожне з яких було показано протягом 250 мілісекунд, із забарвленням половини з них в оранжевий колір, а іншої половини – у синій. Учасникам необхідно було вказати, які кольори представляли більше значень.

З використанням алгоритмів машинного навчання було проведено порівняння мозкової активності при сприйнятті числа "0" та інших чисел. Цікаво, що в мозку існують специфічні нейрони, що реагують на певні числа, аж до "9".

Автори дослідження зазначили, що активність мозку при сприйнятті нуля максимально схожа на реакцію на "1", але при цьому відрізняється від активності, що виникає при сприйнятті інших чисел. Це свідчить про те, що нуль займає початкове місце в нейронній числовій послідовності, поруч із "1".

Також було досліджено схожість мозкової активності при сприйнятті "0" і порожнього екрана, виявивши, що обидва стимули викликають ідентичний шаблон активності мозку. Це вказує на те, що розуміння нуля могло еволюціонувати на основі відчуття відсутності.

Барнетт ілюстрував цю ідею прикладом антилопи, яка не бачить хижаків на саванні, тим самим натякаючи на можливе походження концепції нуля. Тобто, страх перед хижаками допоміг нам вигадати цифру 0.

"Якщо я антилопа в савані та виглядаю хижаків, активність мозку, яка змушує мене вирішити: "Ні, я нічого не бачу", може бути попередником числа "0", – поділився він.

Зазначається, що люди та тварини мають схожу здатність розпізнавати відсутність, але лише люди розвинули здатність використовувати нуль. Інше дослідження з участю понад 650 осіб, що пережили інсульт, показало, що приблизно 15% не можуть сприймати числа з нулями після інсульту. Результати цього дослідження можуть сприяти кращому розумінню цього феномена і розробці методів лікування.

Хорхе Моралес з Північно-Східного університету в Бостоні, коментуючи значення нуля у математиці та культурі, підкреслив, що це дослідження підтверджує зв'язок числа зі здатністю помічати відсутності, що є спільною рисою людей та інших тварин.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що археологи зробили значуще відкриття у Мукачівському замку.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше