Місяць

Учені виявили на Місяці унікальний тип породи, якої не існує на жодній планеті Сонячної системи

Shutterstock

"Це захоплююча історія"

Учені знайшли на Місяці унікальний тип породу, якої не існує на жодній планеті нашої Сонячної системи, передає "Дивогляд" із посиланням на IFL Science.

Міжнародна група науковців з університетів Брістоля (Велика Британія), Мюнстера (Німеччина), а також Відкритого і Кардіффського університетів провели дослідження і встановили, що виявлені породи утворилися глибоко у надрах Місяця ще 3,5 млрд років тому. Вони мають унікальні хімічні властивості та можуть значно змінити сучасні уявлення про склад Місяця.

"Походження вулканічних місячних порід – це захоплююча історія про "лавину" нестабільної кристалічної купи планетарного масштабу, утвореної охолодженням первісного магматичного океану", – сказав професор Брістольського університету та один із керівників групи дослідників Тім Елліотт.

Так, під час досліджень знавці зафіксували критичну реакцію, яка вплинула на обмін заліза та магнію у магмі. У свою чергу це дещо змінило фізичні та хімічні властивості розплаву, який є одним із компонентів магми.

"Центральним фактором обмеження є наявність типу магми, унікальної для Місяця, але пояснити, як вона могла потрапити на поверхню для взяття зразків космічними місіями, було складно", – розповів Тім Елліотт.

Так, ще у 1960-70-х роках в результаті місій NASA Apollo було з'ясовано, що у частинах поверхні Місяця наявні високі концентрації титану. Процедура картографування показала, що магми, відомої також як "базальт з високим вмістом титану", дуже часто зустрічаються на земному супутнику.

"До цього часу вчені не могли відтворити склад магми, який відповідає основним хімічним і фізичним характеристикам базальтів з високим вмістом титану. Виявилося, що пояснити їхню низьку щільність особливо важко", – додав доктор Мартійн Клавер, науковий співробітник Інституту мінералогії Університету Мюнстера.

"Хоча це не повністю повторює взаємодію між розплавом і твердим тілом Місяця, ми припускаємо, що багаті титаном магми, можуть бути отримані шляхом часткового плавлення кумулатів, а розплави зазнають значних модифікацій через реактивний потік у місячній мантії", – йдеться у дослідженні.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що науковці склали надточну мапу хімічного складу поверхні Місяця.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ