Українські військові

В якому випадку українець може відмовитися від повістки до військкомату – юрист

ГУРСМЗ ЗСУ

Додаткова перевірка документа допоможе уникнути мобілізації

В Україні триває активна процедура мобілізації військовозобов'язаних чоловіків. Випадків видачі повісток на вулицях, у магазинах і ТРЦ, а також у житлових будинках стало суттєво більше.

Однак, вручення повісток також повинно відбуватися за правилами, врегульованими законодавством. Інколи їх порушують.

У зв'язку з цим "Дивогляд" розповідає детальніше про правила вручення повістки, а також відповідає на питання "чи можна відмовитися від неї?".

Хто може вручити повістку?

Кабінет міністрів України затвердив постанову, в якій вказано, що громадян України сповіщають про призов на військову службу за наказом керівників районних або міських територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Вручати повістки можуть лише уповноважені особи (працівники військкомату або ж представники органів місцевого самоврядування) і лише за наказом.

"Як таких правил вручення повісток немає. Є лише правило, що повістку повинна вручати уповноважена військкоматом особа, тобто представники ТРО чи поліції не можуть просто ходити та вручати ці повістки. Це має робити особа, уповноважена військкоматом (центр комплектування та соціальної підтримки), яка вручатиме відповідні повістки", – розповів юрист Ростислав Кравець.

Де можуть вручити повістку?

Законодавство не передбачає конкретних місць для вручення повісток. В Україні вже були зафіксовані випадки видачі військовозобов'язаним чоловікам повісток на вулиці, біля торговельних центрів або житлових будинків.

Варто також зауважити, що повістка обов'язково повинна бути підписана тим, кому вона призначена і вручена особисто в руки призовнику.

Чи можна відмовитися від повістки?

Якщо повістка не була підписана військовозобов'язаним і не була видана йому особисто в руки – отримувач може не з'являтися до військкомату і не буде притягнутий до відповідальності за це.

Виклик до військкомату телефоном також не передбачається законодавством, тому і в цьому випадку призовник може не з'являтися.

Врахуйте також, що ніхто не має права примусово забирати чоловіка і вести його до військкомату. Якщо таке трапилося, необхідно викликати поліцію.

Юрист заявив, що відмовитися від повістки можна також і у випадку, якщо вона заповнена з помилками. Документ обов’язково повинен містити:

  • ПІБ призовника;
  • рік народження та адресу проживання;
  • місце роботи;
  • вид повістки;
  • дату, час та адресу, коли й куди необхідно з’явитися;
  • назву органу, печатку, підпис, ПІБ керівника військкомату.

Якщо чоловік помітив помилку, він може відмовитися від підписання. У цьому випадку співробітник військкомату повинен скласти акт про відмову від отримання документа (обов'язково у присутності свідків).

Якщо помилки виявлено не було, а підпис поставлений – військовозобов'язаний повинен прибути до військкомату у зазначений час.

Існує кілька типів повістки:

  • перша передбачає стати на облік;
  • друга – проходження медкомісії;
  • третя – призов на строкову службу;
  • четверта – для відправки до війська.

Після вручення першої повістки чоловіка поставлять на облік. Після цього він отримає повістку про проходження медкомісії. Після цього чоловіка можуть призвати на строкову службу.

"Якщо ви не з’явились за першою офіційною повісткою, на вас можуть накласти адміністративний штраф. Коли ж ви пройшли медичну комісію і в подальшому не з’являєтесь до військкомату, вже може бути накладена кримінальна відповідальність за ухиляння від проходження військової служби", – попередив юрист.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що означають оголошення, які військкомат розвісив у житлових будинках.

Дивіться також відео 5 каналу: мОСКОВСЬКЕ ППО на даху – п@ТІНУ ЦЕ НЕ ДОПОМОЖЕ! Хроніка 47 тижня

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ