Війна в Україні суттєво впливає на зміни клімату у світі – якою буде погода взимку-2022 (кліматолог)

Війна в Україні, яка триває вже понад півроку, може суттєво вплинути на зміну погоди

Кліматолог та провідний науковий співробітник Інституту геофізики імені Серафима Субботіна НАН України Світлана Бойченко виступила з заявою про те, що активна фаза бойових дій в Україні може стати однією з найважливіших причин зміни клімату, а також негативно вплине на екологію росії. Детальніше про це розповідає "Дивогляд". 

Фахівчиня розповіла, що війна в Україні, а саме вибухи й пожежі, суттєво впливають на атмосферу:

"В результаті військових дій в атмосферу викидаються продукти детонації ракет і артилерійських снарядів. Причому в певних регіонах, як то схід та південь України, вони постійні та багаторазові. Далі ці снаряди влучають у будівлі, виникають пожежі, і в залежності від того, що палає, в атмосферу потрапляють продукти горіння. Найчастіше зараз підривають склади, тому мова йде в основному про окисид азоту, тяжкі метали і газові сполуки", – сказала кліматолог.

Варто сказати і про пожежі, такі, як спалення посівних, лісів та зелених лісосмуг. Усі вони відбуваються в природних екосистемах і провокують викиди сажі та газово-аерозольних домішок.

Варто згадати і викиди парникових газів, які спричиняють літаки, ракети і важка техніка, що працює на дизелі. Все це призводить до того, що в атмосфері утворюються шкідливі сполуки і повністю руйнуються корисні.

"Всі ефекти від військових дій відбуваються в тропосфері: виникають в приземному шарі на висоті 15−20 м і потім переносяться на декілька кілометрів вгору, бо тропосфера в наших широтах сягає 12−14 км", – відмітила Світлана Бойченко.

Усі ці забруднення мають негативні наслідки і діляться вони на три різні групи: метеорологічні, погодні та кліматичні.

Метеорологічні ефекти від бойових дій змінюють оптичні та фізико-хімічні характеристики атмосфери (помутніння, утворення газових та аерозольних речовин тощо).

Кажучи про погодні та кліматичні, йдеться про різноманітні газово-аерозольні домішки, ґрунтові частини та інші продукти горіння, які спричиняють конденсацію. У свою чергу вона призводить до збільшення хмарності, почастішання опадів (у тому числі й кислотні дощі) та посилення грому і грози. Не варто виключати й темні дощі, які можуть утворюватися, якщо ядром конденсації є сажа. 

Натомість, термін впливу цих продуктів становить від кількох годин до кількох тижнів, поки вони повністю не "вимиються" з атмосфери. Враховуючи, що нині вибухи і обстріли у деяких регіонах України відбуваються постійно, то процес викидів може затягнутися на місяці.

Якою буде зима 2022 в Україні?

Враховуючи, що більшу частину 2022-го в Україні триває війна, можна з впевненістю сказати, що погодні зміни торкнуться нашої держави. Кліматологиня відмітила, що за останнє століття температура повітря піднялася на 1,3°С, коли клімат змінювався у бік тепла. В Україні цей показник був дещо більшим – 1,4-1,5°С.

Заметіль
Заметіль
Фото: Shutterstock

Кажучи про зими, варто відмітити, що останні кілька років вони були доволі холодними:

"Але в кліматі є циклічності, пов’язані з природними факторами, і ми входимо в період, коли коливання температур спускається вниз. Варто пригадати останні зими, які вже були знову доволі холодними й сніжними. Також, якщо раніше спостерігалося значне зниження кількості опадів в липні й серпні, то останні роки вони почали збільшуватися. А отже, попереду нас чекають температурні гойдалки – на фоні теплої зими будуть прориватися аномально холодні морозні періоди", – повідомила фахівчиня.

Водночас не слід очікувати на люті морози. Температура буде трохи нижчою, ніж зазвичай, і супроводжуватиметься снігом.

Варто відмітити, що погодні зміни спостерігатимуться не лише на території нашої держави:

"У цю війну вже активно включилися інші країни – США, ЄС і сама росія, звісно. Вони почали запускати свої військово-промислові комплекси, які є дуже енергоємними і додатково викидають в атмосферу парникові гази. І ось ці викиди мають вже значно більші кліматичні ефекти: вони глобальні й можуть впливати на цілі регіони у терміни від декількох місяців до декількох років", – наголосила Світлана Бойченко.

За даними Всесвітньої метеорологічної організації зміни клімату розтягнуться щонайменше на 30 років. Вже зараз у регіонах України можна спостерігати метеорологічні зміни, тож кліматичні проявляться вже за кілька років. 

Які країни першими постраждають від кліматичних змін?

"Це буде залежати від погодних умов, чи, як кажуть, "куди вітер віє". Наприклад, коли була Чорнобильська катастрофа, радіаційні частинки знаходили у північній та західній Європі і навіть на Алясці. Тобто, чим вони дрібніші – тим більш здатні переноситись на далекі відстані. І нині, в залежності від погодних умов, ті самі кислотні й чорні дощі можуть опинитися в різних країнах. Але в першу чергу в групі ризику росія й білорусь, бо вони є територіально найближчими до зони бойових дій. До того ж, у наших широтах переважає західний рух повітряних мас – з Атлантики вони йдуть на Схід. Тобто все це забруднене обстрілами агресора повітря несеться назад до рф", – підсумувала кліматологиня.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" повідомляв, що екстрасенс Гордєєв поділився своїм прогнозом щодо завершення війни.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше