Місяць може зійти з орбіти – через що це станеться

Нашу планету постійно аналізують та досліджують астрономи. Так само увагу привертає і її супутник – Місяць.

Вже давно величезний інтерес викликає ймовірність сходження Місяця з орбіти. За яких умов це можливо і чи можливо взагалі – розповідає "Дивогляд" із посиланням на LiveScience.

  • Як і коли утворився Місяць?

Місяць – це тверде кам'янисте космічне тіло, навколо якого розташовується екзосфера (тонкий шар газів). Цей об'єкт утворився близько 4,5 років тому, майже в той самий час, що і наша планета Земля.

У NASA оприлюднили дві гіпотези виникнення Місяця. За однією з них наш супутник з'явився з кам'яного сміття в результаті зіткнення молодої Землі з протопланетою Тея. У другій версії йдеться про те, що і Місяць, і Земля утворилися після зіткнення двох об'єктів, більших за Марс.

Земля та Місяць
Земля та Місяць
Фото: Shutterstock

Місяць за своєю масою становить близько 1/4 розміру Землі і розташовується від неї за 384 тис км. Поверхня цього космічного об'єкта уражена великими і малими кратерами, що утворилися в результаті ударів.

"Більшість скелястих уламків, що утворювали планети, які колись заповнювали Сонячну систему, вже давно розсіялися, тому кількість ударів зараз значно зменшилася і тому на Землю та Місяць стало набагато менше впливати матеріалу", – повідомив Пол Чодас, менеджер Центру досліджень об’єктів близько Землі (CNEOS) Лабораторії реактивного руху NASA.

  • Чи існує загроза для Місяця?

Фахівці з CNEOS регулярно відстежують різні космічні об'єкти з метою передбачити небезпеку для нашої планети та її супутника. Сьогодні під контролем Центру досліджень знаходиться близько 28 тис об'єктів, що наближаються до Землі в межах 194,5 млн км. 

"Ми перевіряємо зіткнення будь-якої планети з астероїдом, а також ми перевіряємо зіткнення на Місяці", – сказав Пол Чодас.

Науковці відмітили, що зіткнення астероїдів або інших небезпечних космічних тіл  з Місяцем менш імовірні, ніж зіткнення їх з нашою планетою. Це пояснюється тим, що Земля має більшу гравітацію, а тому притягує до себе більше об'єктів.

Метеорит
Метеорит
Фото: Shutterstock

Роль відіграє також і розмір. NEO (об'єкт, що наближається до Землі) повинен мати принаймні 140 м в діаметрі, щоб його визнали, як загрозу для Землі.

Щодо загрози для Місяця, то NEO повинен дорівнювати йому за розмірами, або  бути ще більшим. Лише у такому випадку зіткнення спричинить зміни в орбіті супутника Землі.

"Місяць великий, тому це повинен бути величезний об'єкт діаметром у сотні й сотні миль, який вдаритися в нього на великій швидкості", – повідомив Чодас.

Сьогодні жоден з відомих астероїдів у нашій Соняній системі не відповідає таким гігантським розмірам. Найбільший з усіх обертається навколо Марса та Юпітера, а за своїми розмірами у 70 разів менший за Місяць. Отже, загрози для сходження Місяця з орбіти немає.

  • А як щодо штучно створеної загрози?

Якщо ми говоримо про об'єкт, створений людиною (наприклад, ракета-носій), то один з них поступово наближається до земного супутника і має вдарити по ньому вже у березні 2022 року.

Читайте також: Ракета компанії SpaceX вріжеться в Місяць – коли це відбудеться і до чого призведе.

Спочатку вчені вважали, що цей об'єкт є частиною ракети SpaceX Falcon 9, однак згодом змінили думку. Як встановили, цей об'єкт є частиною китайської місії Chang'e 5-T1. Він рухаєтсья зі швидкістю 9 288 км/год і вже 4 березня о 7:25 ранку вріжеться у зворотню сторону Місяця. За попередньою інформацією в результаті цього удару утвориться кратер діаметром 20 м, повідомили у The New York Times.

В результаті цього зіткнення Місяць не постраждає і не зійде зі своєї орбіти. Вчені з CNEOS активно спостерігають за траєкторією руху цієї ракети та відстежують інші об'єкти.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" повідомляв, що науковці пропонують створити на Місяці "Ноїв ковчег", щоб запобігти масовому вимиранню на Землі.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше