"Величезний пам'ятник": учені встановили, хто створив ями віком 4,5 тис років, які у 20 разів більші за Стоунхендж

У 2020 році дистанційне зондування продемонструвало, що поблизу Стоунхенджа знаходяться гігантські ямі. Спочатку вважалося, що вони – природні особливості ландшафту, але нещодавнє дослідження вказало на інше походження.

Науковці стверджують, що ями віком 4,5 тис років, ширина яких 10 м, а глибина – 5 м, виконували роль своєрідного кордону навколо стародавнього неолітичного поселення Дарінгтон-Воллс. Воно знаходиться у центрі кола з глибоких ям і знаходиться приблизно на відстані 3 км від Стоунхенджа.

Виявилося, засновники цього поселення – також автори цих ям. Є версія, що кільце з ям мало космологічне значення для стародавніх будівельників і використовувалося у період від пізнього неоліту до середини бронзового віку. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на ARTnews.

"Нам вдалося довести, що це справді величезний пам'ятник епохи неоліту і його створили люди", – стверджує учений із Бредфордського університету Вінсент Гаффні.

Вперше ці ями відкрили минулого року. Тоді дослідники вважали, шо йдеться про природні поглиблення, які можуть мати гіпотетичний зв'язок зі Стоунхенджем.

Стоунгендж
Стоунгендж
Фото: Shutterstock

Згодом археологи дослідили цю місцевість. На жаль, частина кола з ям не дійшла до нашого часу, але фахівці змогли вивчити дев'ять із них. За словами експертів, розмір кільця з ям у 20 разів перевищує Стоунхендж.

Судячи з усього, йдеться про одну споруду, бо на це вказує однаковий розмір ям. Також Гаффні стверджує, що науковці виявили найбільшу стародавню споруду за всю історію Великої Британії.

"Усі ці ями були схожі одна на одну, якби це були природні особливості ландшафту, то вони мали б різний розмір", – поділився дослідник із Сент-Ендрюського університету в Шотландії Тім Кінерд.

До речі, раніше "Дивогляд" повідомляв, що вчені розгадали таємницю загадкових малюнків у Стоунхенджі.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше