"Люди теж зіграли роль": названо справжню причину зникнення мамонтів

Учені стверджують, що вимирання мамонтів обумовлено кліматичними змінами, а не надмірним полюванням людей.

Про це повідомив Earth.com.

Приблизно 10 тис років тому відбулося зникнення найбільших ссавців Північної Америки – мамонтів. Науковці довго вважали, що мамонти, наземні лінивці та гігантські бобри вимерли через те, що людський вид швидко збільшувався і, відповідно, більше вбивав здобичі.

Однак, спеціалісти з Інституту хімічної екології Макса Планка розповіли, що основна причина цих подій – кліматичні зміни. Більш того, зараз відсутні достатні археологічні докази, що вказували би на постійність і поширеність полювання, котрі нібито привели до зникнення гігантів.

Близько 13 тис років тому температура почала різко знижуватися, внаслідок чого гігантські ссавці стали зменшуватися в своїй популяції.

Перша кліматична зміна – різке потепління, початок якого приблизно датується 14,7 тис роками до нашої ери, а друга – різке похолодання близько 12,9 тис років тому. Саме тоді Північна півкуля повернулася до умов, які можна порівняти з льодовиковими.

Мамонти
Фото: ru.wikipedia.org

Дослідники для детального вивчення цього питання скористалися новим статистичним підходом радіовуглецевого датування подій, який розробив інший співкерівник дослідження Крістофер Карлтон. Він потрібен для оцінки численності популяцій доісторичних груп мисливців і вимерлих істот.

Якщо коротко, то суть цього підходу наступна: чим більше ландшафт має залишків людей і тварин, тім більше він має вуглецю після того, як ті зникли. Моделювання показало, що коливання популяції великих ссавців мали зв'язок із різкими змінами клімату.

"У період потепління, який розпочався близько 14 700 років тому, популяція збільшилася, а з настанням 12 900 років тому похолодання (популяція, – "Дивогляд") скоротилася, що врешті-решт і призвело до вимирання", – розповів співавтор дослідження Метью Стюарт.

Однак, не варто думати, що люди взагалі не вплинули на вимирання великої кількості тварин.

Жінка і мамонти
Жінка і мамонти
Фото: Shutterstock

"Щоб мати правильне розуміння того, що ж привело до цих зникнень, ми повинні враховувати екологічні зміни як у континентальному, так і в регіональному масштабі. Крім того, залишається ймовірність того, що люди теж зіграли у цьому роль, хоч і не таку масштабну", – стверджує старший автор дослідження Г'ю Граукат.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що названо можливу причину вимирання динозаврів.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше