10 ознак, що вам час звернутися до психолога

За статистикою, кожен третій житель України страждає від різноманітних нервових розладів.

При цьому близько 75% українців не мають доступу до кваліфікованої допомоги у сфері психічного здоров’я, а ментальні проблеми посідають друге місце серед причин інвалідності в Україні. Про це йдеться у дослідженні Світового банку

Щороку 10 жовтня у світі відзначається День психічного здоров'я. Тому "Дивогляд" хоче нагадати як важливо дбати про себе.

Багато хто вважає, що психолог — це просто модна забавка. Але як зрозуміти, що тобі вже дійсно пора звернутися по допомогу до спеціаліста?

10 ознак, що вам час звернутися до психолога

1. Вам здається, що ви ходите по колу

У вас є проблема, вирішити яку ніяк не виходить, хоча ви начебто вже випробували всі способи. Наприклад, яку б роботу ви не спробували, вже через півроку вам здається, що вона нудна і зовсім вам не підходить. Або ваші особисті відносини завжди обриваються на одному і тому ж етапі. Або ви весь час закохуєтеся в однакових людей, які насправді зовсім вам не підходять.

Якщо ви вже усвідомили, що весь час повторюєте однакові помилки — це чудово. Але для вирішення проблеми цього недостатньо. У цьому якраз і може допомогти психолог.

Пропаганда
Пропаганда
Фото: Depositphotos

2. Ви уникаєте своїх батьків чи навпаки, проводите з ними забагато часу

Ви доросла і самостійна людина, яка запросто може впоратися з будь-яким завданням. Але власна мама за п'ять хвилин розмови доводить вас до сліз, і ви нічого не можете з цим вдіяти. Або ж ви боїтеся сказати батькам правду, коли щось не так, бо боїтеся їх розчарувати або їхнього осуду.

Задайте собі просте запитання: якщо ви доросла людина старше двадцяти років, чи не займають батьки у вашому житті більше місця, ніж партнер, робота і хобі, або не замінюють вони щось з перерахованого? Якщо так - щось пішло не так.

Ці і інші приклади можуть свідчити про порушення в процесі сепарації - здорового відділення дитини від батьків у процесі дорослішання. Іноді це працює й навпаки — батьки не можуть здійснити сепарацію з дітьми. Це важливий етап у житті кожної людини і, якщо цього не відбувається, страждають обидві сторони.

3. У вас різко змінився спосіб життя і режим дня

Ви були дуже активним, вели здоровий спосіб життя, багато спілкувалися з людьми і раптом стали замкнутим, не виходите з дому, вам неважливо, що їсти і що одягати. Або, наприклад,  людина була врівноваженою, а стала вибуховою і дуже легко виходить із себе.

Роздратування
Роздратування
Фото: Shutterstock

4. Вас все дратує

Якщо ви помічаєте за собою, як часом вас все навколо починає дратувати, раптом виникає почуття гніву або ревнощів, яким ви не можете знайти пояснення, то ваш емоційний стан є нестабільним і необхідно шукати причину цього. Сюди ж можна віднести моменти, коли ви відчуваєте себе абсолютно самотніми, маючи сім'ю і друзів, а іноді навіть замислюєтеся про смерть.

Щоб впоратися з цим станом і знову відчути себе щасливою людиною, краще поспілкуватися з фахівцем.

5. Ви занадто багато працюєте

Якщо робота у вашому житті стала займати весь вільний час, ви перестали зустрічатися з друзями і проводити час з сім'єю, то це перший дзвіночок, який свідчить про те, що у вас з'явилася своєрідна поведінкова залежність.

Така ж ситуація спостерігається, якщо ви надмірно захоплюєтеся комп'ютерними іграми, забуваючи при цьому про сон та їжу, не виходите на вулицю і не спілкуєтеся з рідними. Ці ознаки є важливими симптомами, з якими необхідно звертатися до психолога. 

Втома
Втома
Фото: Shutterstock

6. Ви робите багато ризикованих вчинків 

Поведінка з необгрунтованим ризиком впливає на якість життя, а може навіть завдавати шкоди здоров'ю. Наприклад, якщо ви перестали замислюватися про те, чим можуть закінчитися близькі стосунки з незнайомцем, ви стали порушувати правила при керуванні автомобілем або раптом захопилися екстремальними видами спорту, то це все не просто так. Важливо розуміти, що ніяка поведінка не виникає на порожньому місці. Для цього завжди є вагома причина, яку необхідно знайти і розібратися в ній.

7. У вас з'явилися проблеми зі здоров'ям

Недарма кажуть, що всі хвороби від нервів. Рік за роком численні дослідження підтверджують, що стрес може проявлятися у вигляді широкого спектру фізичних недуг - від хронічного розладу шлунка до головних болів, частих застуд або навіть зниження сексуального потягу. Так що, якщо ви вже обійшли всіх лікарів і досі не зрозуміли, як позбутися неприємних симптомів, можливо саме психолог вам допоможе.

8. Змінилась харчова поведінка або з'явилась залежність від алкоголю

Ви почали їсти більше, ніж зазвичай. Вам важко зупинитися, порції їжі стають все об'ємнішими. Або, навпаки, ви скоротили кількість їжі до мінімуму через відсутність апетиту і повної до неї байдужості. Іноді ви відчуваєте себе так погано, що не можете приймати їжу.

Вечорами рука сама тягнеться за келихом вина або чогось міцнішого, а вранці ви почуваєтеся розбитим, на роботі вам важко зосередитися, а в будь-якій стресовій або, навпаки, приємній ситуації ви думаєте про випивку - швидше за все, у вас дійсно проблеми з алкоголем. Те ж можна сказати, якщо вас просто турбує кількість випитого або ви задумалися про свої стосунки з алкоголем.

9. Ви постійно почуваєтеся винними 

Ви м'який, немов пластилін, вас легко переконати у власній неправоті. Ви постійно вибачаєтеся. Чи відчуваєте, що щось робите не так. Можливо, ви й не віддаєте собі звіту в тому, що регулярно відчуваєте схожі почуття. Це не норма. Тут дійсно потрібно розбиратися з фахівцем.

Втома
Втома
Фото: Shutterstock

10. Ви постійно хочете заховатися або втекти

Ви під різними приводами починаєте уникати спілкування з друзями, відмовляєтеся відвідувати місця скупчення людей і громадські заходи, іноді важко переносите міський транспорт. Вам все більше подобається перебувати на самоті - вдома чи на природі, ви зводите до мінімуму свої контакти і не можете займатися звичайними справами.

Це явний сигнал про те, що вами керує приховане почуття тривоги. Причому воно настільки сильне, що звичайними способами заспокоїтися не вдається. Без допомоги психолога повернутися до звичного життя буде дуже складно.

Психолог
Психолог
Фото: Shutterstock

У деяких випадках самим розмовами з психологом вже важко обійтися. Тоді потрібна важка артилерія: психотерапевти або психіатри.

Чим відрізняються психолог, психіатр і психотерапевт?

Психолог - це людина з вищою спеціалізованою освітою. Це соціальна професія, а не медична. Психолог може допомогти розібратися з певними негараздами, розкласти проблемну ситуацію по поличках, але лікуванням психічних розладів не займається. Психолог не має права призначати медичні препарати.

Психіатр - це людина з вищою медичною освітою, фахівець в області психіатрії. Він лікує людей з сильними розладами психіки, в основному таблетками і процедурами. До речі, якщо психіатр під час першої консультації вже радить антидепресанти, – це погана ознака. Щоб визначити причини розладу і відповідне лікування, потрібно щонайменше кілька зустрічей.

Психотерапевт - це психіатр, який пройшов додаткову підготовку. Він може призначати препарати, консультувати і лікувати різними методами психотерапії. Психотерапію можна назвати чимось середнім між психологією та психіатрією. На відміну від психіатрів, психотерапевти частіше застосовують практику лікування словом, а не медикаментами.

Будь-який із цих фахівців (якщо це справді фахівець) допоможе вам визначити: ви прийшли за адресою чи краще звернутися до когось іншого.

Раніше "Дивогляд" розповідав про 5 прихованих сигналів, які свідчать, що час звернутися до ендокринолога.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше