Як обрати безпечний месенджер: топ-7 додатків

Швейцарські експерти розповіли про різні месенджери, творці котрих з увагою ставляться до приватності користувача.

Окрім цього, вони назвали їх певні особливості, про що повідомляє Proton Technologies AG.

За думкою експертів, найбільш безпечними для користувачів є наступні месенджери:

  • Signal
  • Telegram
  • Threema
  • Wickr Me
  • Wire
  • Element
  • KeyBase

Як ми бачимо, досить популярні в наш час Viber, WhatsApp та інші месенджери не потрапили у цей список. Також експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун у своєму Facebook розповів про критерії, які мали значення для складання цього списку.

Відкритість вихідного коду (open source)

Він доступний у всіх вищеперерахованих додатках. Це важливо, так як вихідний код безпосередньо вказує на те, наскільки безпечний програмний продукт.

Зазначається, що Telegram відкрив усі свої додатки, за виключенням бек-енду. Є думка, що завдяки цьому більш легко ідентифікувати особу, яка може приховувати свої розмови від держави.

Автомобіль, смартфон
Автомобіль, смартфон
Фото: Depositphotos

Наскрізне шифрування (end-to-end encryption, E2EE)

Всі месенджери цього списку задовольняють цей критерій, але є виключення – Telegram. Наскрізне шифрування його розробники використовують тільки для "секретних чатів".

Проведення стороннього аудиту додатка

Сторонній аудит є процесом, коли незалежна компанія оцінює безпеку продукту. Тобто, це виконує не власний підрозділ розробника, не аудиторська компанія, а професіонали та авторитети в своїй сфері.

Тут є проблема у декількох додатків – Telegram, Wickr Me і Element. Аудит протоколу Telegram MTProto, який не вважають успішним, проводили більше 5 років тому.

Оцінювання сучасного протоколу MTProto 2.0 взагалі не відбулося, як і додатка Element. У Wickr Me стверджують, що незалежні аудити безпеки відбувалися, але до них немає публічного доступу.

Наскрізне шифрування групових відеодзвінків

Ця опція є лише у трьох вищезазначених додатків – Signal, Element і Wire. Можна сказати, що це не є критичним, так як мало людей користується груповими відеодзвінками.

Знайомство в Інтернеті
Знайомство в Інтернеті
Фото: Shutterstock

Тим не менш, якщо ця функція для вас актуальна, то варто звернути увагу на цей фактор.

Кількість збору метаданих

Мова йде не про зміст діалогів, а інформацію про те, коли, кому, хто і як телефонував і так далі. Той же Telegram збирає інформацію з телефонної книги.

Якщо подібна інформація потрапить в руки держслужбовців авторитарної країни, то це може призвести до ув'язнення або ще гірших наслідків. Найменша кількість метаданих збирається Signal, Threema та Element.

Смартфон
Смартфон
Фото: Depositphotos

Анонімність реєстрації

Це властиво лише Wickr, Threemа і Element. Інші додатки вимагають мобільні телефони, що шкодить анонімності.

Читайте також: Telegram отримав нову функцію – як нею скористатися

Власні сервери месенджеру

Якщо розробники мають власний сервер, то можна заключити, що вони незалежні від того, в кого орендують сервер. Власнику останніх в один момент може щось не сподобатись, внаслідок чого користувачі позбавляться доступу до додатка.

Свої сервери мають тільки Threema, KeyBase та Element.

Країна юрисдикції

Найкращий варіант для тих, кого турбує приватність – Швейцарія. Серед вищезазначених додатків у ній зареєстрований тільки Threema. Саме тому його користувачам можна не турбуватися про те, що їх дані викрадуть пострадянські спецслужби.

Смартфон
Смартфон
Фото: Depositphotos

Зазначимо, що у Швейцарії перебуває команда додатка Wire, але вони зареєстрували компанію в США, а тому її діяльність регулює американське законодавство. Там же зареєструвалися Signal, Wickr і KeyBase. На відміну від них, Telegram зареєстрували в ОАЕ.

Важко однозначно сказати, який додаток є найкращим з усіх точок зору. Хтось може запропонувати зручний функціонал, а хоть інший – більшу приватність. Саме тому рекомендовано самостійно обрати месенджер, який буде зберігати ваші особисті дані.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, чому "розумний" будинок небезпечний для людей.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше