Жарт, який вийшов із-під контролю і спричинив дипломатичний скандал. Прем'єр-міністр Словаччини Ігор Матович напередодні в етері радіо пожартував, пообіцявши Росії Закарпатську Україну в обмін на 2 мільйони доз вакцини "Спутнік V". Та от дотепним жарт здався хіба що самому прем'єру. Українські дипломати заходилися вимагати пояснень, а словацький міністр закордонних справ першим почав просити вибачення. Чим завершився скандал, як сам Ігор Матович пояснив неполіткоректний гумор і навіщо європейській державі Словаччині сумнівний російський "Спутнік"? Журналістка "5-го" Марія Писаренко з'ясовувала.
Закарпатська Україна в обмін на 2 мільйони доз російського "Спутніка V". Так прем'єр сусідньої з нами Словаччини пожартував в ефірі ранкової програми на тамтешньому "Радіо Експрес". Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба із відповіддю не забарився. Спершу у твіттері, мовляв, така заява псує добросусідські відносини двох держав.
"Жарт прем'єр-міністра Словаччини був вкрай невдалим і неприйнятним. Ніхто ніколи не матиме права будь-яким словом чи натяком ображати Україну, ставити під сумнів її територіальну цілісність", – наголосив голова МЗС Дмитро Кулеба.
Жартом про Закарпаття в обмін на російську вакцину Ігор Матович боляче вколов самого себе. Його політичні опоненти і раніше критикували за рішення купити російський "Спутнік v". А дві опозиційні партії d парламенті навіть погрожували вийти з провладної фракції на знак протесту. Мовляв, своїм рішенням Матович знехтував безпекою людей. Бо "Спутнік V" у Європі не пройшов реєстрації.
Перевіряти російський "Спутнік V" щойно почали. Поки ж Європейське агентство з оцінювання лікарських засобів схвалило лише три – Pfizer-BioNTech, Moderna і AstraZeneca. Словаччина закупила 2 млн доз російської вакцини. 200 тисяч вони вже отримали у понеділок. Літак зустрічав особисто прем'єр-міністр Ігор Матович.
Цю зустріч засудив міністр закордонних справ Іван Корчок із партії SaS. Він першим і вирішив вибачитися за образу України.
"Я спілкувався зі своїм українським партнером, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Я вибачився перед ним за недоречні заяви прем'єр-міністра Словацької Республіки на адресу України. Мені тим більше шкода, що буквально кілька днів тому ми в Києві надзвичайно добре поговорили про те, як далі розвивати наші відносини", – зауважив міністр закордонних справ Словаччини Іван Корчок.
Українські парламентарі вважають: словацький прем'єр жартував, не подумавши про наслідки.
"Бачите як іноді людина пожартувала, а це виливається в дипломатичний скандал", – сказала депутатка "Слуги народу" Євгенія Кравчук.
"Необхідно викликати посла Словаччини в Україні і пояснити, що такі речі ми не будемо ковтати, це неприпустима поведінка", – зазначила депутатка "ЄС" Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Поки дипломати чекали на вибачення, у Харкові невідомі розмалювали консульство Словаччини. Написали на фасаді "міняємо Словаччину на Крим". За добу після жарту вибачення у твіттері опублікував і сам Матович.
"Позиція Словаччини щодо територіальної цілісності України завжди була дуже чіткою. Повага до міжнародного права є обов'язковою. Прошу вибачення у всіх українців за мою недоречну реакцію, яка може підірвати їхні справедливі зусилля. Словаччина – твій друг", – переконує прем'єр Словаччини Ігор Матович.
Відреагувати вирішили у Кремлі. Там запевнили, що вакцина для словаків – не гуманітарна допомога, а за гроші. Саме Росії цей скандал і вигідний.
"Росія буде багато бити по Закарпаттю. Для нас це питання національної безпеки, це історія, що в Закарпатті має бути більше України, має бути стратегія", – вважає очільник МЗС 2014-2019 р. Павло Клімкін.
Та от Ігор Матович жартував не для України, а для власних виборців. Закарпатську Україну, яку він мав на увазі, 1945-го Чеська радянська республіка віддала до складу Радянської України за мирним договором. Та політолог переконує: у Словаччини ностальгії за минулим немає.
"Він часто жартує, це його політичний стиль. І ця вакцина стала політичним вибухом у Словаччині. І цей жарт, це інтерв'ю були спрямовані на те виключно, щоб виправдатися, політично вижити", – запевняє політолог, експерт з питань Закарпаття Дмитро Тужанський.
Словаччина – друга в Європі купила російську вакцину. Першою була Угорщина. Пояснили: мовляв, постачання в межах спільної ініціативи ЄС із закупівлі вакцини йдуть повільно. Зацікавилася "Спутніком V" і Чехія. Усе це грає на руку Росії.
"Це питання геополітичної гри. Для Росії вакцини – це не питання пандемії. Якщо у вас справді медичні цілі, ви б вакцину не називали "Спутнік V". Або ви вже б давно подалися на сертифікацію в ЄС", – каже політолог.
Так, Кремль розіслав свій "Спутнік V" до країн-сателітів. Отримали її в Парагваї, Сербії та Індії. Наприкінці лютого видання The New York Times опублікувало статтю про те, що купити "Спутнік V" таємно погодився і Ізраїль, але не для себе, а для Сирії. За це Дамаск віддасть полонених цивільних. Україна ж ухвалила постанову про заборону реєструвати вакцину з країни-агресорки.
Марія Писаренко, Петро Троць, Ірина Сисак, Михайло Третяк, "5 канал"