Добровольці, які добре вмотивовані і знають, чому пішли на війну. І хоч не всі чітко усвідомлювали, що на них чекає, нині вони – одні з найефективніших захисників, кажуть командири. Все це про колишніх ув'язнених, а нині бійців спецбатальйону "Шквал". На передовій з ними спілкувалася журналістка "5 каналу" Ольга Калиновська. Більше дивіться у відео.
За спиною мародерства і бійки
Різні терміни, різні злочини, спільне для всіх – продовження посттюремної історії. Фронт. Батальйон "Шквал" – підрозділ, де воюють колишні в’язні. Вони всі – добровольці. Хтось підписав контракт на службу в Збройних силах ще у слідчому ізоляторі. Хтось – після енної кількості місяців чи років у в’язниці.
Тільки-но держава дозволила мобілізовувати тих, хто відбуває покарання, тисячі українських в’язнів зголосилися воювати. За рівнем вмотивованості – це воїни, які приходили в армію у лютому 2022-го, каже ротний на псевдо "Бармен". Їх не потрібно додатково заохочувати.
"Дуже ефективний підрозділ у бригаді. Були такі моменти, що нам навіть давали людей з інших бригад – 60-ї,"Шквалу", 10-ї "Едельвейс" і 58-ї, здається. У них це було не ефективно, а дали нам людей, бо в нас підрозділ дуже ефективний і ці люди працювали в нас", – розповів "Бармен".

У бійця на позивний "Ваха" за плечима – ні кола, ні двора. Він – сирота. Його виховувала бабуся. До в’язниці потрапив за крадіжку. Оскільки раніше мав судимість умовно – йому дали 6 років. На війну "Ваха" попросився, щойно у місцях позбавлення волі почали формувати списки добровольців.
"Хочу, щоб у моїй країні не було русні. Хто вбиває людей і чинить безлад, гадять просто, не можна гадити. У нас найкращий чорнозем у світі, наша Україна годує світ хлібом. А це прийшло на мою землю, гадити на мій чорнозем, який мене хлібом годує? Не треба так робити. Я добрий, я ввічливий, я культурний. Але коли справа доходить до такого – не треба з нами так, не можна робити", – сказав "Ваха".
"Я не думав, що така ж*па буде"
"Коли сюди їхав, мав трохи інше уявлення. Я думав, що розумію, куди йду. Але коли по мені постріляли, я зрозумів, що взагалі не розумів, куди я їхав. Я не думав, що така ж*па буде…", – зізнався боєць на позивний "Притча".
Це був їхній другий вихід на нуль. І навіть не штурмовий. Хоча бійці цього батальйону задіяні переважно у такого роду операціях. "Ваха" з "Притчею" і ще декількома бійцями повинні були страхувати штурмовиків – більш досвідчених бійців, які пішли на зачистку Надєждинки – села під Покровськом. І витягти поранених, якби операція закінчилася втратами.
"Пішли хлопці, почали зачищати, почалося гарячіше, спалились, словом. Почали летіти ці "комарики", як ми їх називаємо, інколи летить FPV так дзвінко-дзвінко. Дуже специфічно", – поділився "Ваха".

У "Ваху", "Притчу" та їхніх побратимів полетіли не лише "комарики", як вони називають FPV, а все, що у ту мить міг випустити ворог: міни, снаряди, скиди. Причому в неймовірній кількості, згадують "шквалівці". Врятували набуті за тижні тренувань навики. Та знання, які дали досвідчені інструктори. Все це, каже "Ваха", в одну мить спливло у голові. І допомогло вижити. Нині бійці зі сміхом згадують ті події. Але тоді, каже "Ваха", було не так весело. Бо усе, що летіло, летіло якраз у нього.
"Пробігли буквально метрів 10, тут FPV летить, вже видно, летить на нас, я встигаю тільки лягти, лягає "Барт" і летить у "Ваху"", – пригадав "Притча".
"Метри 2 біля мене... Розумію, що ми їх роздраконили і зараз буде дуже гаряче", – продовжив "Ваха".
"Ми підіймаємося, біжимо, тут мінометка прилітає. Знову у "Ваху"", – сказав "Притча",
"Ох, страшно було... Перше, що прилетіло, було не дуже сильним, впала, але відчутно. Таке враження, ніби тебе стиснули, як губку, якою посуд миють, а потім відпустили. Випрямився, думаєш: "Треба бігти далі"", – розповів "Ваха".
Не даремно прийшли на фронт
Вони таки добігли до точки евакуації. Живими і здоровими. Та покинули пекло передової. Але другий у їхньому новому посттюремному житті вихід на нуль не злякав і не відбив бажання колишніх в’язнів, а нині – штурмовиків батальйону "Шквал" воювати, йти вперед і захищати тих, хто залишився за їхніми спинами. Знайомих і незнайомих.
"Я ще більше впевнився, що не даремно сюди прийшов. Це – моя стихія. Бо я – чоловік, я народжений і Бог дав мені цей шлях – захищати. У нас багато красунь ходять, дівчата, які потребують захисту", – зазначив "Ваха".

З Донеччини, Ольга Калиновська, Сергій Малін, "5 канал"
Також диіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Випалені будівлі, воронки від снарядів, руїни: воїни 24-ї ОМБр імені короля Данила показали зруйнований окупантами Часів Яр – ФОТО








