Проєкт "Бабин Яр" за російські гроші: чи вдасться меморіалу відбілити свою репутацію під час повномасштабного вторгнення

Фінансування Бабиного Яру 5 канал
Наша держава ще довго буде намагатися викинути російський слід з української пам'яті

29 вересня – 82 роковини трагедії у Бабиному Яру. Це страшна дата початку масових розстрілів нацистами євреїв, ромів, українських націоналістів, полонених, пацієнтів психіатричної лікарні та в’язнів концтаборів. Тоді, у 1941-му, нацисти розстріляли 34 тисячі київських євреїв. Загалом упродовж двох років німецької окупації Бабин Яр забрав життя близько 100 тисяч людей. Водночас після повномасштабного вторгнення в Києві продовжує працювати Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр". Проєкт є приватною ініціативою, яку до 24 лютого 2022 року фінансували, зокрема, й російські олігархи, як-от Михайло Фрідман та Герман Хан. Яка доля скандального проєкту з російськими грішми – журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка з'ясовувала.

Головні донори проєкту – хто вони?

Михайло Фрідман та Герман Хан – російські олігархи, яких у медіа називали головними донорами фонду Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Після повномасштабного вторгнення Фрідман і Хан опинилися під санкціями США. Декілька тижнів тому художній керівник центру Бабин Яр одіозний росіянин Ілля Хржановський повідомив – йде з посади.

"Я не був в Україні з початку війни... Не треба дратувати собою, а так склалося, що моя історія з Бабиним Яром поділяла суспільство і утворювала багато різних конфліктностей", – сказав Хржановський.

Читайте також: "Вбивають жертв Голокосту вдруге": новою ціллю російського обстрілу став Бабин Яр – Єрмак.

росіянин за двері, а плоди його роботи – ще живі. В інтерв'ю "Українській правді" новий керівник меморіального центру заявив – Хржановський зробив великий внесок у концепцію розвитку "Бабиного Яру". А фонд вдячний йому за це. Водночас, переконує, після 24 лютого 22-го року будівництво в Бабиному Яру заморожене.

"З початком повномасштабного вторгнення, звісно, змінилися повністю пріоритети. Ми заморозили більш як 80% нашої активності і приблизно 80% грошей передали на благодійність, пов'язану з війною – придбання швидких, годування людей, евакуацію. Нам довелося, на жаль, скоротити більшість нашого персоналу", – заявив генеральний директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Олексій Макухін.

російських грошей у приватному проєкті більше немає?

У перші дні повномасштабного вторгнення неподалік Бабиного Яру впала російська ракета. Тоді вона вбила декількох киян, серед яких був і ексколега-оператор "5 каналу". У перші дні березня 2022 року російські олігархи Михайло Фрідман та Герман Хан заявили, що виходять із наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Та чи означає це, що російських грошей у приватному проєкті більше немає?

У переддень роковин трагедії в "Бабиному Яру" готують офіційні заходи. Зокрема, для киян тут влаштують виставку "Дзеркало смерті". Вона покаже шлях, який проходили київські євреї перед розстрілом нацистами. А 29 вересня Український інститут національної пам’яті, Світовий Конгрес Українців та Держслужба України з етнополітики спільно вшанують пам'ять розстріляних.

Дивіться також відео: Пам'яті Олени Теліги: хто завітав у Бабин Яр, де встановлений пам'ятник поетесі.

Водночас приватний проєкт російських донорів, попри повномасштабне вторгнення, понад півтора року продовжує перебувати на території національного заповідника. Генеральна директорка державної установи в коментарі "5 каналу" переконує – від початку великої війни меморіальний центр зменшив свою активність, а першість перейняла держава.

"Я ж не можу бачити їхню фінансову і аудиторську звітності і яким чином у них були кошти. Це була їхня концепція, і те, що вони робили в Бабиному Яру у 21-му році – якщо було якесь інше фінансування, то повинні їм давати характеристику правоохоронні органи. З росіянами я не співпрацюю. Мій брат у цій війні загинув в Лимані. В мене є чітка позиція, що "Бабин Яр" – це національний заповідник і що "Бабиним Яром" повинна займатися саме держава. І вона це робить", – зауважила генеральна директорка Національного заповідника "Бабин Яр" Роза Тапанова.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Фактично з 2019 року масштабна підтримка діям наглядової ради, яку очолював Михайло Фрідман з його партнерами, надавалася саме їм. В тому числі з Офісу президента України і його керівника Андрія Єрмака. І в тому числі ексміністра культури Ткаченка. Така підтримка була сумнівною. Тому все впиралося саме навіть не в гроші Фрідмана, і не через повномасштабну агресію росії проти України, а через дійсно тісний зв'язок Фрідмана з політичним контекстом, який формує володимир путін", – наголосив експерт з інформаційних війн та конкурентної розвідки, виконавчий директор громадської організації "Інститут постінформаційного суспільства" Дмитро Золотухін.

А от які джерела фінансування має Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" після повномасштабного вторгнення росії – таємниця. Адже вже майже два роки організація не публікує звіти. В інтерв'ю "Українській Правді" новий керівник фонду розповів, що нині донорами проєкту є, зокрема, Віктор Пінчук, Володимир Кличко, а також американський бізнесмен Рональд Лаудер.

"5 канал" звернувся по коментар до керівника меморіального центру Олексія Макухіна та його заступниці Анни Фурман, яка нині опікується проєктом "Закриті очі" – мартирологом, тобто переліком жертв російсько-української війни. Макухін на запит не відповів, а Фурман від інтерв'ю відмовилася.

"Станом на зараз жодні кошти з російської федерації не можуть зайти, тому що в нас є певні законодавчі обмеження і спецслужби відстежують заходи російських грошей. Хржановський – це історія дворічної давнини. Гроші в них були. І гроші на рахунках є. Якщо ми подивимось по їхніх безпосередніх звітах", – зауважив головний експерт State Watch Олександр Лєменов.

"Питання інвестування з технічної точки зору вирішується досить легко. Головне, щоб гроші були, а яким чином їх спрямувати, є величезна кількість професіоналів, тим більше у представників "Альфа"-груп", – сказав Дмитро Золотухін.

У меморіалі затаїлися – звітів немає взагалі

Гендиректорка заповідника Тапанова переконує, що співпраця з приватним проєктом Фрідмана обмежується тим, що інсталяції меморіального центру стоять на території саме заповідника. Й обидвоє пильнують, щоб були в належному стані. Український громадський діяч і дисидент Йосиф Зісельс припускає – це співіснування двох структур на одній території може бути щільнішим.

"У заповідника грошей нема. Якщо їм перепадають якісь гроші, то за рахунок якраз меморіалу "Бабин Яр", за рахунок російського проєкту. Проблема в тому, що вони трохи затаїлися, коли почала війна, бо вони зрозуміли, про те, що ми говорили всі ці роки, ми виявилися праві. Що вони дійсно було частиною гібридної війни", – наголосив дисидент.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

"Брак інформації, фінансування, сумнівні розслідування, в яких фігурує менеджмент – ця меморіальна інституція мала би це прояснити. Що стосується аудиту – нема в людей аудитора, то просто дайте фінансову звітність самі, скільки отримано й від кого", – заявив голова Інституту національної пам'яті Антон Дробович.

Водночас голова Інституту національної пам'яті звертає увагу на інше – низка інсталяцій, які з'явилися в Бабиному Яру, були збудовані з порушеннями законодавства. Частина – отримали штрафи від контролюючих органів. А, наприклад, кристалічна стіна пам'яті дотепер викликає критику в єврейських організаціях. Закрити очі суспільства на це вдалося завдяки публічній підтримці проєкту першими особами країни. Питання – чи вдасться приватному проєкту відбілити свою репутацію вже під час повномасштабного вторгнення?

Ганна Рибалка, Орест Пона та Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Відчуття, що зараз помреш… приємні": військовий Орест Грицюк про російський полон та розчарування, яке чекає після – "Хто з Мірошниченко?" 
Наступний матеріал
Лікування від сифілісу стало фатальним: чим насправді хворів Іван Франко
Loading...