День пам'яті. Україна вшановує Героїв Небесної Сотні. Одинадцяті роковини найтрагічнішого етапу Революції Гідності – розстрілів євромайданівців у Києві. Три дні поспіль спецпризначенці прицільно стріляли у беззбройних мітингувальників. Від 18 і до 20 лютого 2014-го загинули, за офіційними даними, 107 активістів. Наймолодшому було лише 17 років. Ганна Рибалка зібрала архівні кадри тих днів.
Небо над Майданом того дня було чорне не одразу. Ранок 18 лютого розпочався з мирної ходи до Верховної Ради. Але все закінчилося масовими сутичками, штурмом барикад, уперше за роки незалежності – зупинкою метро та перекриттям в'їздів до столиці.
У Маріїнському парку майданівці наштовхнулися на міліцейські щити та загони так званих тітушок – прибічників антимайдану. Серед активістів багато поранених. На Шовковичній спалахнули сутички. В хід пішла бруківка, коктейлі Молотова та гранати.
Силовики відкрили вогонь гумовими кулями. Палали барикади на Грушевського. А ще – офіс провладної "Партії регіонів".
Беркут та внутрішні війська рушили в наступ на сам Майдан. Зайняли верхню барикаду на Інститутській, Жовтневий палац та підійшли до Будинку профспілок з боку Європейської площі. Метро зупинилося. Того дня по всій країні відмикають телевізійне мовлення "5 каналу", який єдиний з каналів транслював Революцію Гідності цілодобово.
Увечері в центрі з'явилися бронетранспортери. Їх залучили для зачистки території. Але невдовзі броня запалала. Полетіли коктейлі Молотова.
Після спроби повної зачистки Майдану на вимогу януковича пізно ввечері запалав Будинок профспілок. 18 лютого на вулицях Інститутській та Грушевського, Кріпосному провулку та в Маріїнському парку загинули 23 євромайданівці, сотні зазнали тілесних ушкоджень.
Та найкривавішим виявився ранок 20 лютого. Розстріли тривали дві години. Надвечір стало відомо про смерть 48 євромайданівців. Сотні – постраждали.
"Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни". Офіційно їх 107 осіб. Наймолодшому, Назарієві Войтовичу, було 17. Найстаршому, Іванові Наконечному, – 82 роки.
В одній із будівель на Хрещатику активісти тримали міліціонерів. І доки на Майдані складали десятки тіл розстріляних, ті виправдовувалися.
Хроніку кривавих днів ведуть не лише журналісти. Серед рупорів режиму януковича – й ті, хто й зараз ходить владними коридорами.
"Уже до правоохоронних органів доставлено 77 осіб. 58 з них вже затримано за статтею 208 Кримінально-процесуального кодексу України. Вистріли з вогнепальної зброї, яка є переробленою. Можливо, вистріли були в натовпі", – заявляв тоді заступник начальника Головного слідчого управління МВС (2011-2014) Олег Татаров.
До перемоги Майдану залишалося менш як дві доби. У ніч з 21 на 22 лютого з країни тікає янукович. Цього ж дня почнеться відлік окупації Криму. Доки на Майдані оплакували розстріляних, на півострів заходили російські озброєні формування. Цей день запишуть в історії як початок російсько-української війни. А слова тих, хто стояв на барикадах, актуальні навіть через 11 років.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Нагадаємо, 2014 року в Україні розпочався найтрагічніший етап Революції Гідності.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.