"Енергоатом"
"Енергоатом" 5 канал

НАБУ взялося розслідувати схеми "Енергоатому": чому держкомпанія банкрутіє, а посередники збагачуються

Читайте по-русски
В "Енергоатомі переконують": самі зацікавлені в розслідуванні

10 лютого зранку в будівлі дирекції "Енергоатому" – обшуки. Це саме те державне підприємство, яке контролює всі чотири атомні електростанції України. На вулицю Назарівську в середмісті Києва прийшли детективи Національного антикорупційного бюро, та от охоронці їх не помітили.

У якому провадженні проводять обшуки, у НАБУ не кажуть – таємниця слідства. Але посилаються на публікації у ЗМІ. Якщо вірити їм, тимчасовий чільник "Енергоатому" влаштував цілу схему з перепродажу електроенергії за завищеними цінами.

Спершу нібито продавали за низькою ціною посередникам, а ті збували у кілька разів дорожче. Згодом у НАБУ все ж пояснили, підозрюють, що посадовці "Енергоатому" могли змовитися з кількома компаніями.

"Був цілий ряд повідомлень у ЗМІ з приводу того, що "Енергоатомом" продається електроенергії за заниженими цінами ряду комерційних структур. + Ми почали розслідування цього факту. Ми побачили певні дискримінаційні умови при формуванні лотів на придбання електроенергії. Ці лоти формувалися так, що практично ніхто з учасників ринку не мав можливості в такому обсязі викупати в такій кількості електроенергію. І ось законність таких дій, формування такої ціни і є предметом дослідження у цьому кримінальному провадженні", – зазначив директор Національного антикорупційного бюро.

В "Енергоатомі" переконують: самі зацікавлені у розслідуванні. Днями чільник Петро Котін зустрічався з головою антикорупційного бюро і пообіцяв розслідуванню сприяти. Та й обшукам детективів не заважали.

"Ці слідчі дії стосуються тільки одного підрозділу компанії – це "Енергоатом Трейдинг". І саме діяльність його підрозділу викликала певний інтерес із боку працівників НАБУ. Мовиться про факти, які були ще в серпні. Питання трейдингу і питання продаж – це багатошарове питання, яке потребує, по-перше, часу, щоб його вивчити, по-друге, фахової оцінки", – сказав помічник президента НАЕК "Енергоатом" Олег Слободян.

Народний депутат Гео Лерос опублікував і витяг із реєстру досудових розслідувань. І переконує: керівництво державного підприємства умисно продавало дешевше світло компаніям олігархів, зокрема і "Юнайтед Енерджі" з групи "Приват" Ігоря Коломойського. А ті збували електроенергію кінцевим споживачам у кілька разів дорожче від ціни закупівлі. Через це держава могла втратити майже 2,5 мільярда гривень.

"Саме при Зеленському "Енергоатом" неочікувано став майже банкрутом. За останні 7 місяців збиток становитиме від 6 до 7 мільярдів гривень. Куди ж ділися прибутки? Прибутки перетекли до олігархів трейдерів", – заявив Гео Лерос.

Чи дійсно продавали вони електроенергію умисно дешевше у серпні – НАБУ ще має дослідити. Та от експерт енергетичного ринку каже: такі підозрілі продажі за низькою ціною відбуваються постійно. Через це "Енергоатом" сам стає збитковим. Хоча міг би заробляти на найдешевшій електроенергії в Україні.

"Система продажу електроенергії "Енергоатому" хибує на такі приховані преференції для великих оптових покупців, яким є олігархічні структури. Вони і вирішили на цьому нагріти руки. Вони виглядають ніби як законними відповідно до нових правил функціонування ринку електроенергії, але ми чудово знаємо, як у нас вміють вмонтовувати у ті, що мають вигляд законних, по суті незаконні схеми", – пояснив експерт з енергетики, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Енергоатом" забезпечує близько половини потреб України в електроенергії. Та останнім часом постачання атомної електроенергії зменшилося. Із 15 енергоблоків працює всього 10, хоча зазвичай узимку їх у роботі 13. Зокрема й тому, що у компанії просто немає грошей на ремонт енергоблоків. Експерт каже, до кінця зими через це цифри за світло у платіжках українців не зростуть. Ціну на світло все ж підвищуватимуть, але не раніше, ніж навесні.

Марія Писаренко, Олександр Таран, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
У ЄС назвали умови надання Україні другого траншу макрофінансової допомоги
Наступний матеріал
У МВС відзвітували про роботу системи автофіксації та розповіли про ймовірні нововведення
Loading...

Кабміну передали управління над "Енергоатомом" та "Укргідроенерго"

Компенсації за активи у Криму: "Енергоатом" розпочинає судовий процес проти Росії

В Україні планують підняти тариф на електроенергію для населення