Агатангел Кримський був кримським татарином. І хоча він не мав і краплини української крові, все ж присвятив своє життя українській науці та культурі. Вчений брав активну участь в українському національному житті кінця XIX століття, листувався з відомими діячами української культури.
Він знав шістдесят мов: українську, польську, французьку, англійську, німецьку, грецьку, італійську, турецьку, латинську, арабську, перську, російську та інші.
Втім знання мов і діяльність перекладача – це не єдині заслуги науковця. Ось лише деякий його внесок у наукову творчість в Україні:
- викладав курси семітських мов, перекладу з російської мови арабською і навпаки, вивчення Корану, читав лекції з історії арабської літератури;
- очолював кафедру арабської лінгвістики, був професором арабської літератури та історії мусульманського Сходу;
- написав і видав цілу бібліотеку академічних підручників з філології та історії Близького Сходу, про Коран, мусульманство, курси історії та літератури арабів, персів і турків;
- в Академії наук очолював історико-філологічний відділ, кабінет арабо-іранської філології, комісію словника живої мови, комісію історії української мови, діалектологічну та правописну комісії;
- вів наукову полеміку з Олексієм Соболевським, який пропагував гіпотезу Михайла Погодіна про те, що давні кияни були росіянами, які тільки в період монгольської навали відійшли на північ.
За його проукраїнські настрої Кримського почали переслідувати і позбавляти посад. Він був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України. У 1942 році помер у лазареті Кустанайської загальної тюрми №7.
Попри те, що Кримський мав значні успіхи у своїй творчій діяльності, йому не щастило в особистому житті. Майже весь час він був таємно й безнадійно закоханий у Лесю Українку. Відомо, що на його шістдесятирічному ювілеї Павло Тичина прочитав присвячений Кримському вірш, де згадувалася "вічно мрійна Леся Українка", що й розкрило цю таємницю.
Агатангел Кримський вважається одним із найвидатніших орієнталістів в історії світової філологічної науки. Нині ім'я Кримського міститься в затвердженому XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО переліку видатних діячів світу. В Україні ж Інститут сходознавства НАН України носить його ім'я.
Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що російські силовики затримали кримського татарина на в'їзді до окупованого півострова.
Також дивіться фотогалерею за темою:
Українські військові спільно зі США протестували нову вогнепальну зброю – фото










