Зруйновані українські міста як елемент політичної агітації використали проросійські політики у Грузії. Опозиційні телеканали виступили у спротив владі та відмовилися транслювати таку рекламу на своїх екранах у період передвиборної кампанії. За це їм тепер загрожують чималі штрафи. Як відбуваються політичні перегони у Грузії та як позиція влади загрожує свободі слова в країні, дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Карини Шевченко.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Ні війні – обери мир" – такий слоган у грузинській передвиборчій кампанії представила проросійська партія "Грузинська мрія". Політичні агітації зачепили не лише грузинів, а й Україну. На рекламних банерах, які майоріли містами Сакартвело, – фото зруйнованих російською армією українських міст, а поруч мирні краєвиди Грузії. Президентка країни Саломе Зурабішвілі засудила вчинок партії та назвала його ганебним.
"Я ще не бачила нічого настільки ганебного, настільки образливого для нашої культури, традицій, історії, віри... Як жалюгідно, марно і безсоромно пропонувати своєму народу плакат, виготовлений у кузні КДБ!", – заявила Зурабішвілі.
На таку рекламу відреагували у Міністерстві закордонних справ України. Закликали не використовувати тему війни для політичних агітацій усередині Грузії.
"Міністерство закордонних справ України засуджує та вважає неприпустимим використання в політичній рекламі зображень жахливих наслідків безжальної війни росії проти України, страждань та крові тисяч невинних людей, руйнувань церковних святинь та культурного надбання людства. Грузинський народ може не боятися нової війни, допоки Україна чинить опір російській агресії. Страшна ціна цього опору – це також ціна миру в Грузії", – заявили у МЗС України.
Спротив керівній партії "Грузинська мрія" чинять опозиційні канали: "Мтаварі", ТВ "Пірвелі" та "Формула". Вони відмовилися розміщувати відеоролики зі зруйнованими українськими містами у своєму етері у період передвиборчої кампанії. За це їм загрожують штрафи.
Читайте також: Прем'єр-міністр Грузії пояснив, чому кадри війни в Україні з'явилися на політичних банера.
Заява телеканалів "Мтаварі", ТВ "Пірвелі" та "Формула": "Влада ставить нас перед дилемою: або ми надаємо ефір зазначеним відеороликам, або на нас покладають величезні штрафи, які можуть призвести до загрози припинення діяльності каналів".
"Це питання гігієни, простої політичної гігієни. Таку гидоту розміщувати в себе не можна. І я впевнений, що за штрафи доведеться заплатити. Це погано для Грузії. Погано з однієї простої причини, всім зрозумілої. Намагаються людям нав'язати хибні наративи: або чинна влада, або ж те, що відбувається в Україні, себто війна", – зауважив грузинський політолог Ґела Васадзе.
Згідно з грузинським законодавством, за місяць до виборів телеканали зобов'язані надати безплатний рекламний час політичним партіям. "5 каналу" вдалося поспілкуватися з журналістами опозиційного телеканалу "Мтаварі". Медійники повідомили, що така реклама зі зруйнованими українськими містами порушує кодекс Грузії, який забороняє пропаганду війни. Телеканал планує звернутися до суду.
"Телеканал "Мтаварі" звернувся до Комісії з комунікацій Грузії з проханням розглянути законність реклами. Однак Комісія відмовилася, заявивши, що зробить це, лише якщо буде подана офіційна скарга. Рішення дає змогу партії "Грузинська мрія" подати скаргу на канал "Мтаварі". Враховуючи тісні зв'язки між Комісією з питань комунікацій та правлячою партією, очолюваною олігархом Бідзіною Іванішвілі, ми очікуємо, що реклама буде визнана законною. Телеканал "Мтаварі" можуть оштрафувати за відхилення запиту "Грузинської мрії", ймовірно, у розмірі щонайменше 5 000 ларі (72,5 тис. грн). Хоча канал планує звернутися до суду, ми не сподіваємося на успіх, позаяк судова система контролюється провладним "кланом"", – сказала ведуча телеканалу Mtavari Натія Гогсадзе.
Така ситуація вже була. Минулого місяця опозиційні телеканали оштрафували, бо вони відмовилися транслювати іншу провокаційну рекламу провладної партії. У ній "Грузинська мрія" зобразила активістів та представників громадянського суспільства під гаслом "Скажи ні моральному виродженню суспільства".
"Вся ця ситуація є дуже тривожною, тому що вона містить порушення на багатьох рівнях. Це провладна партія, яка тисне на канали за те, що вони насправді апелюють до законодавства щодо політичних, аморальних поглядів і навіть до позиції Грузії на міжнародному рівні. Західним країнам і міжнародним інституціям також варто висловитися на підтримку захисту демократичних цінностей. Медіа має право все-таки відмовитися від реклами, яку воно вважає не етичною, навіть такою, що вона не відповідає законодавству", – зазначила директорка Інституту масової Інформації Оксана Романюк.
"Грузинська мрія" – партія, яка утримує владу у Грузії вже 12 років. Її засновник – проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі. Вже 26 жовтня у Грузії мають відбутися парламентські вибори, які вирішать подальшу долю країни.
Карина Шевченко, "5 канал"
Дивіться також: