Нова війна чи чергове загострення на Близькому Сході? Сполучені Штати й Велика Британія атакували військові цілі бойовиків-хуситів у Ємені. Усього по об'єктах випустили понад 100 високоточних боєприпасів і ракет. Удари здійснювали з реактивних літаків та бойових кораблів. Це відповідь союзників на атаки хуситів проти торгових суден у Червоному морі. З листопада терористи здійснили щонайменше 20 нападів на кораблі, що прямують у бік Ізраїлю, та навіть захопили одне торговельне судно. Робота важливого морського шляху між Європою та Азією опинилася під загрозою. Після ударів Заходу по базах терористів у Ємені ціна на світову нафту підстрибнула на 2,5%. Самі ж бойовики обіцяють помсту. Подробиці нічної операції – у сюжеті журналістка "5 каналу" Христини Катарини.
Працюють "Томагавки". У ніч проти п'ятниці в Ємені вибухали військові бази бойовиків-хуситів. Удари по об'єктах завдали Сполучені Штати разом із Великою Британією. З бойових кораблів та винищувачів F-16 і "Тайфун" запустили крилаті ракети "Томагавк". Вони підірвали понад 60 цілей терористів: зокрема, вузли управління, пускові установки й радіолокаційні комплекси ППО, склади зброї, центри виробництва безпілотників, два міжнародні аеропорти й табір хуситів.
Комплексна атака тривала менш ніж 15 хвилин. Міністр оборони США Ллойд Остін, який перебуває у шпиталі, віддавав накази і контролював удари просто з лікарні за допомогою каналів захищеного зв'язку. Спільну операцію президенти США і прем'єр Великої Британії назвали колективною самообороною. Її здійснили у відповідь на атаки бойовиків проти торгових суден у Червоному морі. Хусити – воєнізоване угруповання шиїтів, що у 2014 році захопило владу у Ємені. Відтоді в країні точиться громадянська війна. Бойовиків підтримує Іран та ліванська "Хезболла". Тоді як на боці міжнародно визнаного уряду – Саудівська Аравія і США.
Після нападу ХАМАСу на Ізраїль у жовтні хусити висловили підтримку терористам і почали масово запускати ракети й дрони у бік комерційних кораблів. Це поставило під загрозу роботу одного з найважливіших торгових вузлів, адже через Червоне море проходить майже 15% світових морських перевезень. Від дій бойовиків постраждали понад пів сотні країн.
"Ці удари є прямою відповіддю на безпрецедентні напади хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі, зокрема із застосуванням протикорабельних балістичних ракет вперше в історії. Ці напади поставили під загрозу американський персонал, цивільних моряків і наших партнерів, поставили під загрозу торгівлю і свободу судноплавства. Наші цілеспрямовані удари – чіткий сигнал того, що Сполучені Штати й партнери не потерплять нападів на наш персонал і не дозволять ворожим силам ставити під загрозу свободу судноплавства на одному з найважливіших торговельних маршрутів у світі", – наголосив президент США Джо Байден.
"Незважаючи на неодноразові попередження з боку міжнародної спільноти, хусити продовжили здійснювати напади в Червоному морі, зокрема на військові кораблі Великої Британії і США. З цим не можна миритися. Сполучене Королівство завжди буде відстоювати свободу судноплавства і вільний рух торгівлі. Тому ми вжили обмежених, необхідних і пропорційних заходів самооборони разом зі Сполученими Штатами за неоперативної підтримки Нідерландів, Канади і Бахрейну проти цілей, пов'язаних з цими атаками, з метою послаблення військового потенціалу хуситів і захисту світового судноплавства", – підкреслив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
Військову підтримку союзникам також надала Австралія. Загалом же операцію США й Британії підтримали десять держав. Вони оприлюднили спільну заяву. Кажуть: атаки проти хуситів – захист права на індивідуальну і колективну самооборону, згідно зі Статутом ООН.
"Австралія підтримала дії коаліції та надала персонал для оперативного штабу. Це дуже важливі кроки. Кроки, здійснені за сприяння Австралії, спрямовані на підтримку свободи судноплавства у відкритому морі й підтримку глобальної торгівлі, яка є важливою складовою національних інтересів Австралії", – наголосив міністр оборони Австралії Річард Марлз.
"Японія засуджує постійні дії хуситів, які порушують права і вільний прохід суден навколо Аравійського півострова, зокрема в Червоному морі. Також Японія підтримує рішення Сполучених Штатів та їхніх союзників виконати взяті на себе зобов'язання, щоб забезпечити безперешкодний і безпечний прохід суден. Ми розуміємо, що такий крок зроблений з метою запобігти погіршенню ситуації", – зазначив головний секретар Кабінету Міністрів Японії Йосімаса Хаяші.
У відповідь на удари західної коаліції бойовики почали масовий запуск ракет класу "земля-земля". Посольство США в Іраку потрапило під обстріли. На бік хуситів стали Сирія та Іран, який надає терористам зброю. Натомість найголовніша терористка світу – росія – скликає термінове засідання Ради Безпеки ООН через удари по Ємену. Самі ж хусити обіцяють відреагувати на атаки Заходу і погрожують далі нападати на кораблі, що прямують до Ізраїлю. Проте американський президент уже заявив: п'ятничні удари проти бойовиків стануть не останніми, якщо хусити не припинять тероризувати цивільні судна.
Христина Катарина, "5 канал"
Як повідомляв 5.ua, у ніч на понеділок, 27 листопада, з підконтрольних хуситам районів Ємену були випущені дві балістичні ракети у бік американського есмінця Mason.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.