Дипломатичні розмови на підвищених тонах. У Женеві зустрілися держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Розмова була коротшою, аніж планували. У підсумку Росія вкотре зажадала гарантій від НАТО про невступ України до Альянсу. Ентоні Блінкен натомість застеріг Кремль від подальшої агресії проти України, інакше відповідь Заходу буде різкою. Подробиці у матеріалі міжнародних оглядачів "5 каналу".
Остання спроба запобігти війні між Росією та Україною. Так переговори в Женеві охарактеризував державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен. Нібито дружнє рукостискання дипломатів на початку переговорів у Женеві й одразу дуже різка риторика обох.
"Це критичний момент. Якщо Росія вирішить вчинити акт агресії проти України, ми готові до єдиної, швидкої та рішучої відповіді. Я прибув сюди після консультацій із союзниками з НАТО та партнерами, зокрема Україною", – зауважив державний секретар США Ентоні Блінкен.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров сказав: "Ми не чекаємо прориву від цієї зустрічі, ми чекаємо відповідей на наші пропозиції".
Головний американський дипломат прибув до Швейцарії одразу після візитів до Німеччини та України. Блінкен резюмує: російський президент Володимир Путін має вибір між "діалогом і дипломатією з одного боку і конфліктом і наслідками з іншого".
"Президент Путін має вирішити, який курс обрати", – додав Блінкен.
Переговори в Женеві тривали півтори години. Першим на брифінг до журналістів виходить Сергій Лавров. Він відкрито заявляє: Москва бачить загрозу в тому, що Україна отримує допомогу від західних партнерів. Українську владу кілька разів називає "режимом" і традиційно звинувачує у порушенні прав росіян та російськомовних українців. Водночас, як каже Лавров, Росія не загрожує Україні війною. І вимагає гарантій безпеки для себе, а саме припинити розширення НАТО на Схід. Москва вимагає надати офіційні гарантії, що Україна не вступить до Альянсу. Окрім цього, НАТО має вивести війська з Болгарії та Румунії та повернутися до позицій 1997 року.
"Щодо нашого принципового питання про нерозширення НАТО. Нас багато питають, а чому? Цей блок був створений проти СРСР, а зараз працює проти РФ. Наша занепокоєність не проти вигаданих загроз, а проти реальних факторів, які ніхто і не приховує – накачування України зброєю, направленням сотень військових інструкторів в Україну", – повідомив Сергій Лавров.
На тлі мирних переговорів у Женеві Росія продовжує брязкати зброєю. Супутники зафіксували нову російську військову техніку на кількох полігонах поблизу України. На світлинах – військові вантажівки, танки, бойові машини піхоти, самохідні артилерійські установки. Один із полігонів, на який перекинули техніку, розташований у місті Климово. За 13 кілометрів від кордону з Україною. Крім того, міноборони Росії офіційно повідомило: до Білорусі з Далекого Сходу перекидають два дивізіони зенітних ракетних систем протиповітряної оборони С-400. У мережі поширили відео, як їх вантажать на залізничні платформи в Хабаровському краї. До Білорусі також прямують 12 літаків-винищувачів Су-35 та дивізіон зенітних ракетно-гарматних комплексів малої дальності "Панцир-С". Нібито для проведення військових навчань. Проте вся ця зброя може бути спрямована проти України, застерігає західна розвідка.
"Росія залучена в дипломатичні переговори, але водночас продовжує ескалацію, концентрацію сил на кордоні з Україною, планує агресивні дії проти України. Російські офіційні особи багато разів заявляли, що не мають намірів вторгатися в Україну. Але значення мають не слова, а дії, те, що ми бачимо. Український народ має право самостійно визначати своє майбутнє, зокрема щодо вступу до НАТО. Західні партнери не бачать в цьому питанні простору для торгу з Росією", – підсумував Блінкен.
Це не кінець діалогу. Наступного тижня відбудуться ще одні переговори на рівні міністрів. А Росія тим часом чекає письмової відповіді на свої вимоги.
Наталя Шумакова, "5 канал"
Читайте також: Викликав більше запитань, аніж відповідей: експерти проаналізували відео Зеленського щодо агресії РФ – що зауважили