Сирський назвав вихід ЗСУ з Курщини "маневром", чи була виправдана операція

Війна 5 канал
Курська операція готувалася в цілковитій таємності

Чи була виправдана Курська операція? На Банковій від початку називали наступ неминучим, бо операція запобігла російському вторгненню на Сумщину. Але стратегія не завжди зрозуміла безпосереднім учасникам подій. А це десятки тисяч українських штурмовиків, операторів БПЛА, артилеристів, інженерів та медиків, які були на Курщині. Більшість їхніх історій не будуть почуті. А надто болісно тим, хто не пережив Курську операцію або вже не відновить нормального життя, попри повернення додому. Про ціну операції на Курщині – у матеріалі нашого Антона Кучеренка.

Марія Панкова з мокрими від сліз очима гортає світлини у смартфоні. Разом зі спогадами вони чи не єдине, що залишилося у пам'ять про її друга Павла Гуменюка. Останнє повідомлення про нього Марія отримала ще у грудні – звістка від побратима на кшталт фронтового зведення.

"Ми отримали повідомлення від... Це був не командир, це був один із хлопців з бригади. І він просто надсилає повідомлення на кшталт: "Сьогодні, 6 грудня, Новоіванівка, його накрило артилерією, ми не можемо забрати його тіло і все таке…", – поділилася режисерка-документалістка й подруга Павла Гуменюка Марія Панкова.

Марія до останнього не знала, що Павло був саме на Курщині. Він воював у складі 47-ї окремої механізованої бригади "Маґура" бойовим інженером. На початку грудня в Новоіванівці, за свідченням побратимів, Павло Гуменюк загинув під вогнем артилерії. Його тіло евакуювати не вдалося.

"Тож, це було десь три-чотири місяці... У грудні. Три-чотири місяці тому. І його командир постійно повторював: "Він загинув". Але, знаєте, я досі стежу за всіма цими групами, щоб знайти хоча б фотографію його тіла, просто щоб переконатися, що це правда. Нещодавно ми втратили Новоіванівку і Суджу, тому ми ніколи не отримаємо його тіло, і це ще гірше", – додала жінка.

Після місяців марних пошуків Марії складно позбутися емоцій. На шальках терезів – щирі людські почуття та сухий військовий розрахунок:

"Щиро кажучи, я досі намагаюся переконати себе, що воно того варте, тому що це була свого роду спецоперація, і, звичайно, був якийсь план. Але щоразу я просто усвідомлюю, скільки наших захисників ми втратили там, просто величезну кількість. Мені, знаєте... складно повірити, що це все було того варте. І особливо зараз, коли ми втратили дуже багато за останні кілька тижнів, просто дуже багато".

Олексій Дешевий, який пройшов горнило Курської операції, втратив у боях руку. У своїх оцінках військовослужбовець значно прямолінійніший:

"Я вважаю, що не треба було взагалі починати цю операцію. Ті частини, які ми втратили в Курській області, могли б гнати (росіян) з Покровського фронту аж до Донецька і Луганська. Але якщо вже почали, то треба було продовжувати і не втрачати багато підрозділів, які могли б воювати з ними на будь-якій іншій ділянці фронту. Немає сенсу просто виводити їх з-під Курська зараз або в будь-якій іншій операції. Я цього не розумію".

Мир ціною продажу України Марія Панкова не розглядає. Жінка вважає його наругою над пам'яттю тих, хто поклав життя за рідний дім у цій війні, та сама планує долучитися до війська:

"Зараз здатися, щоб ухвалити якесь мирне рішення, не буде честю для його пам'яті, однозначно. Тому щоразу, коли хтось каже, особливо зараз, про мирне рішення і переговори, я думала про нього. Я думала: "Ні, він цього не зробить", "Ні, він не буде... Ні, так не може бути". І знову-таки, мова не тільки про нього, а про тисячі наших захисників. Тому щоразу, коли хтось намагається, скажімо так, продати якийсь шматочок України, треба просто не забувати, що ми вже віддали. Скільки життів наші люди віддали за це".

Курська операція готувалася в цілковитій таємності. Навіть Вашингтон не знав про її початок. Торік від 6 серпня спалахнули бої. Сили оборони почали вклинюватися в російську Курщину. Нардеп Сергій Рахманін, член Комітету з питань безпеки, нарікає, що логістика операції від початку була складною:

"З самого початку логістика була серйозно ускладнена, тому що коли ми увійшли в Курську область, ми забезпечили достатню глибину, але не забезпечили достатню ширину. У будь-якому разі, це був ефективний наступ, який підніс бойовий дух у суспільстві та Збройних силах, а також переконав деяких наших партнерів, європейських партнерів, які після не дуже вдалого наступу в Запорізькій області сумнівалися, чи здатні українські Збройні сили проводити успішні наступальні операції. Було доведено, що здатні".

Президент України та Ставка головнокомандувача підбили підсумки Курської операції. Володимир Зеленський розповів про виконані завдання, а Олександр Сирський – про кількість знищених ворожих підрозділів і техніки. Вихід Сил оборони з позицій на Курщині наприкінці операції головком назвав "відхідним маневром".

А путін, а з ним і Трамп, брехливо белькотіли про нібито оточені українські підрозділи. Господар Білого дому навіть попросив кремль виявити до них милосердя, та все дарма. Військові експерти і навіть американське ЦРУ спростували російські нісенітниці про оточення. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Нагадаємо, оточення ЗСУ на Курщині не підтвердилося: Білий дім отримав оновлені дані від розвідки.

Дивіться також:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Шмальнув один раз із "шайтан-труби" – і привіт окупантам! Робота штурмовиків на передовій – "Невигадані історії"
Наступний матеріал
Масштабна пожежа на "Суджі", у ЦПД прокоментували мету Бєлгородського прориву – хроніка 1122-го дня Великої війни
Loading...