Курська операція, бій триває. Що про ризики оточення повідомляє міністр оборони? Чи справді ЗСУ покинули під час відходу десятки одиниць робочої західної бронетехніки? Що відбувається на Сумському напрямку? Докладніше про події 1118-го дня Великої війни – в огляді від нашого Олексія Пасака.
Операція на Курщині – триває. Попри всі заяви ворога. В Генштабі ЗСУ відзвітували про щонайменше пів десятка боїв, які станом на вечір понеділка ще тривали. Від початку доби ворог здійснив майже дві сотні артилерійських обстрілів. Скинув майже десяток керованих авіабомб. А всі російські повідомлення про оточення тих підрозділів, які досі виконують завдання в Курській області, – це вигадка ворожої пропаганди. Про таке в спілкуванні із Fox News заявив міністр оборони України Рустем Умєров:
"Наші сили оборони продовжують здійснювати оборонні заходи, і ми тримаємо під контролем значну кількість кілометрів ворожої території, щоб зберегти контроль над силами та військами. Ми провели кілька планових передислокацій. Але на цьому етапі жоден підрозділ не оточений, і заяви про тисячі українських військовослужбовців в оточенні не відповідають дійсності".
Але ворог насправді просувається далі територією Курщини. І намагається перетворити кожну трофейну одиницю зброї на нову піар-перемогу. Окупанти уважно вивчають знайдену стрілецьку зброю, гранатомети та протитанкові ракетні комплекси ЗСУ.
– Чеські кулемети. Такі кулемети в нас. Це Чехія. 5.45 на 39-й калібр. І 7.62 калібр. Чеський гранатомет, мабуть, найменший ручний гранатомет. Чехія. Це в нас Швеція. Ось, будь ласка. Ручний гранатомет. Це Швеція. А це в нас теж Чехія. Теж Чехія, будь ласка. Чеський. Теж у нас Чехія. Кулемет. Він схожий на наш. Але й не схожий. А це – Сінгапур. Ну, і "Джевелін", його представляти не треба.
А ще нікому не треба представляти танки "Абрамс". Ворог твердить, що на території Курщини вдалося захопити ледь не понад десяток покинутих важких американських панцерників у робочому стані. Але військові експерти аналізують відео та фото. І вкотре вказують пропагандистам на чергову брехню.
"Один аргумент для тих, які сумніваються, не вірять, думають, що там пропагандою займаємося чи ще чимось. російські засоби масової інформації, їхні офіційні канали, їхні пропагандистські ресурси – повірте, якби в нас було багато втрат техніки, тим паче, яка є рухомою, тому що я бачу там по деяких ресурсах, нібито пишуть росіяни, що, мовляв – залишили там до 20 танків Abrams і ще щось, і ще щось, і ще щось. То якби це відповідало дійсності – росіяни би це крутили в своїх пропагандистських роликах просто 24/7. І про це би бачив уже весь світ. Про це би сказав і Трамп врешті-решт, написав би якийсь пост у Truth Social. Відповідно, з усіх тих наявних даних, які мені вдалося побачити серед пропагандистських ресурсів – один танк "Абрамс" на ходу справді залишився в Суджі. І один БМП "Бредлі". Ось це все", – зауважив військовий оглядач Василь Пехньо.
Водночас ЗСУ справді могли залишити броньовані автівки – як от американські "Хамві" чи турецькі "Кірпі". Але це лише наслідки певного хаотичного відходу сил в останній тиждень операції. До цього, наголошують військові експерти, Сили оборони України цілком планово перекидали підрозділи й техніку та організовували поступове виведення із російської території. Що очікувати на цьому напрямку далі? Чи не збільшилася загроза ворожого наступу на Суми?
"Зараз на Сумщині, Курщині-Сумщині – росіяни реально стали дуже сильно просувати своє ударне угруповання, яке, можливо, було призначене, окрім вигнання українських сил, ще й для створення буферної зони на Сумщині. Але вони капітально так підстесалися, тому, в принципі, можна було би говорити про те, що інтересом росіян є створення справді буферної зони, кілометрів на 15 углиб Сумської області. Проте точно не про захоплення Сум, навіть у найкращих своїх кондиціях, вони не готові розпочинати такі бої. От у принципі не готові. Тому за це я б не хвилювався", – додав військовий експерт.
А як зустрічають ворожі штурмові групи в Сумському прикордонні – добре знають бійці 36-ї бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського. Дистанційне мінування, робота скидами з дронів, підтримка суміжних підрозділів – вдале поєднання для ЗСУ. І вкрай погане для непроханих гостей.
Олексій Пасак, "5 канал"
Читайте також: на Курщині критична ситуація: росіяни знищують мости, щоб заблокувати 10 тис. бійців ЗСУ. Зазначається, що відступ військових ЗСУ до Суджі може передувати повному виходу України з Курської області.
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.