Держсекретар США Ентоні Блінкен завершив свій триденний візит до Китаю. Обидві сторони сподівалися на плідні результати та значне поліпшення відносин. Але чи принесли переговори результат? До того ж, чутки про санкції не вщухають. На якому ж нині рівні відносини між двома важковаговиками геополітики, дивіться у сюжеті журналістки "5 каналу" Анастасії Кокалко.
Чи скресне крига? 45 років виповнюється дипломатичним стосункам Китаю та США.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Держсекретар Америки Ентоні Блінкен – із візитом у Піднебесній. Пробув там з 24 по 26 квітня. За ці насичені дні урядовець провів низку зустрічей на найвищому рівні. Відбулися переговори з президентом Сі Цзіньпінем, із міністром закордонних справ Ванем Ї та ще з багатьма найвпливовішими чиновниками.
Хоч урядовці з обох країн чемно запевняють, що стосунки налагоджуються, заяви, які лунали з їхніх вуст, свідчать про інше. Вашингтон обурений активною підтримкою Китаю росії. Пекін постачає Москві матеріали для виготовлення зброї. До цього ж, цими днями Китай надав причал російському вантажному судну "Ангара". Воно постачає північнокорейську зброю до країни-агресорки та перебуває під санкціями США. Тож Білий Дім всіма способами намагається переконати Пекін "перейти на світлий бік".
Тривалі розмови, і без погроз санкціями не обійшлося. Блінкен відкрито критикує позицію Китаю. Твердить: США можуть відрізати низку китайських банків від світової фінансової системи, якщо країна не перестане постачати озброєння рф.
"Китай є провідним постачальником мікроелектроніки, нітроцелюлози, яка має вирішальне значення для виробництва боєприпасів, ракетного палива, що їх Москва використовує для нарощування своєї оборонної промислової бази. Бази, яка випускає ракети, безпілотники, танки та іншу зброю. Їх президент путін використовує для вторгнення в суверенну країну, знищує її електромережу та іншу цивільну інфраструктуру, вбиває невинних дітей, жінок і чоловіків. росії було б важко витримати напад на Україну без підтримки Китаю", – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Читайте також: "Це надзвичайна ситуація": лідер республіканців у США назвав росію, Китай та Іран новою "віссю зла".
За його словами, Пекін не може розраховувати на поліпшення відносин з Європою, поки підтримує найбільшу загрозу європейській безпеці з часів завершення Холодної війни. Китайська сторона на такі заяви відмовчуватися не стала. Речник МЗС Китаю Ван Веньбінь на пресбрифінгу в Пекіні звинуватив США в лицемірстві. І ненароком розкрив карти: Китай таки на боці росії.
"Це вкрай лицемірно та безвідповідально з боку США ухвалювати законопроєкт про масштабний пакет допомоги Україні та водночас робити безпідставні звинувачення проти нормального економічного та торговельного обміну між Китаєм та росією. Основна причина української кризи полягає в давніх регіональних конфліктах безпеки в Європі. Єдиний спосіб вирішити цю проблему – врахувати законні інтереси всіх сторін та встановити збалансовану та ефективну структуру європейської безпеки шляхом діалогу та переговорів", – сказав Ван Веньбінь.
Утім Пекін твердить, буцімто не є стороною в "конфлікті", не підкидав дров до багаття і аж ніяк не отримував із цього прибутків. І вимагає від США перестати перекладати відповідальність, натомість докласти більше зусиль для врегулювання конфлікту. Український дипломат Костянтин Єлісєєв вважає, що в цих переговорах зацікавлені обидві сторони. Китай має неабиякий вплив на низку країн глобального півдня, що є безпосереднім інтересом США. В той час як Пекін не хоче допустити перемоги Трампа на прийдешніх виборах. За минулої його каденції між США та Китаєм відбувалася справжня торговельна війна.
"Китай готується до можливих санкцій в разі обрання Трампа і саме з цієї точки зору вони розглядали візит Блінкена, щоб показати, що Китай насправді готовий до прагматичної співпраці. На сьогодні товарообіг між Китаєм і Сполученими Штатами один із найбільших в світі. І США є найбільшим торговельним партнером Китаю. Звичайно, Китай, який ґрунтує свою політику на економіці, не може цього ігнорувати", – зауважив дипломат Костянтин Єлісєєв.
Офіційною позицією урядів досі залишається курс на партнерство, а не на суперництво. Утім прохолодні відносин, які тривають роками, зберігаються.
Анастасія Кокалко, "5 канал".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.