Нотр Дам де Парі
Нотр Дам де Парі скріншот

Річниця руйнівної пожежі Нотр-Даму: як готуються до початку реставрації

Читайте по-русски
Одразу після пожежі Макрон пообіцяв, що собор відбудують за 5 років

Те, що Нотр-Дам уцілів після пожежі – уже справжнє диво. Про це говорять усі, хто став очевидцем трагічних подій 15 квітня 2019 року. Серед них – Фредеріко Бенані. Вікна його помешкання виходять на Собор Паризької Богоматері. Того дня надвечір він пив чай із дружиною. Каже: коли побачив дим через вікно, навіть уявити не міг, що горить Нотр-Дам, і що пожежа матиме такий масштаб.

"Коли я побачив, як падає шпиль – подумав, що і вежам кінець. Нотр-Даму кінець. Але Бог вберіг його. Бог і Діва Марія. Сподіваємося, що за 3-4 роки храм відбудують у його первинному вигляді", – каже Фредеріко Бенані.

Роботи із відбудови ще не почалися. До реставрації собор потрібно підготувати. Найперше – зробити безпечним. Тобто забрати уламки пошкоджених пожежею металевих конструкцій, закріпити те, що може обвалитися. І пересвідчитись, що немає ризику від забруднення свинцем. З нього були зроблені шпиль і металевий дах, пошкоджені пожежею. Як готуються до початку реставраційних робіт – у річницю трагедії інспектує особисто президент. Еммануель Макрон приїхав сюди разом із міською головою Енн Ідальґо та архієпископом Парижа. Високопосадовців запросили на найвищу точку риштувань.

"Це – лише перша фаза. Ми бачимо все, що ще потрібно зробити. І маємо підставу для колективної гордості. Чимало зробили за два роки. І уникли найгіршого. Я дуже вдячний усім тим тисячам людей, які мобілізувалися задля цієї реконструкції", – зауважив президент Франції Емануель Макрон.

Хоча пожежа стала причиною обвалу шпилю і пошкодила металевий дах, чимало раритетів не постраждали. Так, вдалося врятувати унікальний орган, один із найбільших у Франції. Вцілів вівтар, хрест і вітражне вікно-троянда.

"Тоді я лише повторювала: це увійде в підручники з історії, це не просто релігійна подія. Але коли ми бачили, як палає собор, ми відчували присутність Бога. Як він стоїть тут, поруч із нами, серед нас. Це був жахливий і сумний момент, але я відчувала присутність вищої сили, яка зміцнювала мене", – розповідає жінка.

"Я плакав, моя дружина плакала, це надто жахливо. І зараз, коли я розмовляю з вами – я плачу. Це дуже важко, і цей острів, де розташований Нотр-Дам зовсім не такий, як раніше. Усі ресторани, магазини – зачинені. Сподіваємося, все повернеться!" – наголошує очевидець пожежі у соборі Паризької Богоматері Фредеріко Бенані.

Одразу після пожежі Еммануель Макрон пообіцяв, що собор відбудують за 5 років. Закінчити роботи до 2024-го. Глава держави досі впевнений, що цей план вдасться здійснити. Нотр-Дам де Парі обіцяють відновити в первинному вигляді, відбудувати і шпиль, заввишки 96 метрів. На реставрацію зібрали понад 830 мільйонів євро. Це пожертви від громадян Франції та інших країн світу, а також допомога від бізнесменів та багатіїв.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Історія однієї пожежі: як після великого вогню виглядає легендарний Нотр-Дам де Парі – ФОТО

Нотр-Дам після пожежі
/
Нотр-Дам після пожежі
У Парижі палає собор Нотр-Дам
/
У Парижі палає собор Нотр-Дам
У Парижі палає собор Нотр-Дам
/
У Парижі палає собор Нотр-Дам
У Парижі палає собор Нотр-Дам
/
У Парижі палає собор Нотр-Дам
У Парижі палає собор Нотр-Дам
/
У Парижі палає собор Нотр-Дам
Нотр-Дам де Парі горить
/
Нотр-Дам де Парі горить
Нотр-Дам згори
/
Нотр-Дам згори
Нотр-Дам після пожежі
/
Нотр-Дам після пожежі
Нотр-Дам після пожежі
/
Нотр-Дам після пожежі
Нотр-Дам після пожежі
/
Нотр-Дам після пожежі

Попередній матеріал
Перша партія вакцини Pfizer приземлилася в аеропорту Києва
Наступний матеріал
Депутати звинуватили Степанова у провалі вакцинації – що відповідав міністр
Loading...

На Харківщині розвалюється садиба, де бував Григорій Сковорода – чому чиновники її не відновлюють

У найбільших галереях Рима реставрують старовинні шедеври – як це відбувається

Запис про освячення та зображення Тараса Шевченка: в Андріївській церкві знайшли унікальні артефакти

Андріївська церква відкрилася після 11 років реставрації

Реставрували майже за 5 років: ексклюзивні кадри з оновленої Андріївської церкви

Андріївську церкву після п'яти років реставрації відкриють для відвідувачів