Садиба Щербініних
Садиба Щербініних Zruchno.Travel

На Харківщині розвалюється садиба, де бував Григорій Сковорода – чому чиновники її не відновлюють

Читайте по-русски
Ця будівля була включена до дорожньої карти святкування 300-річчя українського філософа

Під загрозою знищення. На Харківщині старовинна садиба поступово перетворюється на руїну. Саме тут, на думку низки дослідників, міг бувати Григорій Сковорода. Ця будівлю була включена до дорожньої карти святкування 300-річчя філософа. Ще пів року тому чиновники запевняли, що садибу відновлять. Нині кажуть про консервацію. Більше знає журналістка "5 каналу" Оксана Нечепоренко. 

Замість діри на стелі у передпокої – гіпсокартон. Це єдине, що змінилося за пів року від попереднього візиту нашої знімальної групи до Ольги Іваненко. Її невеличке помешкання розвалюється на шматки. А цієї зими було особливо холодно.

Садибу Щербініних, де мешкає Ольга та ще три сім’ї, пов’язують з іменем Григорія Сковороди. Будинок із проваленим дахом – пам’ятка історії та культури Слобожанщини. 

Відселення з аварійного житла у Височанській громаді, до якої ввійшло селище Бабаї, називають першочерговим. Та розглядати його на нинішній сесії не стали. Кажуть – іще немає необхідних коштів.

"Будем викупати квартири і їм надавати. На це кошти є, після півріччя", – переконує голова Височанської селищної громади Олександр Мороз.

Два мільйони на відселення, кажуть, знайдуть у громаді. А от відновлення садиби самі не подужають. Позаторік у селищній раді замовили проєкт реконструкції. Його вартість тоді становила понад вісім із половиною мільйонів.

Нині нова реконструкція може вартувати близько 20-ти мільйонів. Проєкт треба уточнювати. Та коштів усе одно немає. Торік перші три мільйони, призначені на ремонт даху, витратили на боротьбу з COVID. Ще мільйон у громаді не змогли засвоїти.

"У жовтні місяці у 20-му році було виділено один мільйон за цільовим призначенням на ремонт даху. Ви були сьогодні в будівлі, ви бачите, в якому жахливому стані там стіни? На що класти цей дах?" – розповідає голова робочої групи "Будинок Сковороди" Юлія Гриневич.

Цьогоріч на реконструкцію маєтку Щербініних передбачали 3 мільйони. Та на останній сесії їх не виділили – грошей немає. У департаменті культури планують садибу законсервувати.

"На відміну від реставрації, це значно швидший, легший, бистріший процес. Він дає змогу призупинити ті руйнації. Тобто законсервувати. І далі вже, коли будуть кошти, ми зможемо повернутися до того проєкту", – зазначив заступник директора департаменту культури і туризму ХОДА Олександр Костін.

Консервація обійдеться десь у півтора мільйона. Прохати грошей у депутатів у департаменті планують найближчої сесії. Зараз готують необхідні документи.

Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Попередній матеріал
Топ-10 контрабандистів країни – проти кого Зеленський запровадив санкції та чи можна оскаржити це рішення в судах
Наступний матеріал
"Захоплять населені пункти або заблокують затоки в Азовському морі": Рахманін про можливі дії Росії найближчим часом
Loading...

Андріївська церква відкрилася після 11 років реставрації

Реставрували майже за 5 років: ексклюзивні кадри з оновленої Андріївської церкви

Андріївську церкву після п'яти років реставрації відкриють для відвідувачів

У Києві розпочнуть реставрацію моста Патона – скільки триватимуть роботи

У Львові під час відновлювальних робіт загинув реставратор

Зі стелі полетіли шматки декору: як реагують на руйнування Національного художнього музею в Києві