У Киргизстані на тлі масових протестів високопосадовці складають повноваження. У відставку пішли прем'єр-міністр та спікер країни, мер Бішкека, а також глави кількох областей. Центральна виборча комісія Киргизстану визнала недійсними результати парламентських виборів. А також розглядає питання про саморозпуск. На вулиці люди вийшли через невдоволення результатами парламентських виборів. Владу звинуватили у фальсифікації. Всю ніч між мітингувальниками та міліцією тривали сутички. Демонстранти захопили будівлю парламенту й адміністрацію президента. Щонайменше одна людина загинула, майже 700 поранені. Як розвивалися події напередодні та яка нині ситуація в Киргизстані – розбиралися журналісти "5 каналу".
Обгорілі стіни, розбиті шибки, над будівлею здіймаються клуби диму. Такий вигляд має Білий дім – приміщення парламенту Киргизстану – після ночі протестів. Там же розташована й адміністрація президента Республіки. Її на ранок протестувальники взяли штурмом.
"Люди пришли сюда, чтобы исправить несправедливость. Мы хотим жить в справедливом демократическом государстве, где действует законодательство и люди равны. Нельзя узурпировать власть в своих руках", – каже мешканка Бішкека Багдат Самарова.

Минула ніч виявилася для Бішкека безсонною. Напередодні ввечері на головній площі столиці Ала-Тоо зібралися більш як 6 тисяч людей. Вони обурені результатами парламентських виборів. Волевиявлення відбулося 4 жовтня. Депутатські мандати отримали лише 4 партії – усі провладні. Жодна з опозиційних сил не подолала потрібний семивідсотковий бар'єр. Офіційні результати голосування в опозиції визнати відмовилися. І закликали людей виходити на мітинги.
"Всі, хто прийшов сюди, мають одну мету і вимагають відновлення справедливості. Всі були свідками справжнього беззаконня під час виборчої кампанії і в день виборів", – каже голова Опозиційної партії "Rеформа" Клара Сооронкулова.

Опозиція каже – зараз формується Координаційна рада з усіма опозиційними партіями.
Гучними оплесками натовп зустрічає Алмазбека Атамбаєва – 4-го президента Киргизстану – під стінами слідчого ізолятора. За ґратами він перебував понад рік – за звинувачення в корупції. На вулицю політика мітингувальники виводять у щільному кільці. Охорона СІЗО їм не перешкоджає.

Із в'язниці на волю вийшли й найближчі соратники Атамбаєва. Зокрема, колишній прем'єр-міністр країни Сапар Ісаков. У грудні торік його засудили до 15 років ув'язнення за незаконне збагачення. Звільнили й кількох чиновників із партії 4-го киргизстанського президента.
"Ми мусимо скинути чинний режим, який зневажає думку населення. Ми мусимо встановити нову владу. І ви – народ – наша рушійна сила", – заявив ексдепутат місцевого парламенту Садир Жапаров.
Надвечір на вулицях Бішкека стало по-справжньому гаряче. Влада стягнула до центру столиці силовиків. Ті почали розганяти людей. Застосували водомети, сльозогінний газ і світлошумові гранати. Протестувальники кидали у відповідь каміння, шматки тротуарної плитки й коктейлі Молотова.
Натовп під натиском силовиків залишає центральну площу Бішкека. Втім люди не розходяться – лише відступають на сусідні вулиці. Там зводять барикади.

Президент країни Сооронбай Жеенбеков у відеозверненні протести назвав спробою державного перевороту. Втім пообіцяв зустрітися з представниками всіх партій, які брали участь у виборах. Та за потреби оголосити нову дату волевиявлення.
"Я закликаю лідерів політичних партій заспокоїти своїх прихильників. Закликаю співвітчизників зберігати мир і не піддаватися провокаціям. Мир нашої країни та безпека громадян – наш пріоритет. Я закликаю всі політичні сили поставити долю країни вище за політичні амбіції", – сказав новообраний президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков.
Уряд Киргизстану тимчасово призупинив роботу. Від ранку у країні не працюють банки. Тим часом протестувальники вже оголосили нові вимоги: вимагають не лише перевиборів, а й відставки президента. В опозиції обіцяють сформувати власний уряд і вибрати прем'єр-міністра.
Вероніка Орєхова, "5 канал"