Вакцина AstraZeneca
Вакцина AstraZeneca Shutterstock

Переваги та ризики від щеплення вакциною AstraZeneca: що кажуть ВООЗ та науковці

Читайте по-русски
Вчені наголошують, що переваг від вакцинації більше, ніж ризиків

Переваги від щеплення вакциною AstraZeneca – більші, аніж ризики. Така попередня відповідь Європейської агенції лікарських засобів на застереження країн, які призупинили використання цієї вакцини через підозру щодо ризиків виникнення тромбів. Обстоює вакцину і Велика Британія, адже AstraZeneca – розробка Оксфордського інституту. Майже два десятки держав, із них більшість – країни ЄС, призупинили вакцинацію і чекають на подальші дослідження. А інші продовжать щеплення. Не відмовляться від вакцини AstraZeneca і поза межами Євросоюзу. Де саме, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Ризик – не доведений. Переваг від вакцинації – більше. Вчені працюють далі. Так Європейська агенція лікарських засобів оцінює використання препарату AstraZeneca. Регулятор досліджує, чи є утворення тромбів побічним ефектом імунізації.

"Щороку, з абсолютно різних причин, у тисяч громадян ЄС утворюються тромби. Тому ми закликали наш експертний комітет встановити, чи є причинно-наслідковий зв'язок між щепленням і утворенням тромбів. Чи вони утворюються з інших причин. І поки триває дослідження, ми досі твердо переконані у перевазі вакцини AstraZeneca для запобігання COVID-19. Вона зменшує ризик госпіталізації і смерті", – розповідає директорка Європейської агенції лікарських засобів Емер Кук.

Цю думку поділяє і Всесвітня організація охорони здоров'я. Причин для паніки там не бачать.

"Іще кілька держав призупинили використання вакцини AstraZeneca. Це запобіжний захід після повідомлень про тромби, які утворилися в людей, щеплених виробленою у Європі вакциною. Це зовсім не означає, що тромбоз є наслідком щеплення. Але це звична практика – перевірити ці випадки. Перевірка свідчить, що система спостереження працює і є ефективний контроль", – каже гендиректор ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус.

Станом на вівторок щеплення цією вакциною призупинили майже два десятки держав світу. Серед них понад десяток країн ЄС – Австрія, Болгарія, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Румунія, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Франція і Швеція, а також Норвегія, Ісландія, Індонезія, Таїланд і Венесуела. Чільники багатьох країн закликають людей, які вже зробили ін'єкцію, зачекати остаточних висновків вчених і зберігати спокій.

"Найперше звернуся до тих, кого вже прищепили у Португалії – зберігайте спокій. Як я вже і казала – такі реакції украй рідкісні. І в нашій країні нічого схожого не фіксували, на відміну від інших держав", – зауважила генеральна директорка агенції з питань громадського здоров'я у Португалії Ґраца Фрейтас.

Це вакцина розробки Оксфордського інституту спільно з британсько-шведською компанією AstraZeneca. У компанії оприлюднили дані, що випадків тромбозу було 37 на понад 17 мільйонів людей, уже щеплених їхньою вакциною у ЄС та Великій Британії. Ці показники не є підставою для призупинення імунізації, вважають у багатьох країнах, які продовжують імунізацію. Серед них – Канада, Грузія, Сербія, Польща і Бельгія.

"AstraZeneca – ефективна вакцина не лише у клінічних дослідженнях, а й у "польовому", практичному використанні. Це довели у Великій Британії і в Шотландії, де препарат показав свою ефективність на 90% у тому, щоб запобігти серйозним патологіям серед слабкого населення, особливо в людей похилого віку", – повідомив речник кризового центру з питань COVID-19 у Бельгії Ів Ван Летем.

Європейська агенція лікарських засобів і ВООЗ продовжують вивчають особливості вакцини AstraZeneca. І обіцяють оприлюднити подальші висновки вже найближчими днями.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Попередній матеріал
Як Львівщина бореться зі стрімким зростанням хворих на COVID-19 – сюжет
Наступний матеріал
Тиск олігархів на уряд відбувався з першого дня, тому що у всіх є свої інтереси – Криклій
Loading...

Низка країн Європи почала остерігатися вакцини AstraZeneca – хто виступив на захист

Випадки тромбозу не пов'язані з вакцинацією препаратом AstraZeneca – ЕМА

Ще одна європейська країна призупинила використання вакцини AstraZeneca

Головний санітарний лікар України після щеплення препаратом CoviShield заразився на коронавірус

Без "імунних паспортів": Україна видаватиме міжнародне свідоцтво про щеплення від СOVID-19 – подробиці

У компанії AstraZeneca переконують у безпечності своєї вакцини від коронавірусу