протести у Білорусі
протести у Білорусі Наша Ніва

"Одна пляшка води на 60 людей": затриманий у Мінську ізраїльтянин розповів, як знущалися в СІЗО з іноземців

  Читайте по-русски
  Затриманий у Мінську ізраїльтянин розповів, як знущалися в СІЗО з іноземців

  Ізраїльський портал Детали інформує, що в білоруських СІЗО минулого тижня опинилися щонайменше троє громадян Ізраїлю. Двоє мають також білоруські паспорти, від яких не відмовилися після репатріації.

  Видання розповідає історію третього із затриманих ізраїльтян, який приїхав до Білорусі з родиною у відпустку, проте провів три доби у в'язниці.

  40-річний уродженець Мінська Олександр Фруман відмовився від білоруського громадянства ще в 2002 році. З Білорусі до Ізраїлю він емігрував в 1998 році, відслужив строкову службу в ЦАХАЛ, працював в ізраїльській національній страховій компанії та в Банку Ізраїлю. Живе в Модіїні, де керує командою дата-аналітиків фінансової платформи Investing.com.

  Напередодні виборів президента сім'я Фрумана прилетіла до Мінська. Там вони орендували квартиру в центрі білоруської столиці. Чоловік хотів показати дружині та синові місто, де минули його дитинство та юність. Фрумана затримали 10 серпня, коли він з родиною гуляв у центрі.

  "Ми гуляли весь день парками: чисте спокійне місто, жодних заворушень. Зайшли у великий книжковий магазин на проспекті Незалежності. Після цього ми побачили, що на проспекті Незалежності стоїть жовтий автобус, а біля нього лежить купа щитів з написом "Міліція". Мені здалося, що вийде цікавий знімок, і я зробив фото", – розповів чоловік.

  Потім, за його словами, з автобуса вибігли семеро "омонівців", скрутили його і почали бити прямо на очах у дружини, потому закинули в автобус. Силовики заявили, що він "фотографував автобус з метою спланувати напад".

  Затриманий пробув у білоруських СІЗО та в'язницях 78 годин – кілька годин в автобусі разом з іншими затриманими, потім ніч і ранок у Совєтському РУВС Мінська, а решту часу – у в'язниці в місті Жодіно Мінської області, куди відвезли частину затриманих. Весь цей час Олександра Фрумана, як і інших, били та піддавали знущанням.

  Заяви чоловіка про те, що він є громадянином Ізраїлю, лише погіршували його обставини.

  "Я сказав їм, що я – громадянин Ізраїлю, і щоб вони подзвонили в посольство. У відповідь почув на свою адресу дикий мат і грубі антисемітські жарти. Вони сказали, що я не до кінця пройшов обрізання, і треба мені його "повторити". Погрожували вбивством. "Якщо будеш продовжувати качати права і вимагати дзвонити в посольство – ти з цього автобуса не вийдеш", – розповідає Фруман про момент затримання.

  Аналогічна ситуація сталася також у внутрішньому дворі РУВС, де затриманих змусили стояти з руками за спиною, низько схилившись над колючим дротом.

  "Ти стоїш біля паркану в незручній позі, а перед тобою на землі – колючий дріт. Якщо почнеш падати, впадеш в нього обличчям. Ми боялися поворушитися. За спробу поворухнути затерплою ногою ти отримував удари палицею", – описує ситуацію чоловік.

  "Один із працівників величезного зросту був у шоломі та в масці, тому його неможливо було ідентифікувати. Він кричав людям, щоб вони опускали голови ще нижче, і бив кожного. Я бачив, як він проходить, і намагався опустити голову так низько, як міг. Думав, хоч би не зачепив, але ні, він все одно мене вдарив. На це я йому сказав, що я – громадянин Ізраїлю і вимагаю, щоб про мене повідомили в посольство. Він закричав: "Ах, ти громадянин Ізраїлю!" і вдарив мене палицею в живіт. Якби я промовчав, то не отримав би цей удар. А потім він повернувся до товаришів по службі та сказав: "Дивіться, у нас тут громадянин Ізраїлю! Приїхали тут нам країну руйнувати!" – розповів Олександр Фруман.

  У Совєтському РУВС катуваннями керував особисто начальник цього управління.

  "Він сам з особливою пристрастю бив людей. Поруч зі мною стояв молодий чоловік зі зламаною і розпухлою рукою. Він більше не міг її утримувати. Начальник РУВС підійшов до нього і з матом через кожне слово сказав: "Тобі що, незрозуміло, що треба руки підняти?" Хлопець відповів, що не може, бо рука зламана. Тоді начальник схопив його за руку, різко смикнув догори та вдарив об паркан", – згадує Олександр.

  За його словами, так затримані простояли до 4-ї години ранку, приблизно лише раз на дві години їм давали одну пляшку води на всіх – понад 60 осіб. Потім дозволили сісти на асфальт у внутрішньому дворі РУВС, піднявши руки за голову: "Але коли ти сідаєш на холодний асфальт при температурі +10, тобі стає ще холодніше, – зазначає він. – Я – чоловік, пройшов різне в житті, можу справлятися з такими ситуаціями. Але з нами стояла ця 51-річна жінка, Наталія, і виконувала все те ж саме, що й ми… Я не знаю, як вона це витримала".

  За словами Фрумана, жінка, затримана з ним в один день – 51-річна юристка, колишня викладачка БДУ, яка на виборах голосувала за Лукашенка. Вони з чоловіком йшли у магазин у торговому центрі неподалік від просп. Незалежності. Побачивши ланцюг ОМОНу, який перекрив вулицю, чоловік жартома запитав у них: "Чому туди не можна, там коронавірус?" Після цих слів пару побили та затримали. 

  З Мінська Олександра Фрумана та інших затриманих вранці 11 серпня перевезли до в'язниці в місті Жодіно Мінської області.

  "Люди в автозаку лежали один на одному. Піді мною хлопець втратив свідомість. Відбувалося це так: людина стає на коліна, руки за спиною, спина зігнута, головою уткнулася в підлогу. Я стаю за ним, теж на колінах, навалююся на нього. Міцнішим чоловікам зав'язували руки пластиковими стяжками – так сильно, що кисті рук синіли. Деяким вдавалося їх розтягнути, але якщо "омонівці" це помічали, людина отримувала неймовірну кількість ударів по спині", – розповів Олександр.

  На в'їзді до Жодінського СІЗО розтягнувся півторагодинний затор з автозаків. Конвоїри нарешті дозволили людям сісти на підлогу та заговорили із затриманими.

  "Омонівці" почали нам розповідати, які ми погані і який Лукашенко хороший. Розповідали, що нам платять по 150 доларів кожному. Причому я дивлюся йому в очі і розумію: він у це вірить! Потім вони почали нам пояснювати, чому так лютують. Вони розповідали нам байки про те, що вже понад 100 "омонівців" з проломленими головами лежать в лікарнях, і за них вони мстяться. Я думаю, це їм навмисне розповіли, щоб визвірити сильніше", – припускає Фруман.

  За його словами, в СІЗО Жодіно заарештованим вдалося видихнути, а працівники "зони" для кримінальних злочинців поводилися набагато коректніше, ніж ОМОН.

  В Жодіно Фруман познайомився і з польським журналістом на ім'я Каспер.

  "Він поліглот, прекрасно знає російську і ще кілька мов... Його у Фрунзенському РУВС Мінська побили з пристрастю тільки за те, що він поляк. "Ви, поляки, приїхали нам тут країну руйнувати. Ви там всі в Європі геї, під*раcи. Чого ви сюди прете?"– говорили йому", – розповідає ізраїльтянин.

  За його словами, білоруські спецслужби незадовго до звільнення вмовляли поляка не розповідати про побачене в СІЗО, однак той відмовився. Зрештою ізраїльтянина та поляка випустили одночасно.

  Фруману сказали, що його документи загублені і відпустили через 78 годин після затримання.

  "Зараз я без паспорта. Завтра або післязавтра посольство Ізраїлю має видати мені новий паспорт. Цікаво, що я бачив свій паспорт на столі в Совєтському РУВС, серед купи протоколів – він один там був такий, я здалеку пізнав його по обкладинці. Виходить, спочатку білоруська влада викрала ізраїльтянина, а потім вкрала його документ", – зазначив чоловік.

  "Мабуть, вони думали, що у мене подвійне громадянство – Ізраїлю та Білорусі. В такому випадку білоруська влада може сказати "Нічого не знаємо, це – громадянин Білорусі" – і робити зі мною, що хоче ... Колись я шкодував про це (відмову від громадянства – ред.), але тепер мені це врятувало життя", – переконаний Фруман.

  Як повідомляв 5 UA, у Білорусі страйкують найбільші заводи – Лукашенко прилетів до робітників.

  Попередній матеріал
  "Особиста відповідальність Зеленського": Бутусов про випадки переслідування журналістів в Україні
  Наступний матеріал
  Депутат від монобільшості закликає білорусів пробачити Лукашенку "його гріхи та злочини"
  Loading...