Бити чи не бити? Ще не розвіявся пил після нещодавніх ударів Ірану, як Ізраїль вже активно обмірковує свій план помсти. А плани грандіозні – погрожують вдарити по іранських нафтових та ядерних об'єктах. Та чи справді Тель-Авів наважиться на такий крок та як реагують союзники – у сюжеті журналіскти "5 каналу" Ярослави Годзиневської.
Під час масованого удару по Ізраїлю Іран запустив сотні балістичних ракет. Однак майже всі вдалося збити – принаймні так каже Армія Ізраїлю. Стали на поміч союзники. Сполучені Штати не лише допомогли відбити атаку, а й запевнили Ізраїль у своїй підтримці. Реакція Тель-Авіву не забарилася. Одразу попередили Тегеран про наслідки. Застерегли - цілями будуть нафтові та ядерні об'єкти на території Ірану. "Атака на Ізраїль провалилась. Тегеран заплатить за свої дії", прокоментував прем'єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу.
США почали бити на сполох та відмовляти Ізраїль від ударів по нафтових об'єктах. Вашингтон залишається непохитним у своїй підтримці, однак такі радикальні кроки підтримати не готовий. Посилаючись на анонімного високопосадовця в американському уряді, СІ-ЕН-ЕН повідомив, що Ізраїль вирішив не давати жодних гарантій. Однак якщо наважиться, то дату удару може обрати символічну – 7 жовтня. Це перша річниця нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль. Джо Байден зайняв миротворчу позицію – хоче згуртувати світ, щоб уникнути глобальної війни на Близькому Сході. На неанонсованій пресконференції у п'ятницю дипломатично нагадав, що Тель-Авів "має пам'ятати" про підтримку з боку США.
"Ізраїль ще не вирішив, що збирається робити - чи завдасть удару, який обговорюють. Думаю, якби я був на їхньому місці, я б подумав про альтернативи, крім ударів по нафтових родовищах", – заявив президент США Джо Байден.
Не залишився осторонь і кандидат на посаду президента США – Дональд Трамп. Він вирішив не проминути добру нагоду дорікнути адміністрації Джо Байдена. Звинувативши у бездіяльності. Напередодні, під час виступу на передвиборчому заході в Північній Кароліні висловився радикально: Ізраїль має вдарити по ядерних об'єктах Ірану.
"Журналісти запитали президента Байдена, що він думає про Іран? Чи вдарив би по Ірану? Я думаю, він помилився з відповіддю. Це найбільший ризик, який є, ядерна зброя. Ми повинні бути цілком готові. Але відповідь має бути чіткою: "передусім вдарити по ядерній зброї", а про решту попіклуємося пізніше", – наголосив кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп.
Чи то злякавшись погроз, чи почувши коментарі союзників Ізраїлю, Іран вирішив діяти. Про всяк випадок відвів свої нафтові танкери. Подалі – у міжнародні води, пише видання Bild. На свіжих супутникових знімках видно, що порт Харк, через який проходить майже весь експорт іранської нафти – несподівано спорожнів. Хоча моніторингові групи зазначають, що відвантаження сирої нафти триває. Які економічні наслідки це матиме для Ірану – експерти поки не беруться передбачати. Адже Іран має другий у світі за обсягом запас нафти.
Ярослава Годзиневська, "5 канал"
Як повідомляв 5.ua, Ізраїль завдав потужного удару по столиці Лівану – ліквідували лідера "Хезболли".
Читайте також: лік потерпілих йде на сотні, загиблих – понад десяток: у Лівані знову вибухала електроніка.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.