Офіційний Київ випроваджує 13 російських дипломатів. На третину скоротять кількість диппредстваників Федерації в НАТО. Альянс переконаний: такі кроки послаблять можливості Росії в здійсненні незаконної розвідки.
"Це масштабна, стійка і скоординована відповідь НАТО і наших союзників. Нині я відмовив в акредитації сімом службовцям Росії в НАТО та не розглядатиму прохання про акредитацію ще трьох. Рада НАТО також скоротила кількість диппредставників Федерації у Північноатлантичному альянсі на десять осіб. Відповідно, залишиться лише 20 російських службовців. Це чітке послання Росії, що вона повинна заплатити за небезпечну й неприйнятну поведінку", – наголосив генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля у британському Солсбері змусило міжнародне співтовариство запровадити дипломатичні санкції. Слідом за Великою Британією, держави одна за одною оголосили про випровадження російських дипломатів зі своєї території.
"Те, про що ми сьогодні говоримо; те, про що сьогодні говорить світ, означає, що така поведінка Росії стала неприйнятною. Ми бачимо її по всьому світу: від Сирії до Солсбері. І цей глобальний виступ сьогодні – сигнал Росії, що вже досить", – наголошує очільник МЗС Великої Британії Борис Джонсон.
Першими солідарність Лондону висловили Німеччина, Франція, Польща, Чехія та Нідерланди. Пізніше до них долучилися ще 12 країн ЄС: Ірландія, Данія, Іспанія, Швеція, Фінляндія, Угорщина, Хорватія, Румунія, Чехія та країни Балтії.
Загалом територію Європейського Союзу залишать 34 російських дипломати, а от Ісландія до дипломатичного бойкоту долучила і спортивний. Уряд країни заявив, що припиняє діалог із Москвою і не приїде на Чемпіонат світу з футболу. Він відбудеться в Росії влітку. Про рішення, синхронне з іншими країнами, оголосили також у Канаді та Австралії.
"Австралія висилає двох російських дипломатів. Ми підтримуємо в нашому рішенні 23 держави по всьому світу і також хочемо дати свою відповідь на шокову хімічну атаку у британському Солсбері", – прокоментувала міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп.
"Канада підтримує у своїх діях Велику Британію. Вважаємо застосування нервово-паралітичних отруйних речовин у Солсбері нападом на все Сполучене Королівство. Цей акт продемонстрував агресивну політику режиму Путіна", – зауважив своєю чергою член Палати громад Канади Ерін О'тул.
Рекордсменом за кількістю висланих стали Сполучені Штати. Вашингтон оголосив про видворення 60 осіб, 48 із них – це співробітники консульств і посольств. Ще 12 осіб представляють Росію в ООН. Як зазначили в Білому домі, у дипломатів є тиждень, щоб залишити країну. Окрім цього, США закривають генконсульство Федерації в Сієтлі.
"Ці заходи – відповідь на використання Росією хімічної зброї військового класу у Сполученому Королівстві. Такими діями ми прагнемо убезпечити нашу країну. Ми та наші партнери по всьому світові дають Росії зрозуміти, що дії мають наслідки", – повідомив речник Білого дому Радж Шах.
Чільниця уряду Великої Британії Тереза Мей таке рішення країн привітала та подякувала за підтримку. А МЗС Росії уже назвало такі кроки "недружніми" і вже традиційно погрожує діями у відповідь.
Вероніка Орєхова, "5 канал"