Ігор Коломойський
Ігор Коломойський 5 канал

Мін'юст США вимагає конфіскувати у Коломойського нерухомість у Штатах: чи пов'язано це з "ПриватБанком" – сюжет

Читайте по-русски
Сам олігарх заперечує звинувачення у відмиванні коштів

Ігор Коломойський та його бізнес-партнери зловживали своїм контролем над активами "ПриватБанку", щоб вкрасти звідти мільярди. Так офіційно визнали у Міністерстві юстиції Сполучених Штатів. Також оприлюднили позов до олігарха – вимагають конфіскувати його нерухомість. Як готель і офісний парку у США пов'язані з "ПриватБанком", і які наслідки матиме цей позов для Коломойського і для України – кореспондентка "5 каналу" Марія Писаренко продовжить.

Кемпус КомпьюКом – це офісний парк на 8 гектарів в американському місті Далас, штат Техас. Хмарочос – готель PNC Plaza у Луїсвіллі. І все це - фактично власність двох бізнес-партнерів олігарха Ігоря Коломойського. Придбали її на кошти, виведені з українського "ПриватБанку". Про це заявили у Міністерстві юстиції Сполучених Штатів. І вимагають цю нерухомість повернути.

В тексті позову на понад 40 сторінок детально описують як Коломойський створив закритий департамент всередині "Привату" для видачі кредитів фіктивним компаніям. Гроші виводилися за кордон через мережу офшорів. І саме ці гроші Коломойський ховав через партнерів у нерухомість за океаном.

Це ще не обвинувальний акт, а лише цивільний позов про конфіскацію майна. Але в документі прямим текстом вказано: понад десятиліття Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов зловживали своїм контролем над активами "ПриватБанку", щоб вкрасти звідти мільярди.

"Обшуки в компанії, які належать Коломойському, відбулися в Клівленді, свідчать про правоту припущень про виведення гігантських коштів. І ці кошти в момент переходу банку в державну власність компенсував кожен з нас із власної кишені – з держбюджету, під кредитні гарантії. Але ми всі вклалися, щоб ця фінансова установа не завалилася", – каже Євген Магда, директор Інституту світової політики.

Сам олігарх заперечує звинувачення у відмиванні коштів "ПриватБанку". І називає інше джерело доходів на купівлю американської нерухомості.

"Усі інвестиції у Сполучених Штатах Америки були зроблені з власних коштів, отриманих у 2007-2008 роках за угодою з компанією "Євраз", і з доходів інших бізнесів, що зберігалися у "ПриватБанку", – розповідає Ігор Коломойський.

Поки що конфіскувати хочуть майно на суму 70 мільйонів. Матеріали цього позову назбирали в межах великого кримінального провадження щодо Коломойського, його вже кілька років проводить ФБР. Так, виявили цілу мережу майна, пов’язаної з Коломойським компанії "Оптима". Понад рік ці оборудки детально в Україні вивчали та намагалися довести до відома американських політиків, зокрема, й у партії "Демократична сокира". Антон Швець, відповідальний за фінансовий напрям у політсилі, зауважив – ймовірно усе майно в США і придбане за ті 5,5 мільярдів доларів, які олігарх вивів з "ПриватБанку".

"Можливо, Україна колись зможе повернути якісь із цих грошей або активів. Адже для цього його потрібно переслідувати тут в Україні. Ми не можемо сказати Америці: поверніть наші гроші, якщо тут, в Україні ми не вирішили, що ці гроші були вкрадені", – каже Антон Швець, співзасновник партії "Демократична сокира".

Позов американського Мін'юсту експерти називають червоною карткою з боку США. Коломойському не дозволять ані повернути банк, ані отримати бодай якусь компенсацію. А ще хочуть позбавити його бізнес-впливу – зокрема і в Україні.

"Всі ці зокрема і корумповані судді будуть розуміти, що він вже не має такої сили, не має такої впливовості. Вони не будуть приймати рішення на його користь. І той самий "ПриватБанк" буде збережений в державній власності і в Коломойського не буде сили підривати стосунки України з МВФ та іншими іноземними партнерами", – говорить Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

Наступним кроком ФБР може стати вимога про екстрадицію олігарха. Утім, видавати на запит американських правоохоронців його Україна не буде – від цього застерігає Конституція. Та і до Ізраїлю, де має друге громадянство, він не втече – ця країна має угоду із США про екстрадицію. Тому Коломойський може звернутися по допомогу до Росії. І спробувати тиснути на президента Володимира Зеленського.

"Америка бачить, що Зеленський не може проконтролювати всі ризики, які виникають у зв'язку зі спробами повернути колишнім власникам "ПриватБанк". Такі демонстративні обшуки і заяви у пресі в США по Коломойському – це демонстрація такої волі знайти докази проти Коломойського", – каже Юрій Бутусов, головний редактор "Цензор.Нет".

Справа конфіскації за американським законом займатиме до пів року. А от кримінальне провадження триватиме довше. У документі американського Мін'юсту згадують і про інше майно: 465 тисяч квадратних метрів комерційної нерухомості в Огайо, металургійні заводи в штатах Кентуккі, Західна Вірджинія та Мічиган, заводи з виробництва мобільних телефонів у штаті Іллінойс.

Марія Писаренко, Ірина Саєвич, Іван Лемехов, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
"Санкції мають тривати" – МЗС про 12-ті роковини збройної агресії Росії проти Грузії
Наступний матеріал
"Жоден медик не захворів" – головний лікар Вінницької районної лікарні подякував Фонду Порошенка за костюми та апарати ШВЛ
Loading...