замаx на Трампа
замаx на Трампа 5 канал

Лічені міліметри відділяли від смерті: нові подробиці замаxу на Дональда Трампа – сюжет

Читайте по-русски
На партійний конвент республіканської партії долучиться 50 країн світу: України не буде серед ниx

Замах не вдався, політична боротьба загострюється. Напад на Дональда Трампа сколихнув Сполучені Штати. Ключового кандидата на виборах президента мало не вбили. Від смерті політика відділяли лічені міліметри. Життям Трамп зобов'язаний випадковому руху головою. Але вже зараз експрезиденту не сидиться на місці. Воно й не дивно, у нього попереду партійний конвент. Це зустріч республіканських делегацій з усіх куточків США. Долучаться представники ще 50 країн світу. Однак України на зібранні не буде. Чому так – відповідь у сюжеті журналіста "5 каналу" Антона Кучеренка.

Лише вчора спіймав кулю у Пенсильванії, а вже зараз живий-здоровий у штаті Вісконсин. Дональд Трамп спускається з літака на летовищі у Мілуокі. У місті в експрезидента запланований не мітинг, а цілий конвент. Протягом трьох днів тут засідатиме Республіканська партія. Мають визначитися з номінантом на прийдешніх виборах президента США.

"Після того, що сталося, можна сказати, що експрезиденту Трампу дуже поталанило. Він закликав до боротьби, а я відповідаю йому просто зараз, що ми боремося на колінах – ми молимося за нього. Думаю, що битва буде виграна саме в серцях людей", – заявляє виборчиня з Північної Кароліни Аніта фон Канон.

Недільний замах на Трампа викликав багато запитань. Перше – до американської Секретної служби. Саме ця агенція охороняє перших осіб США. І Білий дім, і Трамп, принаймні публічно, нарікань на агентів не мали. Подякували за реакцію та усунення загрози. Але як вони її допустили, не зачистили периметр та підпустили озброєну людину на відстань трохи більше ста метрів – невідомо. Очільницю відомства вже викликають на килим до Конгресу. Водночас охороною конвенту республіканців опікуються теж її підлеглі.

"Це найвищий рівень безпеки, який може бути визначений федеральним урядом. Тому ми впевнені в планах, які існують для цієї події, і ми готові до роботи. Протягом цих 18-ти місяців ми разом розробляли оперативні плани безпеки для всіх аспектів, пов'язаних з цією подією", – наголосила координаторка конвенту від секретної служби США Одрі Гібсон-Чіккіно.

Одинак із порядної сім'ї, республіканець та без кримінального минулого. Томас Матью Крукс зі штату Пенсильванія – головний підозрюваний у замаху на Дональда Трампа. Про це офіційно повідомили в ФБР. Про нього відомо небагато. На момент замаху Томасу було 20 років. Шкільні роки для нього стали випробуванням. У старших класах почувався білою вороною. Мав конфлікти з однокласниками.

"Томас завжди сидів один за обідом, був, якщо чесно, вигнанцем. Але ж ви знаєте, які зараз діти. Якщо вони не бачать когось подібного собі, одразу націлюються проти нього, бо думають, що це смішно чи ще щось. Взагалі, все, що сталось, трохи сумно", – розповів однокласник підозрюваного в замаху Томаса Метью Крукса Джейсон Колер.

Крукс був зареєстрованим республіканцем, але не так давно зробив пожертву до фонду Демократів. Його особу встановили завдяки зброї. Гвинтівка "АР-15" могла належати його батьку. Що спонукало Крукса до замаху – відповіді в ФБР не мають. Але припускають, що він діяв сам.

"Я не хочу сказати, що саме штовхнуло його на це. Він був тихим, над ним просто знущалися дуже сильно і дуже довго", – вважає однокласник підозрюваного Джейсон Колер.

Трамп дивом уник прямого влучання в голову. В останній момент експрезидент відвернув голову. Але зловмисні постріли, зрештою, знайшли ціль у юрбі. Внаслідок стрілянини загинув місцевий пожежник Корі Комператоре. У момент паніки на трибунах він намагався прикрити доньку від куль.

"Він велика людина, яка заслуговує на пошану і повагу в найвищому з високих світів. Він не хотів би, щоб ми сиділи тут і сумували, він би хотів, щоб ми ділилися хорошими моментами і думали про нього. Він ніколи не вважав себе героєм, але саме таким його точно треба запам'ятати", – заявив колега загиблого Корі Комператоре Крейг Сіррінчіоне.

Замах на Трампа різко перевертає гру. Експерти називають його мало не головною подією передвиборної кампанії. Пророкують Дональду Трампу різке зростання рейтингів підтримки. Але настрої американців передбачити складно. Водночас реакція від Білого дому на замах була моментальною. У штабі президента Байдена змінюють стратегію під вибори. Будь-які напади на Трампа у медіа припиняють. Натомість фокусуються на заклику до єдності.

"Розбіжності неминучі в американській демократії. Це частина людської природи. Але політика ніколи не повинна бути буквальним полем бою чи полем убивства. Політика має бути ареною для мирних дебатів, для досягнення справедливості, для ухвалення рішень. Ми виступаємо за Америку не екстремізму, люті, а за Америку порядності", – заявив президент США Джо Байден.

Конвент у Мілуокі має дві головні інтриги. Крім номінації президента, ще й кандидатура віцепрезидента. В обранні Дональда Трампа сумнівів мало, а от хто буде його правою рукою – тут уже є, з кого обрати.

"До конвенту зараз прикута більша увага. Підвищився інтерес нації до вибору віцепрезидента. А також, звичайно, кульмінацією стане промова Трампа в четвер. Буде цікаво подивитися, що люди скажуть про тон зібрання і про ширшу версію того, що стало причиною замаху", – пояснює професорка політології в університеті Маркетта Джулія Азарі.

Конвент об'єднає всю ширину Республіканської партії. Очікують прибуття делегацій з усіх куточків Сполучених Штатів. Три дні політичних сесій, консервативних заходів та показу кінокартин. Оголошення президентського номінанта очікують у завершальний, третій, день.

"З'їзди об'єднують різні частини політичної партії. Якщо ви подивитеся на розклад заходів, то побачите різні делегації з усієї країни. Висвітлюються питання від різних груп суспільства: афроамериканці, латиноамериканці. Це як визнання всієї різноманітності партії, а потім її єднання навколо кандидата. Трамп став обличчям Республіканської партії, багато що було зав'язано саме на одному кандидаті, і, схоже, що ця подія лише посилить його", – зазначає професорка політології в університеті Маркетта Джулія Азарі.

Конвент відвідають делегації з п'яти десятків країн світу, але не з України. І це не якась упередженість Республіканської партії. Одна українська політична партія таки отримала запрошення. Це – опозиційна "Європейська Солідарність". Широка делегація на чолі з Петром Порошенком вже готувала квитки. Але Верховна Рада так дозволу на виїзд і не дала.

"Українська влада тишком-нишком заблокувала поїздку делегації "Європейської Солідарності" на чолі з Петром Порошенком на передвиборний Республіканський національний конвент у Мілуокі, де зберуться республіканці та представники понад п'ятдесятьох правоцентристських політичних сил з усього світу. Про наявність відповідного запрошення керівництво Верховної Ради було поінформоване кілька місяців тому – більше, ніж заздалегідь. Але воно так і не надало дозволу на виїзд, перелякано озираючись на Офіс президента. Останній шанс виїхати сплив у неділю о 14:00", – йдеться в заяві партії.

В Україні переобрання Трампа остерігаються. Не знають, чого очікувати від його другого приходу до влади. Експрезидент погрожує зупинити військову допомогу Києву. А війну нібито планує завершити за лічені години. Конвент – це можливість для розбудови комунікації з республіканцями, зокрема з Трампом. Зібрання в Мілуокі має стати його бенефісом. Однак жодна українська делегація зусиллями Верховної Ради цього не побачить. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Нагадаємо, 13 липня на Дональда Трампа скоїли замах під час політичного мітингу в Пенсильванії: політик поранений, стрілець ліквідований, є жертви серед прихильників.

Дивіться також відео:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Молитва за всіх захисників: предстоятель Православної церкви України Епіфаній провів службу до Дня Хрещення Руси-України
Наступний матеріал
Називав Трампа "американським Гітлером", виступає проти підтримки України: що відомо про ймовірного кандидата у віцепрезиденти США
Loading...
Київ і москва домовлятимуться вже в листопаді? – "Час новин: підсумки"

Київ і москва домовлятимуться вже в листопаді? – "Час новин: підсумки"

Український легіон за кордоном: Польща підготує тисячі бійців – "Час новин: підсумки"

Український легіон за кордоном: Польща підготує тисячі бійців – "Час новин: підсумки"

На Дональда Трампа скоїли замах: політик поранений, стрілець ліквідований, є жертви – відео

На Дональда Трампа скоїли замах: політик поранений, стрілець ліквідований, є жертви – відео

Союзники США: "Ми не хочемо мати справу з Трампом, але Байден навряд проживе ще 4 роки" – Politico

Союзники США: "Ми не хочемо мати справу з Трампом, але Байден навряд проживе ще 4 роки" – Politico

Аеродром Миргород: скільки літаків знищили? План Трампа: віддати окуповане? – 123 тиждень великої війни

Аеродром Миргород: скільки літаків знищили? План Трампа: віддати окуповане? – 123 тиждень великої війни

Програні президентські дебати Байдена: чи варто Білому дому сподіватися на лідера країни – сюжет

Програні президентські дебати Байдена: чи варто Білому дому сподіватися на лідера країни – сюжет