Польща
Польща 5 канал

Карантин і потреба в робочій силі: що кажуть українські заробітчани в Польщі

Читайте по-русски
Найбільше на українців чекають у сільському господарстві

Українці їдуть на заробітки до ЄС, попри пандемію. Обов'язок відбувати карантин і складнощі з перетином кордону не зупиняють наших співвітчизників. Цього тижня до Польщі поїхав перший чартерний рейс з українськими працівниками. Робота чекає і на полях, і на виробництві – переконують в агенціях із працевлаштування. Нині там брак робочої сили. Натомість багато українців, які працювали в сфері обслуговування, готелях і ресторанах і досі у скрутному становищі. Та попри це, більшість співвітчизників не поспішають повертатися на батьківщину. Тему досліджувала спеціальна кореспондентка "5 каналу" у Варшаві Маргарита Ситник.

Пані Леся вперше за 15 років у Польщі втратила роботу і в фірмі з організації подій, і хатню працю. Зароблене стало танути з кожним днем карантину.

"За цих 2 місяці я була тільки 4 рази на роботі. Вони спеціально виїхали з дому, щоб я прийшла попрацювати і заробити частину грошей", – говорить Леся Костіна, українська працівниця.

Через пандемію та фінансові труднощі більшість поляків відмовилися від послуг хатніх робітниць. І зараз, коли Польща поступово виходить з карантину, не поспішають пропонувати українкам роботу з прибирання своїх домівок.

"Зараз в тій ситуації ані виїхати в Україну, ані тут шукати роботу. Бо всі бояться взяти когось з вулиці. Чи когось, кого вони не знають, що незнана особа, невідомо з ким контактує, невідомо, як їздить транспортом публічним", – додає Леся Костіна, українська працівниця.

За оцінками аналітиків, за перший тиждень пандемії третина українських трудових мігрантів у Польщі втратили роботу. У скрутній ситуації опинилися ті, хто працював у готелях, ресторанах та сфері обслуговування. Частина українців одразу виїхали додому, решта чекали чи шукати іншу роботу.

Два тижні тому Польща послабила карантинний режим і відкрила готелі та ресторани. Та далеко не всі українські працівники повернулися на робочі місця. Через низький попит на внутрішній туризм і закриті кордони, готелі не працюють на повну силу. Не всі кафе витримали карантинне закриття. Тому не поспішають повертати на роботу весь персонал. Марті Когут так і не зателефонували з готелю, в якому вона працювала раніше. Їй пощастило знайти роботу в магазині.

"Зараз говорити про роботу в готелі не йде. Ну наразі робота гарна, мені подобається. Богу дякувати, я маю житло і маю надію, що до кінця моєї візи мені вдасться щось заробити", – каже Марта Когут, українська працівниця.

Найбільше українців чекають у сільському господарстві, але туди їхати хочуть не всі.

Польські фермери нині готові дати роботу всім, хто втратив її через пандемію. Натомість українці, які працювали в готелях, ресторанах та сфері послуг, шукають підробітки або перечікують. Бо більшість з них починали свій трудовий шлях у Польщі з полів, знають, яка ця робота тяжка і назад повертатися в сільське господарство не хочуть.

В той час, коли частина українців роботу втрачає, для інших – навантаження під час карантину зросло. Стабільна робота, де зараз бракує українців – це склади, логістика, харчова промисловість.

"Посилки, які вже відсортували, завантажуємо в машину. Робота від 8 годин до 14 годин. Залежно від того, чи хочеш заробити – заробляєш. Роботи в 2 рази більше і там усе завалено", – каже Володимир Беспалов, український працівник.

Попри труднощі, 80% українців і далі хочуть залишитися працювати в Польщі. А влада намагається усіляко запобігти поверненню заробітчан додому – автоматично продовжує легальне перебування українцям на час карантину, відновлює видачу робочих віз і дозволяє проходити двотижневий карантин на полях сезонним працівникам. Польська влада обіцяє йти назустріч інтересам українських заробітчан, щоб утримати їх у країні, адже від цього залежить економіка держави.

Маргарита Ситник, Ян Крючковський, з Польщі, "5 канал"

Попередній матеріал
Це влізання ще далі головою у петлю – Климпуш-Цинцадзе про створення ТСК через "плівки Деркача"
Наступний матеріал
Геращенко розповіла, як команда Зеленського впливає на перемовини в Мінську – "Гончаренко рулить"
Loading...
В Євросоюзі визначили вимоги для авіапольотів після пандемії

В Євросоюзі визначили вимоги для авіапольотів після пандемії

На Харківщині за добу від COVID-19 одужала рекордна кількість людей

На Харківщині за добу від COVID-19 одужала рекордна кількість людей

Метро, наземний транспорт і дитсадки: коли що запрацює в Києві

Метро, наземний транспорт і дитсадки: коли що запрацює в Києві

У Києві за добу захворіли 65 людей, зокрема 7 лікарів – мапа захворюваності

У Києві за добу захворіли 65 людей, зокрема 7 лікарів – мапа захворюваності

Буковина поки не переходитиме на наступний етап послаблення карантину – голова ОДА

Буковина поки не переходитиме на наступний етап послаблення карантину – голова ОДА

Як схуднути під час карантину: поради британського дієтолога

Як схуднути під час карантину: поради британського дієтолога