Північна Македонія, Скоп'є
Північна Македонія, Скоп'є 5 канал

Греція 26 років вимагає перейменувати сусідню державу – Македонія пішла на поступки

До ООН країну приймали під умовною назвою "Колишня Югославська Республіка Македонія". Через відмову змінити назву Греція навіть запровадила проти сусіда торговельне ембарго, блокувала вступ до НАТО і зближення з Євросоюзом

Македонія пішла на перші поступки Греції – уряд країни перейменує головний аеропорт столиці та автомагістраль, яка сполучає кордони двох країн. Про перші кроки до компромісу між Афінами і Скоп'є, та чому Греція проти офіційного використання назви країни "Македонія" – в сюжеті "5 каналу".

11-метрова статуя Александра Македонського височіє на п'єдесталі в центрі столиці Македонії – Скоп'є. Її встановили сім років тому попри невдоволення та протести з боку Греції. Вона є одним із символів майже 26-річного протистояння двох країн.

Уряд Македонії погодився піти на перші поступки заради дружби. Вирішили перейменувати головний аеропорт столиці, який назвали на честь Александра Македонського. Якою буде нова назва, ще не вирішили. Перейменують також автомагістраль, яка з'єднує кордони двох країн. Віднині шосе називатиметься "Дружба". Таке рішення озвучив прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв.

Напередодні він зустрівся з грецьким колегою Алексом Ципрасом на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Це була перша зустріч прем'єрів за останні сім років. Переговори в кулуарах тривали близько трьох годин. Згоди врешті дійшли, але пересічні македонці з таким рішенням не згодні.

"Я рішуче проти перейменування. Якщо моє ім'я Томіслав, як мене можна назвати інакше? Ми завжди називалися македонцями. Я не розумію, чому зараз ми маємо щось змінювати", – розповідає мешканець Скоп'є.

Суперечки між двома країнами тривають уже майже 26 років. Афіни заперечують право сусідньої держави на назву Македонія через те, що на території Греції розташований однойменний регіон. Наполягають додати до офіційної назви країни слово "Нова" чи "Верхня".

"Це місто Александра Великого та його батька Філіпа. Ніхто не може це заперечувати. Це територія Греції. І це – справжня Македонія", – вважає мешканець грецького міста Пела Аргайрис.

Спочатку Македонія займала велику територію. Але після Балканських воєн початку XX століття її поділили між собою Греція, Болгарія і Сербія. Поки Македонія була у складі Югославії, претензій щодо назви не висували. Конфлікт спалахнув 1991 року після проголошення незалежності. Тимчасовим компромісом стало використання на міжнародному рівні назви "Колишня Югославська Республіка Македонія" (КЮРМ).

Саме під цією умовною назвою країну прийняли до ООН. Але оскільки сама Македонія не поспішала зі зміною назви, то Греція спочатку запровадила проти неї торговельне ембарго. Потому – блокувала вступ країни до НАТО і зближення з Євросоюзом.

"Я не думаю, що Македонія відмовиться від своєї назви. Навряд чи народ країни коли-небудь погодиться на це", – зауважив спеціальний представник ООН щодо суперечки між Грецією і КЮРМ Метью Німіц.

А віце-прем'єр Македонії з євроінтеграції наголошує: "Ми прагнемо знайти компроміс. Ми відкриті до діалогу. І я думаю, грецька сторона цього прагне так само".

Нині є декілька варіантів нової назви для країни. Компромісний варіант – Верхня або Північна Македонія, чи Республіка Македонія Вардар, за назвою найбільшої річки в країні. Нову назву країни пропонують обрати громадянам на референдумі.

Вероніка Орєхова, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

Формально і без формальностей: Українська делегація за лаштунками форуму в Давосі – фото

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Знайти бомбу і ліквідувати терористів": як проходить навчання протидиверсійної групи ВМС ЗСУ
Наступний матеріал
Проект на понад $1 млн: у Києві відкрили перший центр кібербезпеки
Loading...