Життя на карантині: як вижити в самоізоляції й не збожеволіти

Позитиви року 5 канал / Час. Підсумки тижня
Коронавірус максимально прискорив перехід життя в інтернет і дозволив людям приділити більше уваги собі

Нова забава. Яку маску одягнути на перше побачення? Новий лайфхак. Як відкрити пакетик у супермаркеті й не слинити пальці? І нарешті рай для соціопатів. Можна спокійно стояти у черзі й не чути, як хтось на відстані сантиметра дихає тобі у вухо. Не шукаймо у 2020 році лише погане. Нові коронавірусні правила не завжди були неприємними. Навпаки, вони були і корисними для нас. Як то кажуть, карантин познайомив нас із собою. Ми проводили більше днів із нашими рідними. У нас з'явилося більше вільного часу на самих себе. Чимало людей почали займатися самоосвітою, зокрема вивчати англійську. Також коронавірус максимально прискорив перехід життя в інтернет.

Він показав нам, що кордонів не існує, ані в житті, ані в бізнесі. Бо відвідати Віденський театр, провести переговори або укласти контракт на мільйон можна не покидаючи не те що країну, а й власну квартиру. І це виявилося зручно. Настільки, що може залишитися з нами й надалі. Про рік позитивних змін – у сюжеті "Підсумків". 

Про те, що коронавірус – хвороба незвичайна й не досить приємна, ми всі вже знаємо. Вона раз і назавжди змінила світ. І це факт. Однак зміни ці не лише негативні. У всьому є свої плюси.

Так, через пандемію коронавірусу китайській владі довелося закрити більшість заводів і фабрик. Як наслідок, повітря над територією країни стало на 30% чистішим. Таку тенденцію спостерігали не лише в Китаї. Озоновий шар почав відновлюватися над усією планетою. Що стосується тієї ж таки Піднебесної, то в місті Шеньчжень заборонили продавати та вживати в їжу м'ясо собак і котів. Там переконані, що "нульовий пацієнт" заразився на одному з ринків, де торгували м'ясом невідомого походження.

Природа втішилася. У Венеції вперше за багато років вода в каналах стала настільки прозорою, що до них повернулися риба й білі лебеді. Це лише невелика кількість позитивних моментів, до яких привела пандемія у всьому світі. 

Ринок у Китаї
Ринок у Китаї5 канал / Час. Підсумки тижня

Коли українців зачинили в чотирьох стінах, у них одразу з’явився час на те, що раніше завжди відкладалося. І, відповідно, попит на музичні товари, ігри та цікавинки з секс-шопів зріс. Знайшовся час зазирати і в такі магазини. Це загальносвітова тенденція. Серед нових трендів – інтимні антисептики, парфуми з феромонами та костюми медсестер. На них попит збільшився і в Україні. Щоправда, лише в магазинах, які працювали в інтернеті. Такий вид продажу став надпопулярним під час локдауну. Інтернет-магазини з'явилися на будь-який смак, асортимент розширився, а онлайн-робота призвела до іншого позитивного моменту.

Не паперові гроші, а електронні. Україну остаточно накрила хвиля безготівкового розрахунку. В кафе, магазинах і навіть у маршрутках. Оплата в один пік. Тепер у київських маршрутках, які курсують від станції метро "Позняки" до вулиці Олени Пчілки, можна заплатити за поїздку безконтактно.

"Я можу спокійно зайти, взяти цю картку і розплатитися. Не маючи жодних коштів з собою в руках. Тому що я розумію: на них купа інфекцій, купа бактерій. Навіщо воно мені взагалі потрібно? І наскільки це зручно і наскільки це швидше", – розповіла журналістка "5 каналу" Валерія Павленко.

А ще в тому ж таки транспорті люди почали більше звертати увагу на соціальну дистанцію.

"Я не хвилююся, що мені дійсно там хтось чхне в обличчя або кашляне. Тому що люди в масках стоять! І ти дійсно відчуваєш себе в безпеці", – додала Валерія.

Під час карантину дистанція не тільки в громадському транспорті, а ще й в садочках, школах, університетах. Навчальні заклади пішли в інтернет.

"Мені дуже подобається навчання дистанційно, коли я можу обирати, коли я навчаюся, що я роблю. У мене менше часу тратиться на те, щоб просто підготуватися. Я роблю все це. Не знаю, продуктивнішою стаю", – наголосила студентка-другокурсниця Софія.

Ринок у Києві
Ринок у Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Продуктивність збільшилася, а стрес зменшився. Іспити студенти складали онлайн. А багатьом відтермінували захист дипломних робіт. Випускники отримали більше часу для підготовки, а школярі – більше часу побути з батьками й, будемо відвертими, побайдикувати. Карантин закрив вдома та водночас відкрив очі дорослим: школи – це не тільки нові штори, меблі та ремонти, а й місце, де дають ті знання, яких у батьків немає.

"Батьки почали цікавитися знаннями й тим, чому діти ходять до школи. Змінився пріоритет, раніше хотіли покращити форму школи, зовнішнє, то тепер їх цікавить зміст школи. І це дуже важливий такий позитив і зрушення. І оцей карантин, якби його не було, його варто було придумати, щоб батьки переключилися", – зазначив співзасновник ГО "Батьки SOS" Роман Бондаренко.

Дистанційним стало не тільки навчання. Відтепер можна не стояти в черзі в поліклініці. Сімейний лікар також може проконсультувати онлайн. Наприклад, порадить, що робити, якщо через коронавірус зник нюх.

"Вірус викликає сухість слизових, яка також сприятиме тому, що рецептори будуть руйнуватися, будуть пошкоджуватися й поступово, коли відновиться сама слизова, відновиться відчуття запахів і смаків. Можливо, для когось це буде гарним стимулом позбавитися шкідливих звичок у харчуванні", – пояснив сімейний лікар Віталій Щуренко.

Українці отримали шанс стати нацією здорового харчування. Яке, до того ж, дуже допомагає захистити імунітет від усіляких хвороб. Якість життя залежить тільки від нас самих, українці довели, що можуть мінус перетворити на плюс. Безробіття, особливо в сфері обслуговування, змусило думати й змінювати професію, шукати нові способи заробітку. Хтось хобі перетворив на бізнес. А що ж робити тим, хто не наважився ризикувати і відкривати власну справу? Команда "Підсумків" рушила до фахівців, щоб дізнатися, чи є на ринку праці вільні вакансії.

Головна ялинка України
Головна ялинка України5 канал / Час. Підсумки тижня

"Великих змін з початку карантину та запровадження адаптивного карантину не відбувається", – зазначила PR-менеджерка WORK.UA Каріне Макіян.

І нас запевнили: робота є. За статистикою державної служби зайнятості, з березня і до листопада майже 300 тис. безробітних мають змогу поповнювати свій гаманець.

"Найбільше вакансій з'являється в категоріях "продавці, консультанти, менеджери з продажів, бухгалтери, водії, вантажники". Це ті професії, які були популярними та найактуальнішими навіть до карантину", – додала Макіян.

Та й навіть після закінчення пандемії ці ж професії залишатимуться на піку популярності. Головне – не боятися змін. Так, сім'я музиканта й артистки драмтеарту через коронавірус перетворилася на сім'ю блогерів. Жоден вірус не зміг приборкати творчі таланти сім'ї. Разом із дітьми Ярославою та Макаром створювали гумористичний контент про небезпеку коронавірусу, як правильно носити маски та як пережити карантин.

2020 рік був нелегким. Він приніс багато потрясінь і викликів. Та найголовніше, що він нам подарував, – це можливість приділити більше уваги своїм рідним та близьким. А ще побути наодинці із собою. Ми можемо прислухатися до себе, зрозуміти свої бажання-потреби й стати трішечки щасливішими у 2021-му.

Юрій Пугач, Едвард Білінський, "Час. Підсумки року"

Попередній матеріал
Бізнес на карантині: як пандемія вплинула на ринок праці
Наступний матеріал
"Темні часи": як карантин вплинув на культурне життя України в 2020 році
Loading...