Рік із COVID-19: як усе починалося та що буде далі

Коронавірус 5 канал / Час. Підсумки тижня
Пандемія коронавірусу стала основною подією 2020 року

Він змінив наш штиб життя, змінив наше спілкування, наші звички. Він став найпопулярнішим пошуковим запитом в інтернеті у 2020-му. Але він і добряче нас втомив, навіть роздратував. Звісно, йдеться про коронавірус. Ми жили з ним увесь рік. І говорили про нього настільки часто, що наші журналісти, навіть які ще не хворіли, вже напам'ять вивчили симптоми хвороби і в подробицях дослідили, як він вплинув на наше з вами життя. Ми й сьогодні будемо чимало про нього згадувати. Про це – у сюжеті "Підсумків".

Китай, 2003 рік. Країною розлітається невідома раніше вірусна інфекція – атипова пневмонія, тяжкий гострий респіраторний синдром. Скорочено – САРС. Його спричиняє коронавірус, що поширився від кажана – до тварин, яких у Китаї споживають у їжу, і так передався людині. Через 16 років історія повторюється. У Китаї наприкінці 2019 року фіксують спалах нової, вкрай заразної коронавірусної хвороби – COVID-19.

У 2020-му новий вірус став уже не епідемією, а пандемією, загрозою глобального значення. Штам вірусу 2003 року вдалося стримати за 8 місяців. 2020-го, через рік після першого спалаху хвороби, ніхто не наважується робити прогнози.

"Пів року тому ніхто не міг уявити, як зміниться світ і наше життя через коронавірус. Ми всі хочемо, щоби пандемія завершилася. Ми всі прагнемо повернутися до нормального життя. Але сувора реальність полягає в тому, що кінець пандемії настане нескоро", – заявив голова ВООЗ Тедрос Адханом Ґебреєсус.

Тедрос Адханом Гебреєсус
Тедрос Адханом Гебреєсус5 канал / Час. Підсумки тижня

Нульовою точкою, звідки коронавірусна інфекція поширилася світом, уважають китайське місто Вухань. І місцевий ринок, де продавали живих тварин на їжу. Від котроїсь із них вірус міг передатися далі й дійти до людини. Спалах незвичної хвороби ще у грудні 2019 року помітили китайські лікарі. Серед них офтальмолог Лі Веньян, який намагався попередити про атипові випадки своїх колег. Поліція змусила лікаря мовчати, щоб не спричинити паніку. Зрештою, лікар і сам помер від коронавірусу. Вірус поширювався так стрімко, що Китай мусив визнати: нова хвороба таки існує. І вжити заходів. За зволікання зазнав нищівної критики.

"Ми в будь-якому разі притягнемо Китай до відповідальності. Ми розпочали власне розслідування причин пандемії й не довіряємо інформації китайського уряду. Якби Пекін надав вичерпну інформацію, вірус вдалося б зупинити ще на початку його поширення", – заявив президент США Дональд Трамп.

Від кінця січня на карантин закрили і Ухань, і всю провінцію Хубей. Це допомогло стримати епідемію, але лише частково й ненадовго. Вірус розносився світом. Спочатку його привозили люди, які поверталися з Китаю. Авіасполучення з Піднебесною зупиняють. Евакуйованих звідти громадян на батьківщині зустрічають з острахом, карантин для них обов’язковий.

Спочатку COVID-19 фіксують у сусідніх із Китаєм Південній Кореї, Таїланді, Японії. Одним із перших осередків масового спалаху коронавірусної інфекції стає японський круїзний лайнер "Даймонд Принсес" із кількома тисячами людей на борту. Вже тоді інфекціоністи застерігали, що до спалаху епідемії не готовий ніхто.

"З’ясувалося, що круїзний корабель геть непридатний для інфекційного контролю. Не було розмежування між "зеленою" зоною, вільною від інфекції, й "червоною" зоною, яка потенційно може бути зараженою вірусом", – пояснив професор, фахівець з інфекційного контролю у шпиталі університету Кобе Кентаро Івата.

Лікарня в Італії
Лікарня в Італії5 канал / Час. Підсумки тижня

25 січня коронавірус уперше виявляють у Європі, а саме – у Франції. Інфікований чоловік – китайського походження, який їздив по роботі до Уханя. Інфекція розноситься й іншими країнами ЄС. 31 січня COVID-19 дістається Італії. І саме ця країна стає найбільш постраждалою від нового коронавірусу європейською державою. Увага усього світу прикута до переповнених італійських лікарень та моргів, до військових машин, що допомагають вивозити труни. Всі шукають відповідь на запитання "Чому Італія?" та "Хто наступний?" А італійська влада запроваджує суворий локдаун. Слідом  за Італією COVID-19 найстрімкіше поширюється в Іспанії, Німеччині, Великій Британії та Франції. На карантині завмирає вся Європа. Переповнені лікарні та спорожнілі міста, там, де колись гуляли тисячі туристів.

Зачинені музеї, кінотеатри, салони краси та спортзали – всі місця масового скупчення людей. Заклади харчування працюють на винос або ж не працюють узагалі. Зупинене сполучення між країнами. Така ситуація не лише в Європі. Сполучені Штати наздоганяють Італію та Китай і стають першими у світі за кількістю хворих на коронавірус. До кінця року кількість інфікованих тут наближається до 18 млн. Боротьбу з коронавірусом називає своїм пріоритетом і новообраний президент США Джозеф Байден.

"Мої перші сто днів на посаді не зупинять COVID-19. І я не можу цього обіцяти. Але ми не одразу занурилися в цей хаос. І не одразу з нього вийдемо. Потрібен час. І я абсолютно переконаний, що через 100 днів ми змінимо перебіг хвороби", – заявив він.

Париж, Франція
Париж, Франція5 канал / Час. Підсумки тижня

Улітку загальна кількість інфікованих у США стала зростати. У Європі ж, навпаки, пішла на спад. Уряди послаблюють обмеження й відкривають кордони. Рішення нагальне й через економічні втрати від локдауну. Європейські країни оживають у "новій нормальності".

"Карантин буде послаблено, але це не означає, що можна нехтувати заходами безпеки. Медичні маски стануть обов'язковими у транспорті, магазинах та інших громадських місцях. Жодних обійм та рукостискань. Обов'язковою залишиться соціальна дистанція щонайменше один метр", – заявляє прем'єр-міністр Франції Едуар Філіп.

Ціла планета чекала літа як пори, що, ймовірно, позбавить світ від коронавірусу, але дива не сталося. Із настанням осені, ближче до зими, на хвилі сезонних хвороб коронавірус знову почав завойовувати планету. Одна за одною країни повідомляють про другу хвилю й повертаються до карантинних обмежень. Спочатку не таких суворих, як навесні. А потім – до дедалі суворіших. Їх дотримання контролює поліція.

"Зима буде складною. Попереду чотири довгі важкі місяці. Але вони завершаться. Заходи, яких ми маємо вжити зараз, є прийнятними, необхідними і пропорційними. Ця пандемія медичний, соціальний, політичний і психологічний тест. Ми зможемо його пройти лише згуртовано і з бажанням обмінюватися думками, прозоро і відкрито", – заявила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Серед держав-лідерок за кількістю інфікованих і померлих від коронавірусу після США – Індія, Бразилія та Росія. Як і у Штатах, кількість хворих тут обчислюється мільйонами. Населення критикує владу за повільне реагування на початку пандемії й за малу допомогу найбільш уразливим верствам. У бік Росії лунала не лише критика, а й підозри, чому хворих так порівняно мало. Чи не була статистика заниженою? Президента Бразилії, який сам перехворів на COVID-19, критикують за скептичне ставлення до пандемії. Маючи інфекцію, він навіть знімає маску перед журналістами.

Тим часом у Китаї, де вперше зафіксували коронавірус, ситуація стабільна. Кількість інфікованих росте незначно, на кілька десятків людей на добу. Тільки от ринок в Ухані досі зачинений. На початку 2021 року сюди вирушить команда лікарів під егідою ВООЗ. Вони мають встановити точне походження коронавірусу, щоби такий сценарій ніколи не повторився. Більшість країн Європи й світу зустрічають свята на карантині. А на 2021 рік людство має кілька прогнозів. Перший – це чергова хвиля пандемії, другий – перемога над коронавірусом завдяки вакцинації.

Нонна Стефанова, "Час. Підсумки року"

Попередній матеріал
Перший інфікований, карантин і медики з голими руками – як коронавірус потрапив в Україну
Наступний матеріал
Боротьба з коронавірусом та ситуативні союзи: провали й перемоги Верховної Ради у 2020 році
Loading...