На третій рік повномасштабної війни стає дедалі більше українок, які хотіли б служити за контрактом. Як повідомили в Міноборони, п'ята частина всіх звернень до рекрутингових центрів – від жінок. Найбільшим попитом користуються тилові професії: кухарки, діловоди та бухгалтерки. Але є й ті, хто готовий їхати на фронт. Хто ці безстрашні жінки та як долучитися до війська – у матеріалі нашої Марії Дрозд.
Жінок, охочих воювати, більшає. Такий висновок зробили в Міністерстві оборони. Серед усіх звернень до рекрутингових центрів української армії 20% надходить від жінок. Однак не всі наважуються вирушити на службу.
"До нашого центру звернулося доволі таки багато жінок, але більшість – за консультацією. Служити – можливо, 10%. Основні питання стосуються служби", – розповіла рекрутерка Центру рекрутингу української армії Наталія.
Наразі в Києві існує лише один рекрутинговий центр, його створили в травні цьогоріч. Значний наплив людей тут відчули під час періоду оновлення даних військовозобов'язаних, кажуть рекрутери. Втім зараз людей поменшало. Переважно приходять чинні військовослужбовці або охочі проконсультуватися.
На сьогодні в Україні створено більш як 30 таких рекрутингових центрів. До кінця року Міноборони планує збільшити їх кількість до пів сотні. Перше, що треба зробити, щоб мобілізуватися або укласти контракт із ЗСУ, – це, власне, прийти до рекрутингового центру. Потім разом із фахівцем обрати посаду в Силах оборони відповідно до ваших навичок і вподобань. Відтак треба буде пройти співбесіду з представником військової частини. І якщо все успішно, оформитися в ТЦК.
Усі ці етапи пройшла пані Леся. Щоправда, свою заявку подавала онлайн. Жінка має фах харчового технолога, тривалий час працювала на м'ясокомбінаті. Тому з професією у війську визначилась одразу: працюватиме кухарем.
"От зараз на моїй посаді в 26-й бригаді працює чоловік, сильний, здоровий. Він стоїть на кухні. Це якось нелогічно. Краще він піде і буде розвантажувати снаряди або інші завдання виконувати, а я стану, візьму ножі та буду забезпечувати наших воїнів здоровою, якісною, смачною домашньою їжею", – вважає рекрут Леся Шаргут.
Леся родом із Житомирської області, тому твердо хоче до земляків, у 26-ту артилерійську бригаду. Каже, із майбутніми побратимами і посестрами вже контактувала. Зараз проходить військово-лікарську комісію, а незабаром вирушить на навчання.
"Я вже відчуваю, що я з ними. Хочу якнайшвидше до них поїхати і бути їм опорою та допомогою. Звісно, що буде навчання, тому що кухар кухарем, але в першу чергу я – солдат. Я повинна виробити певні навички, розуміти, що таке зброя і як з нею поводитися", – зауважила Леся.
Також військовослужбовиця 26-ї артилерійської бригади ЗСУ Олена сказала:
"Надзвичайно вмотивована жінка. Активна, позитивна. Незалежно від того, чоловік це чи жінка, ми досить часто кажемо людям – ні. Людина може бути вмотивована і з великим бажанням долучитися до боротьби, але певні фізичні показники чи якісь особисті, соціальні, наприклад, маленькі діти, яких немає на кого лишити. То занадто велика жертва. Подекуди змушені відмовити, але якщо людина усвідомлена, що вона робитиме у війську, чи вона до того готова, ми завжди готові прийняти".
За словами військовослужбовиці, жінки на фронті потрібні так само, як і чоловіки. Але тільки ті, хто усвідомлює ризики і справді може і хоче бути корисними.
"У нашій бригаді є прекрасні жінки, якими я пишаюсь, і які вже досить довго на бойових посадах. Є багато жінок, які перебувають у тилу, і теж, я вам скажу, це дуже важливо. Це жінки, ті самі кухарі, які виїжджають з хлопцями в район виконання бойових завдань і великі фізичні зусилля докладають для того, аби вони були ситі і в них була хоча б крапелька тепла і дому навіть з тією самою гарячою їжею", – поділилася військовослужбовиця 26-ї артилерійської бригади ЗСУ Олена.
Як кажуть рекрутери, саме тилові професії, як-от кухар, діловод чи бухгалтер, найпопулярніші серед жінок. Чоловіки ж більше намагаються податися в оператори БПЛА чи розвідники. Однак самому обрати підрозділ і посаду можна лише за добровільним бажанням піти служити. Проте, наголошують кожному, в армії немає жодної посади, яка не була б важлива.
Марія Дрозд, Ігор Костюк, "5 канал"
Читайте також: у Дніпрі відкрили рекрутинговий центр – які вакансії в легендарному підрозділі "Холодний Яр".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.