авіакатастрофа
авіакатастрофа 5 канал

Збиття Boeing 737: хто має понести відповідальність та чи можливо, що в літак влучили випадково – сюжет

Читайте по-русски
В Тегерані наполягають: в оператора протиповітряної оборони був несправний зв’язок, тож він не зміг зв’язатися із вищим керівництвом

Глава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що міністри закордонних справ п’яти країн, громадяни яких загинули у катастрофі літака "МАУ", цього тижня проведуть зустріч у Лондоні. Мають обговорити кроки, здійснені для покарання винних. Офіційна версія Ірану така – в "Боїнг" влучили помилково. Наскільки це можливо, розпитувала в експертів Єва Ніколашвілі.

"На жаль, ракети, випущенні через людську помилку, вбили 176 осіб", – сказав президент Ірану Хасан Рухані.

В український "Боїнг" влучили помилково. Саме такою є офіційна версія Ірану. Наскільки можна вірити таким словам – питаємо в українських експертів.

"Це звичайний зенітно-ракетний комплекс, в якому є РЛС – радіолокаційна станція, яка визначає ціль. Посилає сигнал і отримує відповідь і за цим визначає напрямок і відстань до цілі. І тому справді переплутати крилату ракету і великий "Боїнг", особливо на такій відстані, особливо в районі міжнародного аеропорту – ну фактично неможливо, – переконаний заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Також у Тегерані наполягають: в оператора протиповітряної оборони був несправний зв’язок, тож він не зміг зв’язатися із вищим керівництвом, а на ухвалення рішення випускати ракети чи ні – мав лише 5 секунд.

"Якщо вони дійсно не мають, чого приховувати, вони можуть виділити саме той фрагмент записів чи якийсь інший фрагмент тої технічної інформації, яка може надати максимум інформації стосовно того, що відбувалося в той момент. Якщо їй є, що приховувати, вона намагатиметься сказати чи повідомити, що оператора не було зв’язку із вищим командуванням, що оператору потрібно було ухвалювати за 5 секунд рішення", – заявив Михайло Самусь.

Помилково чи навмисно – уникнути відповідальності за трагедію Ірану не вдасться, вважає юрист-міжнародник Микола Юрлов. За його словами, в будь-якому разі Тегеран відповідальний за те, що не подбав про безпеку цивільної авіації.

"Це добре, що вони визнали, але поки що їхні твердження про те, що це було ненавмисно, можна тлумачити по-різному. Поки триває переговорний процес і триває розслідування, ми не знаємо всіх подробиць, нам ще зарано робити повноцінні висновки з цього", – каже юрист-міжнародник Микола Юрлов.

авіакатастрофа
авіакатастрофа5 канал

В Україні справу про авіакатастрофу "Боїнга" розслідуватимуть за трьома статтями: порушення правил безпеки, умисне вбивство, умисне знищення або пошкодження літака. Згодом цю справу можуть розглядати в українському суді. Окрім того, можливі процеси й в міжнародних.

"Все залежатиме від того, наскільки іранська влада піде на добровільні відшкодування збитків. Якщо ж суди будуть неминучі – це буде або іранський суд, як свого часу судилися по збитому ТУ-154 в Україні, так це можуть бути і міжнародні суди з подальшим виконанням рішення іноземних судів", – прокоментував адвокат з авіаційного права Роман Марченко.

Міністри п’ятьох країн, чиї громадяни загинули в небі на Іраном, цього тижня планують зустрітися в Лондоні.

авіакатастрофа
авіакатастрофа5 канал

"Ми не хочемо, щоб хтось вказав на якогось солдата нижчої ланки і сказав, що це той хлопець, який натиснув кнопку. Це – відповідальність уряду Ірану. Ми повинні розкопати, хто дав наказ, хто натиснув кнопку. Всіх цих людей слід покарати. Ми хочемо, щоб українські фахівці провели повне розслідування записів чорних скриньок. Іранська сторона зобов’язалася віддати чорні скриньки нам. Поки що в нас немає конкретної дати, коли це станеться. Ми наполягаємо на негайній видачі чорних скриньок", – заявив міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

Окрім того, в РНБО повідомили: голова іранської слідчої групи щодо катастрофи літака МАУ має приїхати до України.

Єва Ніколашвілі, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Телеміст "Разом до перемоги": відома литовська виконавиця й кримська татарка заспівали українською – відео
Наступний матеріал
Остаточна версія документа про ринок землі: що змінилося перед другим читанням – сюжет
Loading...

У Лондоні зустрінуться глави МЗС 5 країн, громадяни яких загинули в аварії МАУ – подробиці

Іран погодився все компенсувати після авіакатастрофи – Данілов

У мережі опублікували відео ймовірного пуску ракети, що влучила в літак

Останні слова пілотів і брехня Ірану: головні заяви керівництва МАУ

Офіс президента опублікував фото доказів збиття літака МАУ

Брифінг президента МАУ щодо авіакатастрофи рейсу PS752 – відео