Ветеран
Ветеран 5 канал

Замість "гризти граніт науки" – пішов на Донбас: історія ветерана АТО, який створив ІТ-компанію

Читайте по-русски
Їхніми студентами були ветерани від 18 до 60 років, які служили у 40 різних підрозділах

Олександр Коба з Полтави, ветеран-айтішник, громадський активіст, художник і засновник академії програмування для учасників бойових дій, вважає, що пільги погано впливають на ветеранів. І закликає побратимів рухатися вперед і займатися тим, що приносить задоволення. Не боятися створювати бізнес і підтримувати таким способом інших. Подробиці – у матеріалі кореспондентки "5 каналу" Яни Холодної.

Він мав викладати історію та філософію, досліджувати архетипи, працювати у кузні. Однак травень 2014 року кардинально змінив ці плани. І замість "гризти граніт науки" – пішов на Донбас відвойовувати захоплені ворогом території.

"У "Дніпро-1" прийшов у травні 2014 року, звільнився навесні 2016 року", – розповів ветеран-підприємець Олександр Коба.

Основним місцем дислокації були Піски під Донецьким аеропортом, там отримав поранення. Але додому не повернувся. Демобілізувався аж через 2 роки.

"Після повернення я вже не зміг займатися ковальством, як я займався до війни. І я не міг піти в аспірантуру по філософії, бо місць уже не було. Перші місяці я взагалі нічого не хотів", – сказав Олександр Коба.

Так було, аж доки товариш не порадив йому піти на курси програмування, де залишалося лише 1 місце для ветерана АТО.

"Вирішив спробувати, подати свою кандидатуру, пройшла. Потім пішов на інший курс і по суті з 2016 року я постійно навчаюсь", – зазначив ветеран-підприємець.

Згодом це переросло в бізнес. Зібралися побратими, і так народилася компанія IT BRO, якій у травні виповнилося 3 роки. Їхня команда – 8 людей, які працюють з різних куточків України.

"Це як Brothers in Arms у світі "айті", тобто ми перенесли сюди наші цінності і по суті ми транслюємо на роботу з нашими клієнтами", – наголосив Олександр Коба.

У середньому за рік у них замовляють щонайменше 80 проєктів. Це сайти, онлайн-майданчики, невеликі інтернет-магазини. 60% клієнтів – це українські компанії, решта проєктів із-за кордону. Росіянам – зась. Хоча пропозиції і були, але з ними принципово не працюють.

"Ми – вояки для ваших проєктів. Це значить, що ми готові битися за ваш проєкт і ми принесли в бізнес цінності з АТО в тому, що ми будемо шукати краще рішення, ми не погодимося на якесь посереднє рішення", – розповів ветеран-підприємець Олександр Коба.

Одним із замовників компанії IT BRO є Андрій Печериця, цінує ті цінності, які пропагує команда Олександра.

Олександр провів екскурсію своїм невеличким офісом у Полтаві. Тут є все необхідне для того, аби працювати по 12-15 годин на добу. Меблі, зроблені власноруч. Гітара для відпочинку. І картини,які наш герой пише в перервах між кодуванням. Каже, що це теж свого роду терапія, яка рятувала його після війни.

"Я зрозумів, що для мене це такий спосіб повернення як опинитися тут і зараз, ні про що не думаєш і залишаєшся в моменті", – зазначив ветеран-підприємець.

Залишатися в такому стані допомагає ще й соціальна активність, започаткована Олексою з командою "IT BRO Академія" досить популярна у ветеранському середовищі. Безплатні курси пройшли 600 учасників бойових дій. Якби монетизувати, каже Олександр, це мільйони гривень. Але її створювали не для заробітку.

"Ми даємо ветеранам можливість спробувати, пояснюємо, що айті – це не панацея, ви можете спробувати. Якщо вам це зайде, ми вас спробуємо підтримати на цьому шляху. Якщо не зайде – ви зрозумієте, що це не ваше і не будете витрачати гроші в якійсь компанії", – розповів Олександр Коба.

Їхніми студентами були ветерани від 18 до 60 років, які служили у 40 різних підрозділах. Деякі вже працюють у міжнародних компаніях.

"Я не прихильник оцих виплат, я вважаю, що соціалка вона розбещує ветеранів. Ясно, що вона може людину в якийсь момент підтримати, коли вона повернулася. Але на постійній основі я думаю, що це удар по бюджету і тобі дадуть 100 доларів, але вони тебе не спасуть. Треба самому щось робити", – сказав ветеран-підприємець.

Олександр Коба мріє про велику компанію, в якій працюватимуть тільки ветерани. Мотивує інших тим, чого навчила його війна, – цінувати кожну мить і робити те, що приносить задоволення. 

"Я стараюсь кожного дня бути щасливим: на війні старався, і тут стараюсь", – наголосив Олександр.

Читайте також: як ветерани повертаються до мирного життя після війни – історії "Сайгона" та Марка Мельника.

Яна Холодна, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Ви нас не кинули": як у Криму кримські татари реагують на закон про корінні народи
Наступний матеріал
"Із 2019 року значно сповільнився процес розвитку української армії" – генерал Забродський
Loading...

"Необхідно підтримувати підприємницьку діяльність колишніх воїнів" – очільниця Міністерства у справах ветеранів

Звільнений кіборг "Рахман" не підтвердив версію про навмисне затягування його обміну

"За життя боровся шість років": помер доброволець Роман Кубишкін

Справа проти Погребиського: суддя раптово пішов у відпустку, засідання втретє переносять

Ветерану АТО Пекельному, який смертельно поранив нападника, пом'якшили запобіжний захід

Добровольці з навичками спецпризначенців: історія батальйону "Миротворець" – "Невигадані історії", ч. 1