Гриби
Гриби Shutterstock

Як збирати гриби та не отруїтися ними: поради лісівників та лікарів

Читайте по-русски
В разі появи тривожних симптомів після вживання грибів лікарі радять викликати швидку

Грибний сезон у розпалі. Із початком осені на тихе полювання українці ходять цілими родинами. Кажуть, це багаторічна сімейна традиція. Лікарі ж тим часом укотре закликають бути обережними і ретельно обирати здобич. На тихе полювання вирушили і наші волинські кореспонденти. Як збирають та заготовлюють гриби, дізнавався журналіст "5 каналу".

Зоя Гаврилюк – на тихому полюванні від самого ранку. Розповідає, що гриби в цьому місці збирає змалку. Знає тут мало не кожне дерево.

"Бачите, тут заховався, я знаю, хочеться мені сюди піти, бо тут гриби завжди беру. Якщо знайшла одного гриба – я вже місце це не кидаю, я доти ходжу, доки не виберу всі гриби", – каже жінка.

Водночас пенсіонерка зізнається, що сама гриби їсть рідко. А от діти і внуки – полюбляють. У цьому лісі вона збирає біли гриби.

"Вже закатала 15 літрів білих, висушила миску велику сухих. Ну і ще ці сьогодні молоденькі поварю, а старі – посушу", – додає Зоя Гаврилюк.

А щоби гриби на тих самих місцях виростали знову і знову – лісівники закликають їх зрізати, а не виривати.

"Для того, щоб краще зберегти грибницю – ми гриб підрізаємо, щоб кінчик корінця залишався в землі. Вечори холодні, вони ростуть менш інтенсивно. А так – результат втішний", – наголошує лісівник Андрій Намонюк.

Невідомі гриби радять обходити стороною. Та жартують: "Гриби можна всі їсти, але деякі – тільки один раз".

Тим часом місцеві селяни ходять збирати гриби цілими сім’ями.

"В нас родинна традиція збирати гриби щоосені – через тиждень, щотижня", – запевняє жителька села Рудники, школярка Анастасія Щербинська.

Жителька села Рудники, школярка Валентина Винарська зауважує: "Ми зазвичай збираємо білий гриб, боровик, опеньки, підберезник, або, як у народі кажуть, красноголовець, лисички".

Як відрізняти отруйні від їстівних, дітям розповідають лісівники. Для школярів проводять відкриті уроки на природі.

"Бліда поганка. А їх дуже багато: червоні мухомори, багато видів сироїжок, які ніби є їстівні, але вони неїстівні. Краще їх менше набрати і бути здоровим, ніж багато і мати великі проблеми", – акцентує увагу лісівник Юрій Курчитов.

Тим часом медики радять узагалі не їсти лісових грибів. Бо ж усі вони, навіть їстівні, накопичують небезпечні токсини.

"Впливає, в першу чергу, на роботу печінки і призводить до відмови печінки. Якщо з’їдається, в середньому, від 5 до 10 г сирого гриба, то летальність тут майже 90% – для отруєння потрібна невелика кількість цього токсину", – підсумував завідувач відділення інтенсивної терапії та детоксикації міської лікарні Луцька Олександр Бойко.

Якщо після смакування грибами з'явилися тривожні симптоми, медики радять не гаяти часу, а відразу викликати швидку. Лише на Волині цьогоріч із отруєннями різними видами грибів до лікарів звернулися 12 жителів.

Олег Ткачук, Волинська область, "5 канал"

Читайте також: "Традиція залишилася, а знань немає": чому їстівні гриби бувають небезпечними та чи можна їх вживати дітям

Попередній матеріал
У Запоріжжі попрощалися із загиблим напередодні військовим
Наступний матеріал
На Житомирщині попрощалися із загиблим на фронті Артуром Голубом
Loading...