У четвер, 9 грудня, у день боротьби з корупцією, наші керівники правоохоронних відомств підбивали підсумки семирічної діяльності. Що вдалося зробити, дізнавалася журналістка "5 каналу".
"Дуже важливе оголошення буде. У ньому йтиметься про санкції США, які показують рішучість притягувати до відповідальності корумпованих осіб. Ви, напевно, когось із цього списку впізнаєте", – сказала тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін.
І таки впізнали. Під американські санкції потрапив Андрій Портнов – права рука президента-втікача Віктора Януковича.
"Широко відомий як судовий посередник, Портнов був справедливо звинувачений у використанні свого впливу для отримання доступу до українських судів та їхніх рішень і для підриву реформи судової системи", – сказано у повідомлені Офісу контролю за іноземними активами міністерства фінансів США.
У чорному списку Сполучених Штатів опиняється і колишній чільник Конституційного Суду Олександр Тупицький з дружиною: отримав хабаря, поки служив українській Феміді. Тепер обом до США зась, також заблокують рахунки в американських банках. Так у Сполучених Штатах борються з тими, хто порушив закон.
"Антикорупційна стратегія, затверджена президентом Сполучених Штатів, це антикорупційна стратегія для всього світу. Це шанс для того, щоб рухатися вперед", – зауважив міністр закордонних справ (2014-2019) Павло Клімкін.
А от українська антикорупційна стратегія поки що припадає пилом, бо парламент ухвалив документ лише у першому читанні.
"Він "завис" у Верховній Раді, і надто довго його не приймають. Стратегія не лише запропонує здоровий аналіз нинішньої ситуації з корупцією, а й амбітний та реалістичний дороговказ для пріоритетних сфер та боротьби з корупцією", – акцентував увагу голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.
Боротьба триває, запевняють чільники антикорупційних органів і звітують про сім років антикорупційної реформи.
"На даний час 11 осіб відбувають покарання, яке пов'язане із позбавленням волі. Це і судді, і прокурори, і адвокати, і керівники державних підприємств, і депутати", – повідомив тимчасовий виконувач обов'язків керівника САП Максим Грищук.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура вже рік працює без керівника. Попередній звільнився, а нового не обрали. Цим опікується конкурсна комісія.
"Дивний вигляд мають дії деяких представників комісії. Уже ніби вичерпані всі законні методи відтягування цього конкурсу, але відбуваються такі непрозорі, нелогічні дії", – акцентував увагу керівник НАБУ Артем Ситник.
У серпні одразу четверо членів комісії поскаржилися на тиск з боку влади і пригрозили вийти з процесу. Засідання не раз переносили нібито через відсутність кворуму.
"Найближчим часом ми очікуємо фінальний акорд з обрання конкурсною комісією нового очільника САП", – запевнила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.
На керівне крісло претендує детектив Національного антикорупційного бюро Олександр Клименко, а також прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк. Співбесіди з кандидатами призначили на 21 грудня.
"До кінця цього року антикорупційний прокурор буде призначений, тим паче, що всі гілки влади обіцяли це українському суспільству", – підсумував голова Національного агентства з питань запобігання корупції Ігор Новіков.
І за тим, чи виконають цю обіцянку, стежать не лише в Україні. Прозоре обрання чільника САП – одна з умов подальшої співпраці з Міжнародним валютним фондом.
Лідія Середюк, Микола Довгий, "5 канал"
Нагадаємо, одразу четверо членів комісії, яка займається обранням керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, заявили, що на результати відбору намагаються чинити тиск, тож вони готові відмовитися від участі у процесі.
Як раніше повідомлялося, директор НАБУ Артем Ситник заявляв, що, починаючи з вересня 2020 року, фактичним керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури є генеральний прокурор Ірина Венедіктова, оскільки у в.о. керівника САП немає повноважень формувати групи прокурорів у провадженнях Національного антикорупційного бюро України.