Національний координаційний центр кібербезпеки
Національний координаційний центр кібербезпеки 5 канал

Витік даних: як Центр з кібербезпеки при РНБО протидіє загрозам – сюжет

Читайте по-русски
За місяць активної роботи працівники центру уже кілька разів повідомляли про випадки кіберзагроз

Влітку хакери не відпочивають. РНБО лише за останній місяць заявляла про низку загроз для українських користувачів. Це були не лише нові форми інтернет-атак, йшлося і про витік даних з реальними адресами багатьох сайтів. Усі загрози відслідковують у Національному координаційному центрі кібербезпеки. І наші журналісти поспілкувалися з тими фахівцями, які протидіють кіберзагрозам. Докладаніше – у сюжеті "5 каналу".

Вертолітний майданчик Віктора Януковича, місце зборів партії "Слуга народу". До певного часу конгресно-виставковий центр "Парковий" асоціювався винятково з політикою. Але віднедавна біля входу з'явився банер із чотирма літерами НКЦК. Тепер тут працюють ті, хто відповідає за кібербезпеку країни.

За складною довгою назвою ховається установа, створена ще в 2016 році. Утім до активної роботи стала лише цього літа.

"Центр фактично є основним робочим органом, який є в державі, що відповідає за кібербезпеку. Це і взаємодія між різними органами, і збір інформації, аналіз, уніфікація вимог до того, як ми будуємо в країні кібербезпеку", – каже Сергій Прокопенко, керівник управління забезпечення діяльності НКЦК РНБО України.

У перспективі планують, що тут зможуть взаємодіяти фахівці з кібербезпеки з різноманітних державних установ.

"Основне приміщення, де збираються фактично всі аналітики і представники суб'єктів кібербезпеки. Тут оформлені робочі місця для всіх. Нацбанк, прикордонники і так далі. Тут розміщаються наші робочі місця", – говорить Сергій Прокопенко, керівник управління забезпечення діяльності НКЦК РНБО України.

Поки що центр комплектується спеціалістами, яких тут має працювати з кілька десятків. У працівників, що вже потрапили до штату, роботи вистачає.

"Це аналітика, це аналіз кіберінцидентів, подій, про які нам звітують основні суб'єкти кібербезпеки. Основний фокус зараз – це залучення щодо звітування кіберінцидентів у приватному секторі", – розповідає Каріна Горбань, провідна інспекторка Національного координаційного центру кібербезпеки РНБО України.

У ситуаційній кімнаті одна зі стін складається з ряду моніторів. Серед низки карт з інформацією – розташування пристроїв, з яких атакували інфраструктурні об'єкти. Найбільше – на території окупованого сходу.

Тут накладаються не тільки ті пристрої, які використовувалися для стандартних атак, а й ті, що використовувалися для спроб проникнення на об'єкти критичної інфраструктури: перебір паролів, використання експлоітів", – розповідає Олександр Галущенко, провідний інспектор Національного координаційного центру кібербезпеки РНБО України.

Секретар РНБО каже – Центр комплектують найкращими фахівцями.

"Основне – це люди, які тут працюють. Ми покладаємося головно на них. Питання заробітної плати, ми вважаємо, що це другорядне питання. Питання якості цих людей – а вона в нас дуже і дуже висока", – говорить Олексій Данілов, секретар РНБО України.

За місяць активної роботи працівники центру вже кілька разів повідомляли про випадки кіберзагроз. Зокрема – про нові типи атак та масштабний витік реальних IP-адрес інтернет-сайтів з усього світу.

Петро Троць, Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
МОЗ рекомендує: як працюватимуть школи в Україні з 1 вересня – реакція батьків і вчителів
Наступний матеріал
Кравчук прокоментував своє інтерв'ю російським пропагандистам
Loading...

Кіберполіція за тиждень заарештувала 15 хакерів у 8 областях України

США виділять Україні 38 мільйонів доларів на кібербезпеку – міністр

Десятки обшуків, сотні силовиків: у Мінцифри відзвітували про розслідування масового витоку даних українців

Брифінг щодо розслідування витоку персональних даних громадян

Поліція звинуватила Opendatabot у зливі даних українців: у сервісі заперечують свою причетність

Від фото до відбитків пальців: хто "злив" персональні дані українців у мережу – подробиці скандалу