Віталій Портников
Віталій Портников 5 канал / Час. Підсумки тижня

Розгромив ІПСО Латиніної, що "українці та росіяни разом будували російську імперію": соцмережі у захваті від промови Портникова

Читайте по-русски
Загалом їхня дискусія тривала понад годину

Соцмережі жваво обговорюють нову дискусію між Віталієм Портниковим та російською публіцисткою Юлією Латиніною, під час якої український журналіст вщент розбив намагання Латиніної довести, що "українці та росіяни колись разом будували імперію", а пригнічення українців у ній нібито "не було", про це повідомляє NV.

Віталій Портников був гостем ефіру "Фейгін LIVE" за участі російського опозиціонера, колишнього депутата Держдуми та YouTube-оглядача Марка Фейгіна і російської журналістки та письменниці Юлії Латиніної.

Його темою була дискусія про імперську спадщину росії. При цьому Латиніна озвучила низку дуже суперечливих тез, які різко спростував Портников.

Зокрема? на початку ефіру Латиніна висловила думку про те, що для "військової пропаганди" України недоцільно зображувати росіян як "генетичних імперців", а українців – як "світлих ельфів".

Далі Латиніна спробувала довести, що Україні взагалі не варто жалітися на пригнічення за часів російської імперії.

"Теза, з якої все почалося, дуже проста: що Україна і росія будували цю імперію разом. Величезна кількість українців, державних діячів – від Паскевича, Рум'янцева та Розумовського і до Брежнєва, Семичастного та Підгірного. Тобто Україна мала щонайменше блокуючий пакет у цій імперії. Досить безглуздо розглядати цей період як пригнічення. Тому що я не розумію, навіщо розглядати себе жертвами, якщо люди переможці", – заявила Латиніна. Вона додала, що Австро-Угорщина "була чудовою імперією, але навіть там таких людей (ред. – українського походження) було менше на державних посадах", – сказала вона.

Далі Фейгін запропонував відреагувати Портникову, перепитавши його, чи дійсно "всі імперії однакові й Україна була частиною цього (ред. – імперського) процесу".

Віталій Портников озвучив детальну та емоційну, однак водночас ретельно аргументовану відповідь на подібні твердження, почавши з того, що "імперії, звичайно, не однакові, і народи в них жили також по-різному".

"Хтось може вважати Османську імперію "Золотим віком", а для когось це був вік пригнічення і страждань", – відповів він Фейгіну.

Однак найбільше контраргументів український журналіст навів у відповідь Латиніній.

По-перше, Віталій Портников заперечив щодо її згадок про "воєнну пропаганду" в Україні, зокрема щодо себе.

"Я категорично відкидаю визначення себе як пропагандиста. Я журналіст, я вважаю, що маю об'єктивно дивитися на події та на історію. І я не вважаю, що війни та інші катаклізми мають якимось чином впливати на мою позицію. І я не вважаю, що я маю брехати російському окупанту на українській землі та говорити, що він "прийшов до братів", якщо він жодного стосунку до людей на цій землі не має, а його родинні зв'язки пов'язані виключно з тим, що імперія перемішувала народи", – заявив Портников.

Він наголосив, що не вважає за потрібне "дотримуватися пропагандистських наративів у спілкуванні з будь-якою аудиторією".

"Я і своїм співвітчизникам ніколи не розповідаю красивих казок, якими їх справді годують професійні пропагандисти та пройдисвіти, багато з яких вам добре відомі та в обох з вас заслужили популярність в ефірах, насамперед у російськомовної аудиторії", – звернувся Портников до Латиніної та Фейгіна.

По-друге, Портников підкреслив, що категорично заперечує проти "одвічного путінського наративу про українців, які мали "блокувальний пакет" (ред. – достатній рівень впливу в срср та за часів царської імперії)? і про цю рівну участь у будівництві російської імперії".

"Це брехня. Тому що брати участь у будівництві російської імперії могли лише ті люди українського етнічного походження, які відмовлялися від власної ідентичності та приймали чужу, московську умовно кажучи, а потім російську національну ідентичність. А ті українці, які не були готові до подібних дій, завжди були ворогами цієї імперії, завжди нею переслідувалися і зневажалися. І це стосується не лише українців", – підкреслив Портников, нагадавши про переслідування представників єврейського народу.

Він також навів Латиніній низку переконливих історичних аргументів про те, чому українці протягом століть – зокрема за часів російської імперії та в срср – аж ніяк не мали рівних прав та можливостей із росіянами.

"Я хотів би вам нагадати прості історичні факти про наше "видатне партнерство" (ред. – українсько-російське) з того моменту – якщо вже перейти до історичної освіти пані Латиніної – коли сталася перша взаємодія цих двох територій, коли андрій боголюбський створив те, що потім стане москвою та росією. Перше, що сталося – це руйнування та знищення Києва. Яке це партнерство, коли тебе грабують, убивають та ґвалтують? Те, що ми бачили зараз у Бучі, було за андрія боголюбскього в тих же масштабах. Про яке партнерство ми говоримо, коли війська іншого божевільного – петра I – повністю знищували Батурин, жінок та дітей? Про яке партнерство ми говоримо, коли у 20-х роках ХХ століття усі ваші армії, які брали участь у громадянській війні за майбутнє росії – що білі, що червоні – знищували українську державність, що денікін, що ленін? Це яке партнерство з росією?" –звернувся до історії Портников.

Він також нагадав Латиніній, що про жодне "партнерство" не може йтися, "якщо практично всю історію українських земель вони сприймалися виключно як апендикс, що доводить російське право на Європу".

"І мене вразило, що ми повинні через 33 роки після проголошення української незалежності продовжувати множити всі ті міфи, які карамзіни та інші імперські історики написали на втіху династії романових. Чому ми маємо серйозно сприймати нісенітницю, яку одні нетямущі люди написали для інших? Чому ми маємо серйозно сприймати ваші слова про те, що в "російській імперії українці були партнерами, а в Австро-Угорській – другим сортом?" Це неправда", – наголосив Віталій Портников.

Загалом їхня дискусія тривала понад годину.

Реакція соцмереж в Україні

Володимир В'ятрович написав: "Коли український спортсмен перемагає російського – країнці аплодують. Коли український інтелектуал вступає в суперечку російським – його засуджують. Віталій Портников чудово продемонстрував, що росіян можна і треба розмазувати не лише на спортивних майданчиках".

Перекладач і публіцист Андрій Бондар зазначив: "Розмова Портникова з Латиніною мусить увійти в Аннали української журналістики. Браво, Віталій Портников".

Офіцер-психолог Сергій Твардовський написав: Потужна світоглядна дискусія між Юлією Латиніною та Віталієм Портниковим про самоідентифікацію, про життя українців в російській імперії. Де Латиніна каже про те, що "українці були рівноправними учасниками імперії". На що Портніков відповідає, що "на високі посади в російській імперії допускались лише ті етнічні українці, що відмовлялись від своєї ідентичності і ставали на службу імперській ідеї". Особливо яскраво це видно на порівнянні прав і свобод українців, що жили в Австро-Угорщині та росії в XIX-початку XX стор. І головне, проекція цього на наше сьогодення. Рекомендую до перегляду".

Також, в українських соцмережах вже публікують меми про дебати Портникова із Латиніною.

Читайте також: давня традиція агресора – як росія руйнувала дамби і до яких наслідків це призводило – "Машина часу".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

Попередній матеріал
Закон про іноагентів: у Грузії продовжуються масові протести – трансляція
Наступний матеріал
Волонтери вишукують і вмовляють виїхати: як відбувається евакуація цивільних із прикордоння Харківщини – сюжет
Loading...
"Є всі умови для Третьої світової війни" – Віталій Портников у "Рандеву"

"Є всі умови для Третьої світової війни" – Віталій Портников у "Рандеву"

"Те, що відбувається в Ізраїлі, показує, що навіть ефективна держава навряд чи здатна протистояти викликам, якщо владу в ній захоплюють некомпетентні популісти" – Портников

"Те, що відбувається в Ізраїлі, показує, що навіть ефективна держава навряд чи здатна протистояти викликам, якщо владу в ній захоплюють некомпетентні популісти" – Портников

Журналіст Віталій Портников у "Рандеву": "путін хоче повернення Ялти 1945 року з приєднанням всіх колишніх радянських республік"

Журналіст Віталій Портников у "Рандеву": "путін хоче повернення Ялти 1945 року з приєднанням всіх колишніх радянських республік"