Верховна Рада України ухвалила президентський законопроект №5180 "Про Вищу раду правосуддя", що замінить Вищу раду юстиції. Відповідне рішення підтримали 271 нардепів, передає "Укрінформ".
Як відомо, цей закон визначає статус, повноваження, засади організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя.
Так, за законом, Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством тощо.
Закон визначає, що Вища рада правосуддя вносить подання про призначення судді на посаду; ухвалює рішення щодо порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності; забезпечує відповідність діяльності суддів вимогам закону, в тому числі через процедури дисциплінарної відповідальності; ухвалює рішення про звільнення судді з посади тощо.
Вища рада правосуддя складається з 21 члена, з яких десятьох обирає з'їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох – призначає Президент України, ще двох – обирає Верховна Рада України, двох – обирає з'їзд адвокатів України, двох – обирає всеукраїнська конференція прокурорів, двох – обирає з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Голова Верховного Суду входить до складу Вищої ради правосуддя за посадою.
Нагадаємо, раніше експерти ОБСЄ позитивно оцінили український проект закону "Про Вищу раду правосуддя".
Дивіться також: Рада ухвалила Держбюджет-2017