"Від фосфору на нас плавилася форма": про 21-й окремий мотопіхотний батальйон "Сармат" – "Легендарні воїни"

Легендарні воїни – 21 ОМПБ "САРТАМ" 5 канал
Бійці пів року тримали оборону Пісків без жодної підтримки – ця битва стала одним із найбільших провалів російської армії

21-й окремий мотопіхотний батальйон "Сармат" – це автори унікальних операцій під Вугледаром. Вони взяли у полон десятки російських морпіхів. Пів року під шквальним вогнем тримали оборону Пісків, без жодної підтримки. Ця битва стала одним із найбільших провалів російської армії. Піски стояли їм поперек горла до кінця. Ці відчайдухи ліквідували першу партію "вагнерівців" і продовжують відважно битися за наші землі.

Як з'явився батальйон "Сармат"

У Збройних силах України батальйон "Сармат" з'явився у травні 2014 як батальйон територіальної оборони Херсонщини. Тоді добровольців відправили на Каховський напрямок для підсилення оборони адміністративної межі з тоді вже окупованим Кримом та для охорони Каховської ГЕС. Згодом батальйон ТРО став механізованим і приєднався до 56-ї бригади.

Нарукавний знак батальйону – щит полинового кольору. У центрі – лучник верхи на коні, що символізує історичний зв'язок між усіма захисниками українського степу, а також мобільність і маневреність мотопіхотних військ. Морські хвилі в нижній частині щита вказують на зв'язок батальйону з Причорномор'ям та Приазов'ям. Гасло батальйону – "Мужність, вірність". 

Справжні бойові випробування на Донеччині

Після того, як "сарматівці" стали механізованим батальйоном – вони по-справжньому відчули, що таке війна. На їхню долю випало чимало бойових випробувань на Донеччині. 

У надійних руках батальйону були з десяток населених пунктів: Кальчик, Павлопіль, Чермалик, Сартана, Гнутове, Талаківка, Новоселівка. Водяне, Опитне, Невельське, Красногорівка та селища поблизу Донецького аеропорту. 

"Ми стояли в Опитному і коли до нас вночі полізли ДРГ, вони думали прийти непомітно. Але дякувати тим, хто стояв на посту, їх виявили і ми їм "дали під хвоста" так, шо ледь ноги унесли. Вони просто йшли по воді. Не дійшли тільки 10 метрів, напевно!" – розповідає "Кок", старшина мотопіхотної роти 21-го ОМБ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Вони нас бояться, ми чуємо це в рації"

30 червня 2017 року поблизу Малої коси у Перекопській затоці на Херсонщині бійці 21-го батальйону затримали двох окупантів, які морем дісталися з окупованого Криму до материкової України.

"Наш батальйон завжди перебував на Донецькому напрямку, по всіх гарячих точках. І ми ніде не завдали собі ганьби. 1-а рота, ми якщо заходимо на позиції, то ми будемо стояти, у них така слава про нас ходить, що вони нас побоюються. І на Первомайську, це таке було на багатьох позиціях, що по перехватах ми чули, коли вони кажуть "1-а рота", то кажуть: "Німці заходять, знов німці заходять". Бо ще з перших днів ми так дивно називаємо позиції, німецькою, чисто для психологічного тиску. На Пісках вони вмикали гімн росії, а ми от шо", – згадує "Сварщик", старший технік роти 21-го ОМБ.

Перший бій "Сармату" у 2022-му

24 лютого 2022 року – "Сармат" зустрів у Пісках, на Донеччині. Позиції батальйону росіяни безперервно обстрілювали з мінометів. Тож до зустрічі з окупантами військові були готові. Але тоді загарбники почали наступ на іншому напрямку, там теж були підрозділи батальйону і перший бій повномасштабного вторгнення "сарматівці" прийняли у Маріуполі.

Військовослужбовці виконували завдання з оборони міста, поки його не оточили російські війська. "Сарматівці" вийшли з оточення з боєм і доєдналися до своїх побратимів на Донеччині.

"Ми не знали, як поводитиметься противник на нашому напрямку, бо раніше не було таких активних дій. Вони нас щупали у плані аеророзвідки, обльоти робили, дивилися, як позиції змінювалися, наскільки ми вкопалися, де наші управління розташовані. Поки тримався Маріуполь, нас не дуже штурмували. Були деякі спроби, але на підступах до позицій вони закінчувалися, намагалися штурмувати. Я так розумію, що це була не регулярна армія рф", – каже "Регбіст", командир механізованого взводу 21-го ОМБ "Сармат".

Тотальні обстріли артилерії

"Якщо їхні штурмові групи наша піхота могла знищувати, в принципі, без особливих втрат, без особливих проблем, то через артилерію ми мали дуже великі втрати і дуже великі проблеми. Я не пам'ятаю ні одного такого напрямку, де так би тотально і безжально працювала ворожа артилерія, як у Пісках в 2022 році. Вони знищували просто позиції, які були дуже гарно обладнані, за декілька годин артою і нальотами авіації", – згадує "Кос", командир механізованої роти 21-го ОМБ.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

"Нас почали штурмувати – і танками, і великими калібрами, і фосфором засипали, що в нас уже плавилася форма. Почали детонувати боєприпаси, які лежали біля стінки. У нас було четверо хлопців і ми вийшли звідти просто чудом. Я вже думав – все. Вибігли – і був поруч приліт 125-ї. Мене виключило, хлопці вже мене винесли в посадку і я не знаю, скільки годин я там лежав відключений. Але моя група чотири години була "безвісти зниклою". Вибралися самі. З 12 людей групи – нас вийшло своїм ходом тільки два середньої тяжкості, один "300-й" і троє моїх більш-менш нормально. Інші досі безвісті зникли", – розповідає "Кок", старшина мотопіхотної роти.

Оборона Пісків – провал росії

Оборона Пісків стала символічною для "Сармату". Пів року під шквальним вогнем вони тримали там оборону та відбивали постійні штурми противника. Завдяки бійцям батальйону Піски стали провальною операцією російської армії. Попри всі зусилля, загарбники не змогли взяти невеличке село біля Донецька, що дуже засмутило терориста Гіркіна.

"Жорстокі обстріли, просто стирання всього, що тільки може рухатися або стоїть на землі, якісь будівлі, переміщення людей. Прострілювалося все. Було дуже страшно, важко", – каже "Сварщик", старший технік роти.

Майже в оточенні

"Вийшла на нас колона бронетехніки, вистроїлася в бойовий порядок. Вона йшла від нас у 400-500 метрах. І дякувати богу, що там була річка і вони не змогли просто перейти, міст був підірваний. Ми думали – уже все, тому що позаду їх танки прикривали, йшло 12 машин БМП-3. Вони там все залишили і все потім дісталося ЗСУ. Авіація по нас працювала, вертольоти… Дякувати богу, вийшли звідти всі живі, були "300-ті" п'ять людей. І палили нас, і заганяли, але нічого не виходило в них, трималися ми до останнього, скільки давали нам змогу наші обставини", – розповідає "Кок", старшина мотопіхотної роти 21-го ОМБ.

У Пісках бійці батальйону ліквідували першу партію "вагнерівців". Але наші змушені були відійти і зайняти оборону у Первомайському. Ці затяжні та виснажливі бої відзначив у своєму зверненні президент України Володимир Зеленський. Саме мужність і стійкість батальйону "Сармат" дали можливість іншим підрозділам Сил оборони зосередити зусилля на визволенні Херсона.

"Вночі була злива, під яку ми вийшли. Ми були вже фактично в кільці. Стояли до останнього. Вони навіть, коли ми вийшли з Пісків, то ще 2-3 дні воювали з пустими окопами, бо не вірили, що ми змогли вийти організовано, групами, на техніці. Підскакувала БМП, швидко грузилися і відходили. Обстрілювали "Градами" навздогін, чого там тільки не було. На Пісках я побачив, напевно, всі види озброєння, які були на той час. Туди летіло все", – каже "Сварщик", старший технік роти 21-го ОМБ "Сармат".

Оборона Вугледару – розбили ворожу морську піхоту

Поки одні "сарматівці" утримували Піски – інші виконували бойові завдання поблизу Новоселівки, Золотої Ниви, Старомлинівки. Наступ росіян на цьому напрямку вони зупинили. В одному з боїв вдалося захопити кілька російських БМП і поповнити свій парк гусеничної техніки.

Відзначилися "сарматівці" й у Вугледарі. Там бійці здійснили чимало крутих операцій. "Сармату" вдалося відкинути окупантів від міста та взяти в полон понад десяток російських морпіхів, зокрема й офіцерів.

"Ми розбили 155-ту відому морську піхоту їхню, ми взяли 11 полонених того разу. На жаль, там наші хлопці загинули, але там успішно техніку їхню покрошили, і полонених багато взяли, і відігнали їх далеченько від Вугледару. Вони просто почали звідти реально драпати, ледве ноги винесли", – розказує "Кок".

"Почалася вогнева підтримка з кулеметом, з гранатометами, усе вибухає. Розноситься все, розлітається. Залітає штурмова група, закидають гранати. Ми розмовляємо російською. А з підвалу почали кричати: "Парні, не стріляйте, ми русскіє!". Ми такі: "Та ми знаємо",  – і туди гранату. Перекурили і давай знову. Гранати летять, кулемети стріляють", – згадує "Сварщик".

Героїчна піхота

Командирами батальйону були Віктор Євдокимов, Петро Скиба, Василь Кубайчук, Олег Макуха та Павло Юрчук. Нині воюють під командуванням Володимира Поліщука. 

"Це справжні герої, які безжально роблять свою роботу. Це справді героїзм, хоробрість воїнів. Коли ти розумієш, що бачиш ворога, по тобі стріляє великокаліберна артилерія – а військовослужбовці зближуються з противником, нищать його. Більшість піхоти нашого батальйону саме така – яка може в будь-який час, пору року, час доби знищувати і знищувати противника", – впевнений "Кос", командир механізованої роти 21-го ОМБ "Сармат".

Вшанування побратимів

За участь у тяжких боях "сарматівці" неодноразово були нагороджені державними відзнаками. Чимало отримали їх посмертно. Офіційних заходів вшанування пам'яті побратимів у батальйоні немає, бо підрозділ постійно перебуває в зоні бойових дій на найгарячіших напрямках. Своїх згадують на фронті. Нині "Сармат" воює на Бахмутському напрямку.

Дивіться та читайте: Повернули прапор України у Кліщіївку: перший в історії України штурмовий підрозділ "Лють" – "Легендарні воїни"

"Тактика ворога змінюється постійно, кожен місяць… їхні офіцери думають як і наші. Кожен штурм не схожий на попередній… Я, як і кожен воїн, розумію, що якщо ми не виб'ємо ворога, то України не буде як держави. Вони хочуть знищити, тому треба вбивати, вбивати і вбивати. Якщо ми цього не будемо робити – загинемо ми. І саме це мотивує в першу чергу. Я не хотів би, щоби мої діти, діти побратимів, дружини – коли-небудь стикалися з такими моментами… Якщо не воювати, опустити руки – ми можемо просто програти цю війну і будемо знищені", – вважає "Кос".

"Я сам з Маріуполя. Я проживав там усе життя. Я бачив, як Донбас ковтає росія і руйнує українську свідомість… Ті люди, котрі зараз у цивільному, не скажу, що вони не розуміють, але не хочуть сприймати… Тому в їхніх головах є така думка, що за них відвоюють", – каже "Регбіст", командир механізованого взводу 21-го ОМБ "Сармат".

Попередній матеріал
Захарова в істериці, Британія висилає російських шпигунів – хроніка 805-го дня Великої війни
Наступний матеріал
"Дєнь побєди" чи День ганьби? Танк "Леопард" з'їв "Москвича". Хроніка 806-го дня Великої війни
Loading...