"Франкенштейни", посічені осколками! Хто вони, бійці спецбатальйону OPFOR – "Легендарні воїни"

Легендарні воїни – 214 окремий спеціальний батальйон OPFOR 5 канал
"Звичайні хлопці та дядки з, вибачте, яйцями. І вони ними користуються", – усміхається боєць 214-го окремого спецбатальйону "Урі"

Їх створили американці – і вони єдині в Україні. До повномасштабної війни ці хлопці виконували специфічні завдання: тренували бойові бригади, видаючи себе за умовного противника. Коли росія розпочала велику війну – одразу вирушили на захист столиці та прийняли перший у своїй історії справжній бій. Бій за Гостомель. Хто господар в Україні, показували окупантам на Херсонщині та Донеччині. І продовжують впевнено робити це.

Що таке OPFOR і хто там воює

214 окремий спеціальний батальйон OPFOR. Елітний підрозділ Збройних сил України створили у 2016 році військові інструктори Сполучених Штатів Америки у міжнародному центрі миротворчості та безпеки на Львівщині. Opfor – це від opposing force, в перекладі з англійської – "сили противника". Це і було основним завданням батальйону – бути умовним ворогом. На шевроні "опфорівців" – дикий кабан, що символізує силу, міць та безстрашність. Гасло "Опфору": "Голод, холод, спека, мряка – наш підрозділ йде в атаку". "Опфорівців" нічого не лякає.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Унікальний підрозділ з'явився в той час, коли на одному з військових полігонів України постійно відбувалися навчання бойових бригад Збройних сил України та військових країн НАТО. На навчаннях "опфорівці" виконували специфічне завдання – видавали себе за противника. Тобто бійці батальйону протидіяли підрозділам ЗСУ. Імітація противника наближала вишкіл до реальних бойових дій. Тоді в OPFOR потрапили досвідчені військові, які пройшли АТО, воювали з підрозділами російської армії та зналися на тактиці противника. Бойові випробування нашим бригадам бійці "Опфору" влаштовували до 2022 року.

Бої на Київщині, бої на Харківщині

А коли росія розпочала повномасштабну війну, то спецбатальйон, який імітував противника, пішов у реальний бій проти нього. Бойовим хрещенням для "Опфору" стали бої за столицю.

Знаючи, як воюють ворожі підрозділи та як їх знищувати саме у місті, досвідчені "опфорівці" одразу показали росіянам, хто є хто.

Окупанти були в шоку. Бо такої пекельної зустрічі не чекали.

Холод, голод, спека чи мряка – підрозділ йде в атаку. З таким настроєм армійці OPFOR поїхали далі. Після боїв за столицю батальйон карав окупантів на Харківщині. Відвойовували Ізюм та Балаклію. Билися за Циркуни та Руські Тишки.

Бої за Бахмут – справжня війна

Але найтяжчі випробування чекали підрозділ на Донеччині.

"В Соледарі ми облаштовували дві лінію оборони, крили артою… і думали, як тут жарко. А прийшли в Кліщіївку і зрозуміли, що Соледар був розминкою… Тоді шкодники дуже штурмували Кліщіївку, було не легко… Пів посадки противника, пів наших, близько 50-70 м… Вони активно штурмували двічі на день, чотири дні. Могло бути більше… Кущі стріляють по тобі, ти по кущах", – згадує "Урі".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Основним напрямком бойової роботи "Опфору" був тоді найпекельніший – Бахмут.

"Перше бойове хрещення було під Бахмутом. Іванівське. Я зразу зрозумів, куди потрапив... що таке війна, де знаходжуся. Була задача помогти підрозділу, прикривали їхній вихід. Спалила нас "пташка" і почали 120-мм (міномети – ред.) по нас працювати. Прилітало боляче, до вечора тривав стрілецький бій. Хлопцям доводилося повзти 500-600 м під кулеметами", – згадує "Завуч", командир механізованої роти 214-го окремого спецбатальйону OPFOR.

"Опфор" буквально напам'ять вивчив кожен куточок міста, його околиці та села довкола. Бо боротися за них довелося в тяжких кровопролитних боях. На Бахмутському напрямку "Опфор" добряче насолив противнику. Подекуди доводилося воювати без шевронів, бо на спецбатальйон окупанти розпочали полювання.

Що в Кліщіївці?

Елітний "Опфор" відзначився у боях за Кліщіївку, які почалися в листопаді 2022 року. Цей населений пункт на Донеччині став місцем однієї з найбільших битв навколо Бахмуту.

"Ворог не давав підняти голову взагалі . У них був "карт-бланш" – пройти Кліщіївку маршем… але ніхто не дав. Найскладніший період був, коли ми віддавали позиції, заходили інші підрозділи, ворог просто масовано атакував нас. Це було найважче. А так-то ми там ходили, як на роботу", – розповідає "Док", бойовий медик спецбатальйону OPFOR.

Герої OPFOR

В "Опфор" потрапити – замало бажання. Бо тут воюють лише вмотивовані бійці – справжні титани. Між бойовими завданнями батальйон постійно тренується на полігонах. Хлопці кажуть, відпочивати ніколи, бо ворог не чекає.

У батальйоні один Герой України. "Золоту зірку" Аль Шамі Фарес Недаль отримав посмертно. Державними нагородами "За мужність" відзначили чимало бійців батальйону. Під час повномасштабного вторгнення спецбатальйон втратив багато своїх бійців. Пам'ять про них живе в серці кожного "опфорівця".

Дивіться та читайте: Були в оточенні у Соледарі, билися за Бахмут та визволили десятки населених пунктів: 46 ОАеМБр – "Легендарні воїни"

Попередній матеріал
Атака на енергетику: Україна повністю втратила державні теплові станції – до чого готуватися українцям
Наступний матеріал
Іран атакував Ізраїль більше ніж 300 дронами та ракетами: як відбивали атаку, реакція США та Європи
Loading...