Атака на енергетику: Україна повністю втратила державні теплові станції – до чого готуватися українцям

Світло, свічка, електроенергія 5 канал
Тепер урядовці думають, чим можна замінити ТЕС

росіяни знищили теплоцентраль у Сумах, скинувши на ТЕЦ авіабомбу. кремль продовжує методично знищувати енергетичні об'єкти України. Під ударом мережі, трансформаторні підстанції та об'єкти виробництва світла. Після знищення Трипільської ТЕС країна остаточно втратила вугільну генерацію, яка належала державі. Приватна теж у руїнах. Катастрофи ще немає, але економити треба. "Укренерго" закликає ощадливо використовувати світло у вечірні години. Більше дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Сергія Барбу.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

росіяни повністю знищили Трипільську теплову станцію. Вона була останньою неушкодженою, яка належала державі. Про наслідки поки що зарано говорити. Але відчути дефіцит світла може центр України, а також – столиця. Поки що проблем вдається уникати. Бо, зокрема, завдяки безхмарній погоді на повну працюють сонячні станції. Утім в "Укренерго" закликають споживачів заощаджувати струм. Надто у вечірні пікові години: з 19-ї до 21-ї.

"Я би хотів захистити енергетиків у цій ситуації. Станцію такого розміру можна захистити лише ППО. Щоб ви розуміли, турбіна та котельні система – це десь як футбольне поле і заввишки як 5 поверхів. І прикрити його якимись мішками з піском чи блоками неможливо, особливо, коли прилітає ракета з півтонною вибухівки", – сказав виконавчий директор Асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

Державна генерація, яка використовувала вугілля, більше не працює. Не ліпші справи і у приватників. У компанії ДТЕК ще до останньої масованої атаки повідомляли: втратили 80% потужностей із виробництва світла. Тоді пошкоджень зазнали п'ять із шести теплових станцій. Тепер ситуація може бути ще гіршою.

"Останні удари по енергетиці були дуже потужними, вони були найбільш масштабними за наслідками, ніж ті, що ми бачили у 2022 році. Думаю, що половина теплової генерації, яка була в нас восени – пошкоджена тепер. Частка теплової генерації в нас знизиться радикально, навіть якщо не буде обстрілів", – заявила експертка з енергетичної безпеки DiXi Group Олена Лапенко.

Енергетика залишається головною ціллю для росії. Поміж масованими атаками кремль прицільно б'є по мережах та підстанціях. Таким чином намагається розбалансувати нашу енергосистему. Мета росіян очевидна: залишити Україну до зими без світла. А також – знеструмити промисловість та оборонку.

"Кількість пошкоджених об'єктів починає бути схожою на минулу зиму", – зауважив голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Читайте також: Гірші за "Кинджали": росія для удару по Трипільській ТЕС використала найновіші Х-69 – характеристика.

"Останні інтенсивні атаки російськими ракетами та дронами значним чином сфокусовані саме на генерації, яка працює на вугіллі", – пояснила членкиня комітету Верховної Ради з питань енергетики Інна Совсун.

А теплові станції відіграють надважливу роль для роботи енергосистеми. Вони балансують її: тобто у час підвищеного споживання можуть відносно швидко збільшити виробництво світла. А коли попиту немає – вимкнути блоки. І тепер урядовці думають, чим можна замінити ТЕС. Один із варіантів – малі газові установки і накопичувачі енергії. Для наступної зими вони можуть стати виходом із ситуації, щоб країна не поринула в темряву. Визначається уряд і з тим, чи варто у перспективі відновлювати теплові станції. Бо Україна ще до повномасштабного вторгнення взяла на себе важливе зобов'язання. Ми маємо відмовитися від використання вугілля для виробництва електрики.

"Ми активно працюємо з усіма енергетичними компаніями, з урядом, із Радою національної безпеки та оборони. Я думаю, що до 2035 року в нас ще є час", – заявила заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук.

Відмовитися від вугілля Україна мала до 2035-2040 років. Але з огляду на руйнування теплових станцій цей процес може статися і швидше. Щоб замінити ці потужності, потрібні мільярди доларів.

Енергетичний мікс України і так непоганий на тлі інших європейських країн. Частка так званої чистої енергії в нашій державі становить понад 70%. Сюди, скажімо, входить атомні станції, ГЕС та відновлювальні джерела енергії. Наприклад, в Італії ця цифра удвічі менша – 35%. Але проблема в іншому: українські теплові електростанції надто старі і надзвичайно шкодять довкіллю.

"Наші вугільні електростанції найбрудніші у Європі. Ми допомагали нашим фінським колегам робити дослідження і вони показали, що через роботу наших застарілих ТЕС були додаткові пять тисяч смертей в Україні і прилеглих країнах. Три тисячі припали саме на Україну, найбільше потерпали Київська, Донецька, Львівська та Івано-Франківська області", – зазначив керівник відділу енергетики ГО "Екодія" Костянтин Криницький.

Попри значні руйнування, росії не вдалося досягти головної мети: українська енергосистема зберегла цілісність. Складною ситуація залишається в окремих областях, скажімо, на Харківщині. Україна критично потребує посилення ППО, інакше великі енергетичні об'єкти від російських ракет не захистити.

Сергій Барбу, Микола Довгий, Олексій Іванченков, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
"Я маю розповісти вам прикру правду": офіцер 1 ОШБ "Да Вінчі" 67-ї ОМБр розніс дії влади – "Хто з Мірошниченко?"
Наступний матеріал
"Франкенштейни", посічені осколками! Хто вони, бійці спецбатальйону OPFOR – "Легендарні воїни"
Loading...