Великий розпродаж: навіщо продавати занедбані тюрми

В'язниця 5 канал / Час. Підсумки тижня
Міністерство юстиції розпочало розпродаж в'язниць, на які йдуть мільйони з державного бюджету

В'язниці розходяться як гарячі пиріжки. Так нещодавно пожартував міністр юстиції, який урочисто розпочав великий розпродаж тюрем, які висмоктують мільйони гривень із державної скарбниці. З молотка підуть щонайменше три десятки виправних установ. Спершу продадуть буцегарні, які не використовуються. Потім оптимізують мережу робочих і продадуть до десяти з них. Після цього Мін'юст вибере міста, в яких слідчі ізолятори виведуть із центральних частин у промзону і почне зводити СІЗО в околицях.

Після переїзду в нові будівлі старі ізолятори, знову ж таки, продадуть. В яких умовах продають пенітенціарні установи та чому деякі з них уже втретє виставляють на продаж, а їх усе не купують – у сюжеті "Підсумків тижня".

Щебетання ластівок – єдина ознака життя у 132-му Ірпінському виправному центрі. Останніх засуджених звідси вивезли позаторік улітку. Ще кілька років тому на цьому футбольному полі засуджені грали у футбол. Нині тут все поросло травою. Виправний центр наприкінці липня втретє виставлять на продаж. Попередні спроби були невдалими. Після провального аукціону міністр юстиції Денис Малюська спробував самотужки привабити покупців. Для цього йому знадобилася драбина та балончик із фарбою. Чиновник розмалював стіну графіті за мотивами ось цієї роботи. Її автор – англійський художник Бенксі. Малюнок з арештантом, що спускається мотузкою зі зв'язаних простирадел, у березні з'явився на паркані британської Редінгської в'язниці. Її, до речі, також намагалися продати.

"Як бачите, Бенксі з мене не вийшло", – зазначив Малюська.

Денис Малюська
Денис Малюська5 канал / Час. Підсумки тижня

Не допомогло і зменшення ціни на половину. Тепер знижок не буде. І стартова ціна лота становитиме трохи більше ніж 220 млн грн. Вартість у Мін'юсті вважають обґрунтованою, адже колонія послабленого режиму розташована на відстані двох кілометрів від Києва, у центрі селища міського типу Коцюбинське. Поруч парк і залізнична станція. Територія установи – понад 8 гектарів. Підведене опалення, електрика, водопостачання та каналізація. Навкруги житлові комплекси. Екскурсію об'єктом проводить охоронець Леонід. Усередині моторошно. Залізні стіл із лавкою та лежаки, наче в потязі. Підлога в коридорі зірвана. Через відсутність опалення усе звогчіло, нарікає охоронець. Пригадує, що засуджені не хотіли переїжджати, бунтували.

"200-300 осіб, які були на момент консервації. Утримувати установу, яка, наприклад, наповнена на 30-40%, дуже недоцільно фінансово", – пояснила заступниця міністра юстиції Олена Висоцька.

Попри те, що виправний центр не працює, щороку на його утримання держава виділяє до 5 млн грн.

"150 млн на рік міністерство витрачає на утримання таких установ. Якби ми мали щороку 150 млн грн капітальних видатків на всю інфраструктуру, вона не була в такому занедбаному стані точно", – зазначила Висоцька.

В'язниця
В'язниця5 канал / Час. Підсумки тижня

Подивитися на ці умови вирушаємо до Київського СІЗО. Побачене вражає. Сперте повітря, сморід, тютюновий дим, задуха, на стелі пліснява. У приміщенні, площею 50 квадратних метрів, двадцятеро в'язнів. А ще кицька Мурка.

З вікна камери видно новий платний корпус ізолятора. Тут усередині майже готель. Нові ліжка, ортопедичні матраци, мінікухня з необхідною технікою, а ще телевізор, сучасний санвузол та душова кабіна. Щоправда, за такий комфорт в'язню доведеться заплатити 12 тис. грн на місяць. Міністерство юстиції хоче такі VIP-апартаменти зробити безплатними. Але для цього, переконують
чиновники, слід звести новий слідчий ізолятор.

Щоби розвантажити Київське СІЗО, половину в'язнів, а це понад 1000 осіб, планують перевезти до 119-ї Бориспільської виправної колонії. Але спочатку необхідно виселити звідси засуджених. Потім усе зрівняти із землею, адже нинішні приміщення просто не зможуть адаптувати до європейських стандартів, стверджують у Мін'юсті. Реалізація проєкту коштуватиме приблизно 1 млрд грн, підрахували у відомстві. Гроші на перші витрати візьмуть із продажу Ірпінського виправного центру. Адже 70% від суми, а це майже 155 млн, міністерство залишає собі, третину – переказує державі. А де братимуть решту?

"Де гарантія, що кошти, які навіть надійдуть від продажу цих за фактом земельних ділянок, підуть справді на покращення умов в інших СІЗО? І головне, що цих грошей вистачить", – наголосила голова Amnesty International Ukraine Оксана Покальчук.

В'язниця у Львові
В'язниця у Львові5 канал / Час. Підсумки тижня

Окрім частини Київського СІЗО, також за межі міста з метою безпеки чиновники запланували винести слідчі ізолятори Львова та Одеси. Проєкт розтягнеться щонайменше на п'ять років. Гроші на перші потреби братимуть із продажу закритих місць несвободи. Другий лот, який цього літа повторно виставлять на аукціон, – 51-ша Одеська південна виправна колонія.

"Аукціон проходить на майданчику "ProZorro продажі". Зроблений абсолютний максимум того, щоби донести всю інформацію, починаючи від розкриття всієї інформації щодо технічного стану об'єкта, закінчуючи візитами на об'єкт", – уточнив заступник голови Фонду Державного майна України Тарас Єлейко.

Один успішний приклад продажу в'язниці у держави є. 48-му львівську виправну колонію купив IT-холдинг, більш як за 400 млн. Аукціон відбувся ще на початку червня. Понад місяць знадобився на переказ коштів і опрацювання документації. На території, площею понад 13 гектарів, компанія хоче звести ціле соцмістечко. Виросте тут бізнес-центр, будинки для працівників, садочок, школа і навіть музей.

"На ту тему у нас вже в компанії багато жартів ходить: "Шукаємо програмістів від 3 до 7 гарантоване місце праці". У жодному тут не буде створюватися гетто для айтішників", – зазначив співзасновник компанії SoftServe Олег Денис. 

Що з'явиться на місці колишньої колонії – справа майбутнього покупця, стверджують у міністерстві. Утім у Львові виникла ситуація геть протилежна.

"Ми встановили свої вимоги. Ключове, що на цій території мало б бути не менш ніж 65% громадської забудови: велосипедні доріжки, нормальні заїзди, виїзди. Плюс і школа, і садочок", – наголосив заступник міського голови Львова Любомир Зубач.

До вимог місцевої влади новий власник може не дослухатися, зауважують у Мін'юсті. У планах відомства на найближчі три роки – виставити на аукціон усі 30 закритих в'язниць. Щонайменше шість із них хочуть продати цьогоріч.

Людмила Павленко, Марта Шикула, Валентин Стрельцов, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Люди виходили з підвалів і гукали "Слава Україні": як ЗСУ звільняли Горлівський напрямок від окупантів і до чого тут бджоли
Наступний матеріал
Верховна Рада пішла на канікули: де і за скільки відпочиватимуть народні депутати
Loading...